Zināmais nezināmajā

Mikroķirurgu darbs kara laikā mūsdienās. Ārsta darbs ierakumos 20. gadsimta sākumā

Zināmais nezināmajā

Kazeīni un govju ģenētika, jeb ko pienā esošais kazeīns liecina par govju selekciju

ChatGPT: vai bots kādudien aizstās arī radošumu?

«ChatGPT» fenomens, tā ieguvumi un iespējamie riski. Skaidro eksperti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

"ChatGPT" ir bots, kas spēj cilvēku vietā radīt dažādus tekstus par vispārīgām tēmām – esejas, pārdomas, pat motivācijas vēstules, taču pie specifiskiem jautājumiem tas sāk pieļaut būtiskas kļūdas, tāpēc cilvēku īsti aizstāt nespēj, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" vērtēja politikas doktors, dezinformācijas pētnieks Mārtiņš Hiršs un Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas vadošais pētnieks Pēteris Paikens.

Bots, kurš aizstās "Google" meklētāju, ātri uzrakstīs tavā vietā motivācijas vēstuli, meklējot darbu, un pat sacerēs dziesmām vārdus. Robotikas nozarē vienmēr ir solīts, ka cilvēka radošās spējas paliks tikai cilvēkam, taču nu jau mākslīgais intelekts ir radījis rīku, kurš rada tekstu ļoti līdzīgi tam, kā to darītu cilvēks, – "ChatGPT".

"Manuprāt, ir jāpasaka, ka būtiskā atšķirība šim no citiem modeļiem ir tā, ka tas ir darīts pieejams sabiedrībai. Mums ir līdzīgi modeļi gan pirms, gan pēc tam. Tas, kā pietrūka, kas ir tieši "ChatGPT" unikālais pienesums, ir tas, ka viņi ieviesa veidu, kā to modeli ierobežot tā, lai to nebūtu kauns izlikt publiski. Citādi tas būtu gatavs runāt par visādām sociāli nepieņemamām tēmām ļoti brīvi, ja nebūtu ierobežojumu," norādīja Paikens. 

"ChatGPT" ir ievērojams tāpēc, ka ir pieejams visai plašajai pasaulei, lai gan nav pats spējīgākais šāda veida rīks nozarē. 

"Tas, uz ko tas ir optimizēts un ko tas var izdarīt, ir tieši par jebkuru tēmu uzrakstīt lietu, kas izskatās ticama. Saturs var būt, var nebūt, bet forma izskatās ticama. Tā ir tā stiprā puse.

Attiecīgi tiklīdz mums ir jomas, kurās nav daudz ko teikt, bet ir svarīgi, kā to pasaka, "ChatGPT" var palīdzēt," skaidroja Paikens. 

Savukārt Hiršs piebilda: "Kritiskāk tam pieejot, tādus "blabla" tekstus tas māk rakstīt – rekomendācijas, esejas, pārdomas, vispārīgas lietas. Ja mēģina specifiskākus jautājumus iedot, piemēram, mēs mēģinājām ar kolēģiem jautāt par integrāciju Latvijā, par krievvalodīgajiem un līdzīgi, un secinājām, ka tad, ja ir kādi dati, fakti, specifiski jautājumi, tas sāk kļūdīties un muļķības runāt arvien biežāk un biežāk."

Var nākt palīgā cilvēkam

Toties tas, ko "ChatGPT" lieliski māk, ir vienu tekstu pateikt un pārfrāzēt dažādos veidos – vienu un to pašu uzrakstīt dzejā, repā, esejas formātā vai kādā citā specifiskā stilā. Līdz ar to "ChatGPT", gluži tāpat kā citas tehnoloģijas, var pārņemt konkrētus darbus un veikt tos cilvēku vietā, taču ne būt ne visus. 

"Kopumā ar jebkuru tehnoloģiju attīstību ir nomainījušies darbi, darbu veidi, formas. Teiksim, mašīnrakstītāji vairs neeksistē. Bet tajā pašā laikā ir tehnoloģijas, kas nav izskaudušas cilvēkus, kas dara to pašu darbu. Teiksim, jau sen mums ir pieejams "Google Translate", kas tulko lietas, bet netulko tik labi kā cilvēks. Vajag vēl to cilvēka pārraudzību, kas zina, kā valodai pareizi jāskan," norādīja Hiršs. 

"Ļoti līdzīgi ir ar "ChatGPT". Ļoti iespējams, ka tas būs palīgs, kas palīdz cilvēkiem radīt tekstus, bet tev vajag cilvēku, kas pārlasa un pārbauda," viņš vērtēja. 

Lai gan "ChatGPT" pieejams arī latviešu valodā, teorētiski tas ir angļu valodā balstīts modelis. Līdz ar to latviešu valodā nevaram gaidīt ļoti spožus rezultātus. 

"Pirmkārt, ir ļoti interesanti, ka "ChatGPT" vispār strādā latviski. Tas ir principā tikai un vienīgi angļu modelis, apmācīts tikai un vienīgi uz angļu valodu. Tas, ka tas vispār spēj runāt latviski, ir netīša sakritība. Tad, ja mēs kritizējam, ka tas draņķīgi runā latviski, tas ir apmēram tā, ka zirgs ar mums runā, bet mēs sakām, ka zirgam ir slikta dikcija," vērtēja Hiršs. 

"Bet mums ir procesā projekti Latvijas Universitātē par lielo valodas modeļu veidošanu latviešu valodai. Tuvākajos pāris gados, es domāju, ka būs ieguldījums, lai visi līdzīga žanra rīki sakarīgāk strādātu tieši latviešu valodā," viņš atklāja. 

Ēnas puses

Vienlaikus "ChatGPT" sabiedrībai nerada tikai pienesumu, tas paver jaunas dezinformācijas izplatīšanas iespējas. Tostarp iespējas radīt sazvērestības teorijas. 

"Sazvērestības teorijas ir izdomāts, piefantazēts saturs, kur nav īpašas loģikas apakšā, toties ir izmantotas dažādas manipulācijas metodes. Un "ChatGPT" ļoti labi māk atdarināt sazvērnieku runas stilu, izteiksmes mehāniku – netici nevienam, ļaunā, briesmīgā farmācijas industrija tev melo un tādā garā. Un izklausās ļoti ticami, ja esi tajā sazvērestību burbulī," skaidroja Hiršs. 

"Problēma ir, ka dezinformācijas izplatītājiem, tai pašai Krievijai, nākotnē var būt vieglāk un vieglāk radīt muļķību pilnu saturu.

Jau pašlaik Kremlim ir vesels bars ar botiem, kas automātiski ģenerētu tekstu liek iekšā, – jo tas teksts ir kvalitatīvāks, jo vairāk cilvēku uz tā uzķersies un pavilksies," viņš atzina. 

Turklāt "ChatGPT" šāds uzdevums ir ārkārtīgi vienkāršs – par jebkādu tēmu, ko tajā ierakstām, sekundes laikā varam pretī saņemt desmitiem dažādu izteikumu, ko publicēt sociālajos tīklos. Tas viennozīmīgi paātrina un atvieglo dezinformācijas izplatītāju darbu. Vienlaikus jāatceras, ka "ChatGPT" GPT nav sava viedokļa ne par ko – tas savos tekstos var iekļaut arī savstarpēji pretējus viedokļus. 

""ChatGPT" nemeklē atbildi, tas principā pat nav taisīts, lai atbildētu uz jautājumiem. Tā pamata būtība ir turpināt tekstu. Tas rakstīs kaut ko, kas izklausās ticams turpinājums, neskatoties uz avotiem," uzsvēra Paikens. 

"Mums gribas tam pielikt cilvēka īpašības, bet tas ir nepareizi un rada kļūdainu priekšstatu – "ChatGPT" nav viedokļa. Pēc būtības, ja tam uzprasa, ko tu domā par to, viņš atbildēs ar ticamu turpinājumu, bet uz līdzīgiem jautājumiem tas var atbildēt nekonsekventi ar iepriekšējo. Tam ir visi konfliktējošie viedokļi, visi tur ir iekšā, un tas var slavināt jebko, divas pretējas lietas bez jebkādiem aizspriedumiem," pētnieks skaidroja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti