Pašā Rīgas centrā dūc visi 3D printeri. Tur top hakatona, kura entuziasti no visdažādākajām jomām kopā meklēja ieročus cīņai pret Covid-19, uzvarētāju produkts – sejas vairogi.
"Trīs dienas atpakaļ – smuks dizains, toreiz stundu nadziņu taisīja, šobrīd 25 minūtes, strādā visi printeri. Dienā varam 100-120 gabalus uztaisīt. Arī nakts laikā ražojam," stāsta “Baltic 3D” līdzīpašnieks Didzis Dejus.
Galvenais sejas vairogu uzdevums – neļaut pieskarties sejai ar rokām, uz kurām var būt vīruss.
"Tā primārā lieta ir apgrūtināt pieskarties sejai ar netīrām rokām. Mēs simtiem reižu pakasām. Mediķiem, aprūpējot pacientus, mikrobs, vīruss netiek līdz acīm. Aizsargā acis. Ārstiem ir pieejamas mutes maskas, bet šis palīdz nosegt acis," skaidro Dejus.
Sejas vairogus jau izmēģinājuši ārsti un atzinuši par labiem – nesvīstot ciet un strādājot netraucējot. Protams, nelieli uzlabojumi tiekot veikti visu laiku. Bet, kā saka uzņēmumā, par skaistumu netiek domāts, uzlabota tiek tikai funkcionalitāte. Viens no lielākajiem plusiem – izmantotie materiāli nav medicīnas preces, un tie ir brīvi pieejami.
Interese par šiem sejas vairogiem ir milzīga, jo tie noderētu visiem, kas šajā laikā turpina strādāt un riskē inficēties ar jauno koronavīrusu. Un, lai lieki nenoslogotu medicīnas iestādes, "Baltic 3d" uzņēmušies koordinatora funkciju. Viņi lūdz gan tiem, kas ir gatavi ražot šos sejas vairogus, gan tos, kam tie ir nepieciešami, pieteikties pie viņiem epastā [email protected]
Sejas vairogus par noderīgiem atzinuši arī infektologi un atbildīgās iestādes. Tāpat arī Izglītības un zinātnes ministrija piedāvā ražošanā izmantot visus 3D printerus, kuri ir Latvijas skolās.