"Mākslīgais intelekts nav nekāda maģija. Tā ir matemātika. Tas algoritms darbojas līdzīgi kā cilvēka smadzenes, kas ir būvētas no neironiem. Līdzīgi, bet neprecīzi," skaidroja Elektronikas un datorzinātņu institūta direktors Modris Greitāns.
Pēdējos gados mākslīgais intelekts piedzīvo strauju attīstību. Tas ir iespējams, pateicoties jaudīgiem serveriem, kas spēj īsā laikā apstrādāt milzīgus datu apjomus.
"Līdzko mēs atveram interneta pārlūku, mēs jau izmantojam mākslīgā intelekta risinājumu. Tad, kad mēs telefonu izmantojam, kaut ko rakstām, mēs arī izmantojam mākslīgā intelekta risinājumus. Visi automātiskās ieteikšanas risinājumi, kur mēs rakstām vārdu un mums telefons iesaka nākamo rakstīt, – tas ir mākslīgā intelekta risinājums," pauda "Tilde" mākslīgā intelekta attīstības vadītājs Mārcis Pinnis.
Mākslīgais intelekts šobrīd mums ir visapkārt. Ar to saskaramies mājās vai birojos, kur tiek automātiski regulēta temperatūra un ventilācija, tulkojot vai atpazīstot ierunātus tekstus, par robotu tehnoloģijām un pašbraucošām automašīnām nemaz nerunājot.
Cilvēku vidū šobrīd popularitāti sāk iemantot mākslīgā intelekta modeļi, kas ģenerē tekstus vai bildes.
"Viņš ne tikai skatās burtiski uz mūsu ievadītajiem vārdiem, bet saprot, ko mēs esam uzdevuši, saprot kontekstu un spēj daudz labāk atrast rezultātus vai ģenerēt bildes, kas izskatās vienkārši apbrīnojami labi un reālistiski. Vai gluži otrādi, varam lūgt, lai mēs ģenerējam Monē stilā kādu ainavu. Modelis spēs, tāpēc ka viņš iepriekš ir redzējis simtiem tūkstošu bilžu internetā," stāstīja Latvijas Universitātes Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs Normunds Grūzītis.
Tomēr eksperti aicina pilnībā nepaļauties uz mākslīgā intelekta risinājumiem. Aplūkot un priecāties par ģenerētajām interesantajām bildēm ir viena lieta, bet, piemēram, paļauties, ka pasaulē populārais rīks ''ChatGPT'' jūsu vietā uzrakstīs bakalaura darbu vai mārketinga stratēģiju, ir pavisam kas cits.
"Kas ir ''Rīta Panorāma''? Viņš mums atbild – ''Rīta Panorāma'' ir televīzijas raidījums, kas tiek translēts Latvijā no pulksten sešiem līdz astoņiem," piemēru min Pinnis.
Viss ir gandrīz pareizi, izņemot to, ka ''Rīta Panorāmas'' ētera laiks ir no 6.30 līdz 8.30. Eksperti skaidro, šis rīks ir interesants, bet ir jāmāk izmantot. Lietotājam ir jābūt gudram, jāpārbauda fakti un pašam jāiemācās uzdot pareizie jautājumi. Ja to visu ievēro, tad ''ChatGPT'' patiešām var palīdzēt sagatavot, piemēram, politiķu uzrunas, vai, piemēram, bakalaura darba aprakstu vai projekta pieteikumu.
"Ja man ir jāraksta projekta pieteikums, parasti ir jābūt gariem aprakstiem. Bieži vien tās lietas mēs varam uzrakstīt lakoniski piecās tēzēs," pauda Pinnis. Tā kā ar to parasti nepietiek, mākslīgo intelektu var izmantot, lai jēdzīgi palielinātu teksta apjomu.
Tuvāko gadu laikā par mākslīgo intelektu noteikti redzēsim vēl daudz un dažādas pārsteidzošas lietas. Jomas eksperti prognozē, ka nākotnē cilvēks vairāk koncentrēsies uz radošajām lietām, rutīnas darbus uzticot tieši mākslīgajam intelektam. Proti, tas ir spējīgs uzlabot cilvēku produktivitāti, nevis pilnībā to aizstāt.