Rīta Panorāma

Milzu aisbergs apdraud Dienviddžordžijas salas iemītniekus

Rīta Panorāma

Viestura Bērziņa ((1954 – 2019) latviešu gobelēna zelta fonda izstāde Siguldas Devonā

Cer, ka pavisam drīz Covid-19 izplatību mērīs kanalizācijā

Covid-19 klātbūtni Kuldīgas notekūdeņos manīja piecas dienas pirms uzliesmojuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Pavasarī Latvijas zinātniekiem izdevās izstrādāt metodi un pierādīt, ka Covid-19 izplatību iespējams izmērīt arī kanalizācijas sistēmā. Analīžu vākšana Kuldīgā pierādīja, ka, veicot šādu monitoringu, jau laicīgi var noteikt, kurā pilsētā vai rajonā tuvākās nedēļas laikā gaidāms slimības uzliesmojums, tādējādi ļaujot atbildīgajiem dienestiem laicīgi reaģēt. Kā īsti Covid-19 tiek mērīts notekūdeņos, un kāpēc interesi par latviešu zinātnieku pētījumiem izrāda arī Pasaules Veselības organizācija?

Ar ierīci,  kas ņem ūdens paraugus pilsētu kanalizācijas sistēmās, visu diennakti ik stundu precīzi tiek izmērīts Covid-19 koncentrācijas līmenis notekūdeņos.  Šo metodi ir izstrādājuši Latvijas zinātnieki no Biomedicīnas pētījumu un studiju centra, zinātniskā institūta BIOR un Rīgas  Tehniskās universitātes (RTU).

“Tagad jau trešo mēnesi tiek ievāktas analīzes vairākās Latvijas pilsētās. Viena no tām ir Kuldīga, kas mums arī skaidri parādīja tendenci, ka notekūdeņos mēs redzam vīrusa klātbūtni piecas sešas dienas, pirms parādās epidēmijas uzliesmojums pilsētā. Mēs varam mazliet apdzīt laiku, pasakot, ka ir problēma, un tad attiecīgie dienesti var reaģēt savlaicīgi, nevis gaidīt, kad parādās saslimušie,” skaidro RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Šobrīd zinātnieki strādā pie tā, lai ar šīs metodes palīdzību diezgan precīzi varētu noteikt arī saslimušo skaitu pilsētā. “Pastāv diezgan laba korelācija starp saslimušo skaitu un vīrusa RNS koncentrāciju notekūdenī.

Ja mēs konstatējam 20–50 vienības mililitrā notekūdeņu un zinām, ka pilsētā ir apmēram 1000 cilvēku, tad desmit cilvēki ir slimi.

Mēs zinām, ka viņi ir, mums tikai jānoskaidro, kur viņi ir,” stāsta Juhna.  

Jo vairāk vietās pilsētu kanalizācijas sistēmās šādas ierīces būs izvietotas, jo precīzāk būs iespējams arī noteikt, kuros pilsētas rajonos ir visvairāk inficēto cilvēku. Zinātnieki cer, ka jau nākamgad gan Latvijā, gan citās valstīs mērījumi kanalizācijas sistēmās tiks ieviesti praksē,  tādējādi palīdzot cīnīties ar vīrusa izplatību. Metode jau pavisam drīz tiks apstiprināta, un kopā ar Pasaules Veselības organizāciju tiek strādāts arī pie tā, lai nākotnē to varētu ikdienā izmantot arī dažādu citu patogēnu konstatēšanai, tādā veidā novēršot citas pandēmijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti