Rīta Panorāma

Baireitā ar "Tristanu un Izoldi" sācies Vāgnera mūzikas festivāls

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Jaunieši izstrādā elektroniskas krotālijas mājlopiem

Valmierā jaunieši izstrādā elektroniskas krotālijas mājlopiem

Valmieras Tehnikuma audzēkņi izstrādā elektroniskas krotālijas mājlopiem, tas varētu krietni atvieglot lopkopju ikdienas darbu. Ideja par šādu produktu jauniešiem radusies, jo visiem ir pieredze savās lauku saimniecībās, viņi stāstīja Latvijas Televīzijā.

"Ideja mums radās, jo visiem no mūsu komandas ir vai ir bijušas kāda veida saimniecības, kur ir bijusi problēma, ka ir jāskaita vai jāievāc kāda veida dati un tam nepieciešams ļoti ilgs laiks," skaidroja  Valmieras Tehnikuma audzēknis Aleks.

Ganāmpulkā jāmēģina saskatīt krotāliju numuri, kas nereti mēdz būt netīri, un pēc tam tas viss vēl manuāli jāpieraksta. Tā vietā jaunieši piedāvā krotālijas vienkārši noskenēt. Tam tiek izmantota NFC tehnoloģija, kas ļauj ierīcēm apmainīties ar informāciju.

"Mobilā lietotne darbojas uz datu bāzes un NFC skenera, kas jau nāk jaunajos telefonos. Mūsdienās veikalos visi skenē kartes ar NFC. Mēs vienkārši izmantojam NFC čipu krotālijās, lai ar aplikāciju varētu noskenēt un visus datus varētu datu bāzē savienot kopā. Kad cilvēks skenē lopus, ir vieglāk savadīt datubāzē.

Pašlaik ir jāiet, fiziski jānotīra, jāpieraksta, jāatrod sarakstā, kuri ir tas lops, un tas paņem daudz vairāk laika nekā, ja tu pieietu, noskenētu un automātiski parādītu visus datus par lopu," stāstīja Valmieras Tehnikuma audzēknis Edijs.

Jauniešu ideja ļautu to visu automatizēt. "Pieejam ar telefonu, noskenējam, un šie visi dati ir. Ejam pie nākamā," skaidroja Aleks.

Edijs skaidroja, kā tas varētu strādāt dzīvē: "Mēs varam apskatīt pašu ganāmpulku, kur mums ir pieci lopi. Varam uzklikšķināt, apskatīties visus datus par šo lopu, pielikt piezīmi, piemēram, kā viņš jūtas šodien. Tad mēs varam aiziet un skenēt, uzspiest "Skenēt", pielikt pie krotālijas, un parāda visus datus."

Šobrīd puiši izstrādājuši ierīces prototipu. Valmieras Tehnikuma audzēknis Edgars stāstīja, ka pagaidām krotālijas ir ar 3D printētas: "Būtu ideāli nopirkt tehniku, kas varētu [taisīt krotālijas no] īstas no plastmasas, kas būtu vieglāka un labākā kvalitātē. Pagaidām ir labi, bet var labāk."

Jaunieši arī domā par šāda veida gredzenu izveidi, piemēram, vistām, ko likt ap kāju, kā arī krotālijās iestrādāt GPS funkciju.

"Ja tev, piemēram, lops aizbēg vai pāriet pāri sētai, vai viņu iedzen mežā, piemēram, lapsa, tu varētu izsekot un viņu atrast," teica Edijs.

Puiši norādīja, ka biznesa idejas attīstības laikā daudz ko jaunu iemācījušies, īpaši programmēšanas jomā, un ļoti cer savu biznesa ieceri īstenot arī dzīvē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti