Zemūdens izpētē sēklī pie Pāvilostas atklāj Baltijas jūrai neraksturīgu dzīļu struktūru

Apsekojot Alku sēkli Baltijas jūrā, kur pētnieki veic zinātniskās izpētes darbus, secināts ka šajā vietā jūras dzīles krasi atšķiras no citām vietām Baltijas jūrā, jo ierastās akmeņainās gultnes vietā saskatāmas pilsētvides infrastruktūrai līdzīgas pazīmes, informēja Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

Alku sēklis atrodas Pāvilostas tuvumā un ir projekta "LIFE REEF" pilotteritorija, kurā tiek pētīts Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamais biotops "Akmeņu sēkļi jūrā". Šogad Alku sēklī vairākkārt veikti video novērojumi un niršanas darbi, lai ievāktu dzīvo organismu paraugus. Darbus veica projekta partneris un zemūdens biotopu novērtētājs Latvijas Hidroekoloģijas institūts.

Institūta vadošā pētniece Ingrīda Andersone norādīja: "Alku sēkļa zemūdens struktūra līdzinās mazpilsētai. Proti, ledāja atstātie, vairākus metrus augstie morēnas māla atsegumi un starp tiem izveidojušās ielejas atgādina pilsētas kvartālus un ielas. Tāpat novērojamas arī atsevišķas "augstceltnes" un plaši, ar "bruģi klāti laukumi", kuri apauguši ar bagātīgām gliemeņu audzēm. Gliemeņu audzes un mazākos morēnas veidojumus kā uzturēšanās un barošanās vietas iecienījuši pilsētas iemītnieki – plekstes, mencas, taukzivis un citi dzīvie organismi. Baltijas jūrā šādu zemūdens ainavu un apjomus nekur citur līdzšinējos pētījumos neesmu pieredzējusi."

Kā skaidroja DAP, noslēdzoties darbiem sēkļa teritorijā, notiks ievākto dzīvo organismu paraugu apstrāde un biotopa kvalitātes un ilgstspējas izvērtējums. Savukārt iegūtais zemūdens videomateriāls un tajā redzamā informācija tiks izmantota zinātnisko pamatojumu sagatavošanai aizsargājamo jūras teritoriju robežu noteikšanai un dabas aizsardzības plāna izstrādei, lai pamatotu apsaimniekošanas darbu nepieciešamību dabas vērtību saglabāšanai.

Biotops "Akmeņu sēkļi jūrā" ir viens no ievērojamākajiem un ekoloģiski nozīmīgākajiem biotopu veidiem Baltijas jūras austrumu daļā. Šajā biotopā veidojas nozīmīgas zivju nārsta, mazuļu attīstības un zivju barošanās vietas. Tāpat vietās, kur zem ūdens sastopams šis biotops, novērojami apjomīgi ūdensputnu barošanās un koncentrēšanās rajoni, skaidroja DAP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti