Rīta Panorāma

Izstādē Kopenhāgenā iepazīstina ar vikingu burvēm

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Veido programmu, kas automātiski skaita kokus

Studenti veido programmu, kas automātiski skaita kokus

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studenti šogad pieteikušies HPC jeb augstas veiktspējas skaitļošanas izaicinājumam, radot dažādus jaunus digitālus risinājumus. Viens no tiem ir programma, kas fotogrāfijās spēj automātiski saskaitīt apkārt esošos kokus. Kā tas strādā?

RTU Informācijas tehnoloģiju 1. kursa students Eduards Teteris kopā ar savu komandu radījis prototipu programmai, kas ļauj fotogrāfijās automātiski skaitīt kokus.

Viņš skaidroja: "Mēs izstrādājām programmu, kurā tu vari ievadīt iekšā attēlu, tajā, piemēram, ir parks. Šī programma ar algoritmu palīdzību var noteikt, cik tur ir koku. Pēc šo koku noteikšanas ar aprēķiniem var izrēķināt, cik viņi spēj uzņemt CO2."

Eduards ir viens no jauniešiem, kuri vairākus mēnešus kopā ar studentiem no trīs Latvijas augstskolām meklēja un radīja inovatīvus digitālus risinājumus, pēc kā ir reāla nepieciešamība industrijā. 

RTU Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone norādīja: "RTU studenti kopā ar Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes studentiem šajā pavasarī ļāvās īpašam izaicinājumam, kas saucās HPC izaicinājums, trīs mēnešos studiju kursā radīja risinājumus sešiem industrijas izaicinājumiem. Visas komandas šo trīs mēnešu laikā nonāca līdz pirmajiem prototipiem."

Lai jaunizveidotie digitālie risinājumi varētu strādāt, nepieciešami superdatori, kas to visu spēj ātri darbināt.

RTU HPC centra vadītājs Lauris Cikovskis skaidro, kas ir HPC: "HPC ir augstas veiktspējas skaitļošana. Tas ir viss, kas saistīts ar superdatoriem un ar jaudīgām mašīnām, kas var veikt skaitļošanas aprēķinus, glabāt datus. Uz parasta datora tas dažreiz strādā stundām, dienām, nedēļām, bet ar superdatoru mēs varam paveikt šo uzdevumu ātrāk."

Eduarda izstrādātās programmas prototips tapis sadarbībā ar pašvaldības uzņēmumu "Rīgas meži", kam šāds risinājums ir nepieciešams ikdienas darbā pilsētvides zaļās infrastruktūras objektu kartēšanai. 

RTU students Eduards Teteris: ""Rīgas meži" var izmantot šo programmu, kartējot savus īpašumus, jo viņu problēma bija tā, ka nav cilvēku resursu, kas varētu iet un skaitīt vienu pēc otra kokus un noteikt, cik viņiem ir koku, piemēram, Imantā vai Purvciemā. Ja mēs nosakām visu šo koku CO2 uzņemšanas spējas, tad mēs varam pateikt, kur Rīgā nepieciešams iestādīt vairāk koku, kur mazāk."

Šobrīd radīts tikai koku kartēšanas rīka pirmais prototips. Students norādīja, ka paies vēl kāds laiciņš līdz brīdim, kad programma būs gatava un to varēs reāli izmantot arī praksē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti