Panorāma

Atzīmē Baltkrievijas Solidaritātes dienu

Panorāma

Piegādāta pirmā "AstraZeneca" vakcīnu krava

BIOR testēs vairāk un ātrāk

«Bior» Covid-19 testus turpmāk sagatavos robots

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Zinātniskais institūts "Bior" varēs lielākos apjomos un ātrāk pārbaudīt Covid-19 testus. Paraugu sagatavošanu, kas ir roku darbu un laikietilpīgs process, turpmāk paveiks robots. Iekārta ļaus sagatavot līdz pat desmit tūkstoš paraugu dienā. Arī testu izmaksas varētu sarukt. 

Robots satver un atskrūvē stobriņu. Paņem pacienta paraugu un nogādā tālāk – pārnes uz plati, ar kuru darbosies jau citas iekārtas, kas analizēs un noteiks vīrusa klātbūtni. Robots to izdara ātrāk nekā cilvēks. "Bior" pētniekiem dienā ar rokām jāatskrūvē simti un pat tūkstoši mēģenīšu. Reizēm uz pirkstiem pat tulznas rodas. 

"Dažādas stingrības, kā kurš mediķis aizskrūvējis.. puiši it īpaši stingri  piegriež, lai neizlīst. Ļoti pareizi, bet pēc tam atskrūvēt ir liela slodze pirkstiem," pastāstīja "Bior" Mikroorganismu genoma izpētes grupas vadītāja Irēna Meistere.

Viņa pastāstīja, ka robots var strādāt ar ātrumu 192 paraugi 40 minūtēs.

"Tas ļoti, ļoti ietaupa darbaspēku, roku spēku, jo citādi tas ir jādara cilvēkam. Tas izdara darbu, kur nevajag domāšanas resursu, analīzi. Viņš mehāniski pārnes paraugu," norādīja Meistere.

Iekārta ļauj sagatavot līdz pat desmit tūkstoš paraugu dienā.

"Robots nemēdz nogurt, viņam nevar sajukt, robots ir ļoti precīzs. Tas izslēdz cilvēka faktoru. Robots dod iespējas kāpināt jaudas. Kopā ar reaģentu izmaksām tas dod iespēju samazināt izmaksas uz vienu paraugu," skaidroja "Bior" direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa.

Kā rēķina "Bior", viena siekalu testa izmaksas varētu sarukt pat par aptuveni 12 eiro. Šobrīd tie ir 38 eiro. Bet, izmantojot robotu, varētu būt ap 25 eiro. Iekārtu bez maksas "Bior" uz gadu aizdevis ražotājs – biotehnoloģiju uzņēmums “Latvia MGI Tech”, kas ir daļa no Ķīnas gēnu izpētes uzņēmuma “BGI Group”. Tā ir pasaulē lielākā gēnu sekvencēšanas kompānija. 2019. gada nogalē Rīgā atvēra “Latvia MGI Tech” ražotni un inovāciju centru, kur ražo laboratoriju aprīkojumu. Iekārta no uzņēmuma saņemta jau pirms vairākiem mēnešiem, taču, lai to varētu izmantot, robotu vajadzēja vēl pārbaudīt un testēt ar akreditētu metodi.

“Tagad mēs esam droši, esam veikuši pilnu validāciju.

Gan siekalu paraugu testēšanai, gan iztriepēm mēs zinām, ka šīs iekārtas var izmantot,  un viņas strādā precīzi. Šīs nav tās iekārtas, kas saņem jebkādus datus. Iekārta atskrūvē stobriņu, aizskrūvē stobriņu. Uz šīm iekārtām gala analīzes netiek veiktas, šīs iekārtas netiek pie datiem un neuzzina datus,” skaidroja Valciņa.

Pērnā gada nogalē Ekonomikas ministrijā sāka runāt par to, ka būtu jātestē iespējami plaša sabiedrības daļa un jākāpina testēšanas jaudas. Tā izdotos atklāt inficētos, kuriem nav nekādu simptomu, bet kuri var aplipināt citus. Un tas ļautu izvairīties no Covid-19 uzliesmojuma uzņēmumos un darba pārtraukšanas. 

KONTEKSTS:

Iepriekš ziņots, ka Veselības ministrija nav pieņēmusi izdevīgāku Covid-19 testēšanas piedāvājumu no pasaulē lielākā DNS gēnu sekvenēšanas koncerna "BGI Group" meitas uzņēmuma Latvijā "Latvia MGI Tech". Veselības ministrija norāda – uzņēmums nav sagādājis pilnu tehnisko informāciju par piedāvātajiem testiem, vien informējis par piedāvāto cenu, tādēļ arī nekāds lēmums nav pieņemts. Tajā pašā laikā daudzviet pasaulē par sadarbību ar šo uzņēmumu izskanējušas bažas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti