Esmu dzimis fermā un zinu daudz par govīm – tā sevi smejot piesaka izgudrotājs Karels van den Bergs no Nīderlandes, kura kabatā ir vairāk nekā 250 Eiropas līmeņa patentu.
Viņš ir uzņēmuma „Lely” inovāciju direktors. Par saviem izgudrojumiem viņš stāsta kā par kaut ko vienkāršu un pašsaprotamu.
„Pirms 34 gadiem mani pieņēma darbā „Lely” firmā, jo es šo to sapratu no govīm un elektronikas, bet Aleksandra tēvs šo to saprata no inovatīvas domāšanas,” stāsta van den Bergs.
„Lely” ir ģimenes uzņēmums, un slaukšanas robotu attīstību astoņdesmito gadu vidū sāka tagadējā vadītāja Aleksandra van der Leilija tēvs. Dēls tagad turpina izgudrojumu ceļu.
„Mūsu izgudrojums ir robots, kas var slaukt govis 24 stundas diennaktī, kad tās pašas grib. Organizēta slaukšana divreiz dienā, kas ir smags darbs, vairs nav vajadzīga,” skaidro Aleksandrs van der Leilijs.
Robotu veido tāds kā steliņģis, kurā govs pati ieiet, tiek pie barības, un vienlaikus robots ar īpašiem sensoriem aprīkotu „roku” to izslauc. Robotam dotais nosaukums „Astronaut” nav nejaušs.
„Slaukšanas stobriņus ar pārējo sistēmu savieno elastīgs vads. Gluži kā astronautu, kurš izgājis atklātā kosmosā. Tas bija mans pirmais izgudrojums. Atšķirībā no, piemēram, stingra metāla savienojuma šis vads ļauj govij brīvi kustēties,” atklāj Karels van den Bergs.
Turklāt slaukšanas robots noskenē katras govs kaklasiksnu un saimniekam apkopo informāciju par tās izslaukumu, piena kvalitāti un ēšanas paradumiem, laikus signalizējot par iespējamām veselības problēmām. Viens robots vairākreiz dienā var izslaukt līdz 70 govīm.
Bet kā govs zina, kad un kur jāiet uz slaukšanu?
„Es vienmēr saku, ka govis iemācās ceļu ātrāk nekā saimnieks – jaunās sistēmas pārvaldību. Govis to iemācās pāris stundās, jo šis robots veido daļu no viņu dzīves vides kūtī. Pirmo reizi govij parāda, kur notiks slaukšana un kur viņa varēs paēst, un pēc tam jau viņa iet pati. Mēs redzam, ka govīm patīk šis process – viņas dabū ēdamo, robots pirms slaukšanas notīra un izmasē pupus. Tāpēc govis labprāt atgriežas,” smaida van der Leilijs.
Šādā sistēmā govis nedzen vienlaikus uz slaukšanas karuseli, un izgudrotāji ir pārliecināti, ka tas mazina lopiņu stresu. Pēc viņu aplēsēm, izslaukums pieaug par kilogramu piena dienā, retāk iekaist tesmeņi un jālieto mazāk antibiotiku.
Cilvēka spēja izgudrot arvien jaunas lietas neapstāsies nekad. Kas pārsteidzis pasauli šogad? Stāsti par neparastiem izgudrojumiem un to autoriem, kas nominēti prestižajai Eiropas Izgudrotāju balvai:
Kad jautāju Karelam, kas izgudrošanas procesā ir pats grūtākais, viņš tūlīt atbild – viss ir izdarāms!
„Jā, ir bijuši grūti posmi, bet es vienmēr esmu spējis saskatīt gaismu tuneļa galā. Man patīk risināt problēmas! Viena no lielākajām problēmām bija – kā lai robots atrod govs pupus? Mēs runājam par 500 kilogramus smagu dzīvnieku un tikai dažus centimetrus gariem pupiem. Turklāt govij slaukšanas laikā jāļauj kustēties. Tas bija liels izaicinājums,” viņš atviegloti nopūšas.
Šāda slaukšanas robota izstrādei vajadzēja astoņus gadus, palaišanai tirgū – vēl desmit. Šodien uzņēmums pārdevis apmēram 30 000 robotu 40 valstīs, tos lieto arī vairākās Latvijas saimniecībās.
Aleksandrs van der Leilijs uzskata – viņu izgudrojums varētu mainīt jauno paaudžu attieksmi pret darbu laukos.
„Mēs gribam panākt, ka arī jaunieši turpina strādāt zemnieku saimniecībās tāpat kā viņu tēvi un vectēvi. Bet slaukšana ir smags darbs. Mūsu slaukšanas robots šo procesu atvieglo un darbu piena lopkopībā padara pievilcīgāku. Turklāt govis ir veselākas un dzīvo ilgāk, tā kā arī tas ir liels ieguldījums industrijā. Un mēs neapstāsimies,” uzsver uzņēmuma īpašnieks.