Rīta Panorāma

Gruzijā tūkstošiem cilvēku pauž atbalstu valsts ceļam uz ES

Rīta Panorāma

Pamatskolas meitenēs raisa interesi par zinātni

Zinātnieki prognozē biežākas ziemeļblāzmas

«Kosmosa sinoptiķi» tuvākā gada laikā prognozē biežākas ziemeļblāzmas

Pēdējā laikā daudziem pie mums bijusi iespēja redzēt parasti arktiskajiem apgabaliem raksturīgās ziemeļblāzmas jeb Aurora borealis. Zinātnieki uzskata, ka tuvākajā laikā šī krāšņā dabas parādība būs vērojama salīdzinoši bieži Saules aktivitātes cikla maksimuma dēļ.

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas  un Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas speciālisti informē, ka biežās polārblāzmas saistītas ar to, ka Saules pašlaik ir sava 11 gadu aktivitātes cikla maksimālajā fāzē.

Šīs periods varētu ilgt vismaz vēl vienu gadu, taču precīzi noteikt augstāko punktu varēs noteikt tikai pēc dažiem mēnešiem.

Zinātnieki pagaidām nav arī spējuši noskaidrot, kāpēc cikls ilgst 11 gadus un kāpēc dažos ciklos Saulei ir lielāka aktivitāte, bet citos – zemāka.  Papildu pētījumi ir nepieciešami, jo skaistie skati ir redzamais, bet nenozīmīgākais parādības aspekts.

Saules uzliesmojumi un to kosmosā izmestās lādētās daļiņas var ietekmēt satelītus, citas iekārtas, sakarus un elektroenerģijas tīklu, tāpēc šo sistēmu operatori tiek brīdināti par iespējamām ģeomagnētiskajām vētrām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti