Šī gada “Expo” izstādes galvenais vadmotīvs ir nākotnes enerģija. Līdztekus tradicionālo energoresursu izmantošanas veidiem,
valstis vienā par otru iespaidīgākos paviljonos prezentēja arī savus sasniegumus siltuma un elektroenerģijas ieguvē, kā arī mudināja uz enerģiju lūkoties daudz plašāk – caur ekoloģiju un izglītību kā pasaules virzošo spēku.
Lietuvas “Expo” paviljona istabā, ko var saukt par sava veida bezgalības telpu, uzmanība ir veltīta Lietuvas attīstībai lāzertehnoloģiju jomā. Tas ir Lietuvas galvenais eksporta produkts. “Lietuva ir vadošā valsts zinātnisko lāzeru izstrādē. Piemēram, no 100 labākajām pasaules universitātēm 94 ir Lietuvā ražoti lāzeri,” saka Lietuvas paviljona direktors Jevgeņijs Soikins.
Ar plašu stendu, piedāvājot gan inovatīvus risinājumus vēja enerģijas apguvē, ģeotermālajā enerģijā un saules enerģijā sevi “Expo” pieteica vadošā Eiropas ekonomika - Vācija.
Pilnībā “zaļajai enerģijai” ir veltīts Vācijas paviljons. Vācija ir Eiropas lielākais autoražotājs, tādējādi šeit izstādītie motorolleri un konceptautoi ir darbināmi vai nu ar elektroenerģiju, vai hibrīdzinējiem.
Atšķirībā no citām izstādēm šis “Expo” veltīts biznesa kontaktu veicināšanai. Vācijas pārstāvjiem gan šis nav primārais mērķis. ““Expo” ir nekomerciāls projekts,” norāda Vācijas paviljona pārstāvis Franks Būmans. “Vācija to uztver ļoti nopietni, jo mums sākotnēji ir izstādes koncepcija un tad mēs meklējam eksponātus, kas tajā vislabāk iekļautos. Piemēram, izstrādes stadijā esošas solārie paneļi vai arī konkrēti projekti kā šeit Kazahstānā – vēja parks, kas ir kopējs Vācijas un Kazahstānas projekts,” saka Būmans.
Viedās elektroenerģijas uzkrāšanas tehnoloģijas, kas ļautu nākotnē mazāk naudas un resursu tērēt pašai elektrības ražošanai savā paviljonā prezentē ASV. Savukārt Krievija paviljonu iekārtojusi Arktikai veltītā tematikā ar aisbergu un ap to peldošiem kuģu maketiem. “Arktika ir mazapdzīvots un ļoti auksts reģions. Šobrīd tur tiek iegūti fosilie energoresursi, taču tur ir ārkārtīgi grūti strādāt, tāpēc pastāvīgi nākas izdomāt jaunas tehnoloģijas, kas to atvieglotu,” pauž Krievijas paviljona pārstāve Marina Nikolajeva.
Krievija ir viens no pasaules lielākajiem energoresursu eksportētājiem tādēļ šeit Astanas “Expo” tā uzstājas ar ne mazāk iespaidīgu paviljonu, līdzi vedot jaunākās tehnoloģijas. Piemēram, šo jauno atomelektrostaciju, kas ir peldoša un var tikt uzstādīta attālākajos Arktikas reģionos, spējot apgādāt ar elektroenerģiju nelielas pilsētas.
Tomēr visiespaidīgākais paviljons ir pašiem izstādes rīkotājiem – Kazahstānai.
Tas atrodas milzīgā lodveida ēkā izstāžu kompleksa pašā centrā. Ņemot vērā, ka šis ir iespaidīgākais objekts, uz to ir arī vislielākās apmeklētāju rindas, ko galvenokārt veido vietējie iedzīvotāji. To šonedēļ, pamatīgas apsardzes ieskauts, kopā ar Vācijas prezidentu Franku Valteru Šteinmaieru apmeklēja arī valsts vadītājs Nursultans Nazarbajevs. Ēkas pirmais stāvs veltīts Kazahstānas vēsturei un kultūrai, bet tālākie dažādiem enerģijas veidiem, tostarp Visuma izpētei. Ēkas augšējā stāvā goda vietā Kazahstānas lepnums – galvaspilsēta Astana.
Pats iespaidīgākais objekts Kazahstānas paviljonā ir stikla tilts, jo zem tā paveras visi astoņi ēkas stāvi. Iešana pa šo tiltu ir visai bailīga, jo ļimst kājas.
Līdztekus citiem paviljoniem izstādē pārstāvēts arī Vatikāns. Tajā cilvēki aicināti aizdomāties par saprātīgu enerģijas izmantošanu. “Ir jāapzinās, ka enerģija - kā jebkas uz šīs zemes - ir mūsu kopīga dāvana. Tā nevar piederēt vienai pasaules daļai vai arī tiem, kam ir nauda un vara. Kopš pirmssākumiem tā ir piederējusi ikvienam. Tās izmantošana ir liela atbildība un mums ir jāapzinās, kā to pareizi lietot. Te nu ir arī mūsu paviljona ideja – parādīt to, kā enerģiju var izmantot gan sliktā, gan labā veidā,” saka Vatikāna paviljona pārstāvis Gvido Trecani.
Nākamā izstāde "Expo 2020" notiks Apvienoto Arābu Emirātu pilsētā Dubajā. To, vai tajā piedalīsies arī Latvijas delegācija, vērtēs pēc šī gada "Expo" izstādes.