- Mācību telpas augstākajā līmenī
- Ģeogrāfiem skumji šķirites no līdzšinējām telpām, taču galvā jaunas idejas
Mācību telpas augstākajā līmenī
Ēkas augšstāvā atrodas zinātniskā siltumnīca, kā arī semināru telpa ar skatu uz Vecrīgu un Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēku. Uz ēkas jumta nākotnē paredzēts izvietot vēja ģeneratorus un saules kolektorus, dodot iespēju izmantot alternatīvo enerģiju, bet visu ēkas sistēmu darbību vadīs „gudrās mājas” tehnoloģijas.
Centrā atrodas Bioloģijas, Ķīmijas, Medicīnas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakutātes, kā arī Fizikas un matemātikas fakultātes Optometrijas un redzes zinātņu nodaļa. Tāpat ēkā atradīsies Mikrobioloģijas un biotehnoloģiju institūts, kā arī Ķīmiskās fizikas institūts. Pagrabstāvā atrodas sešu valsts nozīmes pētniecības centru laboratorijas.
Ģeogrāfiem skumji šķirties no līdzšinējām telpām, taču galvā jaunas idejas
Ar skumjām un nostalģiju no līdzšinējās ēkas šķiras Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pasniedzēji un darbinieki.
Dažnedažādi iežu paraugi, minerālu kolekcijas, kartes, seni foto uzņēmumi. Eksponāti no ekspedīcijām un praksēm. Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes darbinieki jau pusotru nedēļu tukšo kabinetus un saiņo mantas, kas jāved uz jauno mājvietu. "Būs 20 gadi [pavadīti].. Ir skumji: visi gaiteņi, atmiņas, studijas, un darba pirmā pieredze. Ir žēl, bet ceram, ka viss, ka notiek .. notiek uz labu," saka LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes izpilddirektore Evija Tērauda.
Lielākā daļa laboratoriju un uzskates materiālu, ko vajadzēs vispirms - studentu apmācībai, jau aizvesti uz Torņakalnu.
"Smagākās ir kolekcijas. Pārvadātāju firma mums teica, ka par viņiem parasti smejas - "Ko tad jūs tik smagu vedat?" Viņi saka - "Akmeņus"! Bet šoreiz, ja viņi saka: "Akmeņus!", tad tiešām tā arī ir," stāsta LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docente Vija Hodireva.
Ēkā atrodas arī Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzejs, kas glabā arī iepriekšējā gadsimta dabaspētnieku savāktās liecības. "Pazudusī Daugava, kuru appludināja. Mums ir daudz ģeoloģisko griezumu: kolekcijas, kas saglabātas, appludinātās vietas, kas pazudušas," norāda Hodireva.
Taču uz jauno Dabas zinātņu akadēmisko centru muzeju nepārcels. Kas notiks ar vērtīgo un unikālo uzziņas krājumu, nav skaidrs. Ģeoloģijas, Botānikas, Zooloģijas un citus universitātes muzejus ar laiku iecerēts padarīt publiski pieejamus un izveidot līdzīgu vietu kā Igaunijā ir AHHAA.
Līdz Dabas zinātņu akadēmiskā centra svinīgai atklāšanai atlikusi nedēļa. Kamēr strādnieki skrūvē mēbeles auditorijās un bibliotēkā, ķīmiķi jau iekārto savas laboratorijas. Smalko un ļoti dārgo zinātnisko aparatūru atvedīs pēdējo. Aprīkojums vien sver vairāk nekā 10 tonnas. Jāpārved arī 40 000 grāmatu.
Dabas zinātņu akadēmiskais centrs būs viens no modernākajiem augstākās izglītības un zinātnes centriem Eiropā. Tas izmaksāja 35 miljonus eiro. Lielākā daļa finansējuma nāca no Eiropas fondiem.
Jaunajā zinātņu centrā atrodas arī dažādas auditorijas, no kurām lielākajā ir 300 vietas. LU uzsver, ka tās auditorijas un mācību laboratorijas ir aprīkotas ar pasaules klases zinātnisko un audiovizuālo aprīkojumu.
Zinātņu centra būvniecība sākās pērn, martā. Tā uzcelta par 21,8 miljoniem eiro, neskaitot PVN.