Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar LATO valdes priekšsēdētāju Jāni Karlsbergu

Baltijā plāno veidot inovatīvu daļiņu terapijas centru

Baltijā plāno veidot inovatīvu terapijas centru iedarbīgākai cīņai pret onkoloģiskajām slimībām

Pašlaik tas ir ambiciozs projekts, kas nākotnē varētu palīdzēt vairākiem tūkstošiem cilvēku – tā, runājot par Baltijā plānoto daļiņu terapijas centru, stāstīja Eiropas Kodolpētījumu centra jeb CERN Baltijas zinātnieku grupa. Iecerēts, ka terapijas centrā būs iespējams pielietot paātrinātāju tehnoloģijas, lai, piemēram, vēža ārstēšanu varētu veikt mērķēti un ļoti ātri, kas nozīmē to, ka pacienta ķermenis nebūtu jāpakļauj ilgai apstarošanai. Pie šiem eksperimentiem zinātnieki strādā kopā ar mediķiem. 

Eksperti un zinātnieki ir pārliecināti, ka onkoloģisko slimību ārstēšanā ir svarīga sadarbība, tāpēc arī radusies ideja par vienotu Baltijas centru, kur, apvienojot inovatīvus risinājumus, zinātnieki un ārsti sekmīgāk varētu cīnīties ar onkoloģiskajām slimībām. 

Iniciatīvu veidot šādu centru ir izteikusi CERN Baltijas grupa. 

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) doktorantūras students Kristaps Paļskis stāstīja: "Mums ir tāda ambicioza un tiešām interesanta ideja, kā nākotnē šo tehnoloģiju, ko mēs izstrādājam šeit, pārnest uz Baltiju un izveidot mums trim Baltijas valstīm kopā modernu zinātniskās pētniecības centru, kas nodrošina inovatīvu jaunu nākamās paaudzes staru terapiju vēža pacientu ārstēšanai."

Liela loma šajā projektā ir CERN, jo tam ir kompetence paātrinātāju projektēšanā un ekspluatācijā, kas palīdzētu konkrēto tehnoloģiju pārnest uz daudz mazākām ierīcēm, piemēram, rentgena aparātu. 

"Principā daļiņu detektori, kas ir lielajos eksperimentos, ir atraduši savu pielietojumu diagnostikā, paātrinātāji ir atraduši vietu daļiņu terapijā. Tās ir analogas iekārtas Lielajam hadronu paātrinātājam, bet krietni samazinām izmēros," pastāstīja Paļskis.

Zinātnieki pašlaik strādā pie tā, lai audzēja ārstēšanai izmantotu apstarošanu ar daļiņām – enerģija tiek koncentrēta tur, kur atrodas vēža šūna, un šādā veidā tā tiek iznīcināta. 

"Es darbojos projektā, kas ir pie zināšanu pārneses un darbojas pie nākamās paaudzes daļiņu paātrinātāja izveides, kas būs jau nākamais elements daļiņu terapijā. Latviski mēs viņu varētu saukt par zibspuldzes terapiju, kas maina pieeju tam, kā mēs ārstētu vēzi," stāstīja Paļskis.

Kā norādīja doktorantūras students, tad izmaiņas ārstēšanā būtu būtiskas – ja pašlaik apstarošana neatkarīgi no ārstēšanas tiek veikta minūšu skalā, pētījumi pierāda, ja šo apstarošanu veic milisekunžu skalā, tad tiek panākts ļoti labs ārstniecības efekts – saudzējot veselos audus. Centra izveides ideja ir vēl tikai sākuma stadijā, tāpēc pašlaik netiek runāts par to, kurā valstī būs ēka, bet darbs notiek pie tehnoloģiju pārneses un pielietošanas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti