Oktobra vidū Eiropas Kosmosa aģentūras Eiklīda teleskopa misija prezentējusi pirmo lielā Visuma kartes fragmentu. Zinātnieki pašlaik publicējuši karti, kas aptver tikai 1% no gala rezultāta. Šis 1% sastāv no 260 atsevišķiem novērojumiem.
"Eiklīda teleskopa misija sākās pērnā gada vasarā, kad tas tika nogādāts kosmosā. Misijas galvenais mērķis ir izveidot trīs dimensiju karti, kurā būs redzams Visums. Paredzēts, ka kartē būs redzami miljardiem galaktiku un to attīstības struktūra. Tas, ko mēs darām, ir skatāmies atpakaļ laikā. Tā ir mūsu vēsture pirms mums – pirms 10 miljardiem gadu," skaidro Eiklīda misijas zinātniskais arhivārs Bruno Altjēri.
#ICYMI, we released 1% of the map our #DarkUniverse 🕵️ detective is working on.
— ESA's Euclid mission (@ESA_Euclid) October 16, 2024
Taken in just two weeks, the #ESAEuclid mosaic captures 100 million sources: stars & galaxies. Zoom in and be amazed every step of the way 👉 https://t.co/yyclhqi0ep pic.twitter.com/Vq5Zzd87dX
Teleskopa galvenais uzdevums ir fotografēt Visumu aiz mūsu – Piena ceļa – galaktikas. Pašlaik publiskotās fotogrāfijas laukums, skatoties no Zemes, 500 reižu pārsniedz pilnmēness diska izmērus.
"Šī mozaīka sastāv no neskaitāmiem fragmentiem, ko teleskops ir fiksējis un novērojis. Tā ir neliela daļa no kopējā apjoma, kas tiks izdarīts līdz misijas beigām. Arī datu apjoms, kas līdz šim ir apkopots, ir pavisam neliels, salīdzinot ar to, kas mūs sagaida," stāsta Portsmutas Universitātes kosmoloģijas profesors Sešadri Nadaturs.
Attēli tika uzņemti ar divu nedēļu intervālu un šajā mozaīkā ir aptuveni 14 miljoni galaktiku, kas iemūžinātas ar īpaši jūtīgām teleskopa kamerām. Pētnieki norāda, ka pašlaik pieejamie attēli nav pašā labākajā izšķirtspējā, jo tie samazināti, lai varētu veiksmīgāk prezentēt sabiedrībai, bet tomēr tos var palielināt teju 600 reižu, kas ikvienam pētniekam sniedz ieskatu ļoti tālā Visuma vēsturē.
"Pietuvinot kādu attēla fragmentu, iespējams redzēt galaktiku kopas un galaktiku klasterus. Šī ir vairāk nekā 200 gigapikseļu karte, bet mūsu mērķis ir to izveidot par Visuma "Google Earth" karti, lai ikviens varētu aplūkot miljardus galaktiku, kuras plānots iekļaut kartē," stāsta Altjēri.
Eiklīda misijas mērķis ir izgaismot, vai vismaz censties to darīt, divus kosmosa noslēpumus – tumšo matēriju, kas teorētiski izkropļo gaismu no tālām galaktikām, un tumšo enerģiju, kas ir parādība, ar kuru saista ar Visuma paplašināšanos.
Zinātnieki līdz šim ir izpētījuši, ka lielāko Visuma daļu veido tumšā enerģija, bet 27% tumšā matērija. Viss atlikušais – jebkas, ko cilvēce novērojuši ar dažādiem palīglīdzekļiem, veido vien 5%.
"Lielākā mīkla šajā ir Visuma paplašināšanās. Kopš 90. gadu beigām zinām, ka Visums ne tikai izplešas, bet tas notiek arvien straujāk. Tas ir ļoti dīvaini, un zinām, ka to izraisa matērija, kuras uzvedība nav tāda kā mums zināmajām. Mēs to saucam par tumšo enerģiju," skaidro profesors Nadaturs.
Eiklīda teleskops darbu sāka pērnā gada otrajā pusē, kad tas sasniedza apgabalu, kur pašlaik jau darbojas Džeimsa Veba un Gajas teleskopi. Eiklīda teleskopa divi galvenie instrumenti ļauj novērot Visumu redzamās gaismas un tuvajā infrasarkanajā diapazonā. Teleskopa instrumenti var noteikt galaktiku izstarotās gaismas intensitāti, kas palīdz izrēķināt attālumu līdz šiem objektiem.
Eiklīda teleskopa darbību nodrošina konsorcijs, kurā darbojas vairāk nekā 2000 zinātnieku no 300 institūtiem, un šī ir pirmā reize, kad debesu apgabals fiksēts tik augstā izšķirtspējā.