Mākslīgais intelekts kā palīgs ikdienā. Kuru GPT versiju izvēlēties un kā to lietot?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Nezinu, kā jums, bet man sarunas ar mākslīgo intelektu ir kļuvušas tik ikdienišķas, ka nu jau grūti atcerēties to laiku, kad nevarēju rēķināties ar šo, tomēr godīgi atzīsim, joprojām revolucionāro tehnoloģiju. Lielākoties strādāju ar GPT (angliski: Generative Pretrained Transformer) mākslīgā intelekta modeli, ko izveidoja mākslīgā intelekta attīstīšanas uzņēmums "OpenAI". Tā galvenā funkcija ir ģenerēt tekstu, kas atgādina cilvēka rakstītos. Līdzīgi kā mobilajiem telefoniem, arī GPT ir dažādas versijas, kur katra jaunākā ir uzlabojums iepriekšējai – jaunākās versijas spēj veidot arvien niansētākus tekstus, kur pilnvērtīgāk ņemts vērā konteksts.

Trīs GPT versijas – kuru izvēlēties?

Ja vēlaties bez maksas un lielas piepūles izmēģināt tekstu ģenerēšanu, vēlams sākt ar OpenAI mājaslapas apmeklējumu, šādi piekļūstot versijai, ko sauc par "ChatGPT". Ilgi gan tur uzkavēties neieteiktu tādēļ, ka šai bezmaksas versijai ir palieli ierobežojumi. No tiem būtiskākie ir divi: tai nav pieejams interneta meklētājs, līdz ar to modeļa zināšanas par pasauli apraujas kaut kad ap 2021. gada septembri. Diemžēl modelis nav paškritisks un jūs nebrīdinās par to, ka kaut ko nezina: tā vietā tas mēdz halucinēt, ar lielu pārliecību runājot par faktiem, kuri ir tīrs izdomājams. Otrs lielais ierobežojums – bezmaksas versija balstās GPT-3.5 modelī, kas ir ievērojami vājāks par jaunāko, ceturto versiju. Līdz ar to "ChatGPT" ļaus izveidot diezgan adekvātus tekstus, sniegs jums noderīgas idejas, bet nopietnam darbam vajadzīgs kas labāks.

Šādā ziņā maksas versija "ChatGPT Plus" ir būtisks uzlabojums. Pirmkārt, jūs varat ar mākslīgo intelektu sarunāties daudz plašāk, ievadot garākus tekstus, piemēram, ja jums ir kaut kas izvērsts un svarīgs apkopojams. Otrkārt, teksti būs kvalitatīvāki, jo tos ģenerēs GPT ceturtā versija. Ja vien neaizmirsīsiet uz to pārslēgties… – "OpenAI" veidotāji ir viltīgi, viņi mēģina šo jauno, populāro modeli atslogot, maksas lietotājiem pēc noklusējuma piedāvājot veco modeli, kā arī ierobežojot jautājumu skaitu trīs stundu laikā līdz 50.

Jaunais modelis ģenerēs atbildes lēnāk nekā vecais, bet pēc pieredzes varu pateikt, ka vērts tās dažas papildu sekundes paciesties!

Pats svarīgākais – maksas versijai ir pieejami dažādi "spraudņi" (plugins), no kuriem paši noderīgākie ir tie, kas ļauj GPT veikt meklējumus internetā. Es šo papildiespēju izmantoju vienmēr, lai samazinātu iespēju, ka ģenerētajos tekstos parādās izdomājumi. Tāpat nesen tika pievienots arī interesantais spraudnis "Code interpreter", par kuru plašāk nedaudz vēlāk. Cena ir nedaudz mazāk nekā 25 eiro mēnesī – nav maza summa, bet, ņemot vērā manu produktivitātes pieaugumu pēdējo mēnešu laikā, vismaz man noteikti ietaupītā laika un nervu vērta.

Trešā iespēja tikt pie GPT ir ieinstalēt "Edge" interneta pārlūku, izveidot "Microsoft" kontu un tad "Edge" pārlūkā nomainīt tik ierasto "Google" meklētāju ar "Bing". Šie trīs priekšnoteikumi ļaus jums piekļūt "Bing" čatam, ko darbina mākslīgais intelekts, kura pamatā ir GPT.

"Bing" čats ir lieliska bezmaksas alternatīva "ChatGPT Plus".

Tas jau pēc noklusējuma dos atsauces uz savas atbildes ģenerēšanā izmantotajiem interneta avotiem. Te gan jāņem vērā viens svarīgs knifs – čatā starp trim piedāvātajiem sarunu stiliem jāizvēlas radošais (creative), pretējā gadījumā saņemsiet ļoti strupas un mazinformatīvas atbildes. Principā ģenerēto tekstu kvalitāte neatpaliek no "ChatGPT Plus" maksas versijas. "Bing" čatam gan ir daži ierobežojumi: pirmkārt, nevar saglabāt savas iepriekšējās sarunas, lai mākslīgais intelekts atcerētos kontekstu, par kuru runājāt, teiksim, pirms nedēļas – visu sarunu limits ir 50 jautājumi. Otrkārt, uzdodot jautājumus, jums būs pamatīgi jāpiedomā pie jautājuma un ar to saistītā konteksta garuma – jūsu iespēja ievadīt izvērstu tekstu ir daudz ierobežotākas nekā GPT maksas versijā.  Vienlaikus "Bing" čatam ir arī priekšrocības, kuras nav "OpenAI" – tas ļauj uzdot jautājumus arī mutiski, kā arī komunicēt ar un par attēliem (piemēram, uzrakstot dzejolīti par kādu jūsu ieliktu attēlu).

Mākslīgais intelekts kā ikdienas palīgs

Ko ar šīm tekstu ģenerēšanas iespējām ikdienā darīt?

Mākslīgais intelekts palīdz darba lietās, piemēram, ģenerē pieklājīgus (ja vajag, arī nepieklājīgus!) e-pastus, pēc tam, kad tam iedotas pavisam vienkāršas norādes par vajadzīgo saturu un toni. GPT lieliski spēj sastrukturēt un profesionalizēt "apziņas plūsmas" stila piezīmes, piedāvāt satura aprises un izvērsumus jauniem kursiem, referātiem, prezentācijām. Tas spēj veidot analītiskas tabulas, rakstīt atskaites un pārskatus, piedalīties prāta vētrās ar jaunām idejām, kontrastēt un analizēt visdažādākos tekstus vai to kombinācijas, kritizēt jau gatavus tekstus un pārrakstīt tos visos iedomājamos veidos un toņkārtās.

GPT ir lielisks palīgs mācībās, piemēram, saskaroties ar sarežģītiem tekstiem vai nepietiekami izskaidrotu kontekstu, iztrūkstošiem reālās dzīves piemēriem, kāda agrāk nedzirdēta principa pielietošanas iespējām. Šādos gadījumos vienkārši uzdodu papildus jautājumus. Rezultāts? Nav sajūtas, ka man atbild ģēnijs, bet ļoti erudīts nozares eksperts gan. Ja vajag, varat prasīt skaidrot kā piektās klases skolēnam, atbildēs iekļaut jokus vai atbildes noformēt hiphopa stilā. Var arī lūgt atbildēt maksimāli sausi un garlaicīgi. Gaumes jautājums.

Jaunais "Code Interpreter" spraudnis, kas ir pieejams "ChatGPT Plus" lietotājiem, spēj lasīt "Excel" un citas tabulas, saprast tur esošo informāciju, to analizēt un ģenerēt tīri profesionālus grafikus, vizualizējot datus. Šobrīd to testēju ar tiesu darba datiem. Rezultāti nav ģeniāli, bet ir pietiekami labi – brīvā sarunvalodas formā var norādīt, kas vēl tajā jau tā adekvātajā grafikā būtu jāuzlabo, un mākslīgais intelekts pēc nelielas pauzes to izdarīs. Tā es mēdzu 15 minūtes mocīt mākslīgo intelektu, lai grafiks sanāktu nevainojams. Man pašai tādu uzģenerēt būtu prasījis vairākas stundas, bez garantijas, ka vispār spēšu to izdarīt.

Pārāk labi, lai būtu patiesi?

Neskatoties uz daudzajām priekšrocībām, GPT ir savi ierobežojumi. Vismaz pagaidām. No tiem mums sāpīgākais – uzģenerētā latviešu valoda nav daiļskanīga, bieži tajā ir pat gramatikas problēmas. Tādēļ gandrīz nekad neizmantoju GPT, lai ģenerētu tekstus latviešu valodā. Otrādi gan nav nekādu problēmu – pēc manas pieredzes, GPT saprot latviešu valodā rakstītus tekstus un tos pārvērtīs nevainojamā angļu valodā. Bet lūdzu neprasiet viņam atbildēt rakstiski – problēma nav tikai latviešu valodas kvalitātē, bet arī, pieverot acis uz gramatiku un labskanību, arī saturs nav labs...

Otrā lieta – lai gan GPT ir brīnumaina tehnoloģija, nevajag cerēt, ka tas precīzi lasīs jūsu domas. Ar GPT jākomunicē, jākomunicē, jākomunicē, prasot mainīt fokusus tekstiem, likt klāt citu noskaņu, eksperimentēt ar metaforām, iedot kādus piemērus tam, kā, jūsuprāt, izskatās labs teksts. Jā, tas prasīs laiku. Bet parasti īsāku nekā tad, ja jāraksta pašam.

Vai GPT ir alternatīvas?

Šajā rakstā pieminēju trīs GPT modeļus, bet vai tiem ir alternatīva?  Jā, bet pagaidām neviens nav pārliecinoši labāks par GPT-4. No alternatīvām interesantākais ir Latvijā vēl nepieejamais "Claude" (veidotājs: "Anthropic").

Tāpat ir simtiem, ja ne tūkstošiem aplikāciju, kas piedāvā palīdzēt ar teksta ģenerēšanu strukturētākā formā, nekā tas notiek manis aprakstītajos resursos. Simpātisks ir "Quillbots", kas atsevišķu funkciju formā piedāvā palīdzību ar rakstīšanu, gramatikas pārbaudes, citātu un atsauču ģenerēšanu, apkopojumu veidošanu.

Gandrīz visas šādas aplikācijas ir par maksu, un, ja pareizi saprotu, to pamatā ir tā pati GPT tehnoloģija. Manā pieredzē – šīs papildu aplikācijas nav sevišķi noderīgas tiem, kuriem patīk "OpenAI" vai "Bing" čata nestrukturētā vide.

Noslēgumā

Es palūdzu GPT uzģenerēt šim rakstam noslēgumu (angliski), un, lūk, kas no tā sanāca.

Mākslīgais intelekts pamazām pārtop no neizpētītas teritorijas par cilvēkam noderīgu palīgu, kas spēj radīt e-pastus vai izģenerēt idejas jūsu nākamajai lielajai iecerei. Taču ne GPT-4, ne "Bing" čats nav perfekti, un tādas pavisam noteikti nav to latviešu valodas prasmes. Mūsu mākslīgā intelekta palīgu arsenāls veidojas visai plašs, kur GPT-4 pagaidām ir spožākā zvaigzne. Nākotne sola traku laiku, kur dažādi tehnoloģiski brīnumi mainīs saskarsmi starp cilvēku un tehnoloģijām šobrīd neiedomājamos veidos. Tāpat kā šī raksta noslēgumu, kuru mākslīgais intelekts ir veidojis tā, lai tas atbilstu pārējā raksta stilam un saturam. Jā, draugi, mēs iebraucam laikmetā, kur mākslīgais intelekts vairs nebūs tikai palīgs, bet dinamiska daļa no mūsu ikdienas stāstiem, tos padarot aizvien aizraujošākus, vienlaikus liekot mums uzmanīgāk izturēties pret to ierobežojumiem!

Kā jau teicu: nav ģeniāli, bet pietiekami labi. Nākamreiz – par mākslīgā intelekta izmantošanu attēlu un prezentāciju ģenerēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti