Rīta Panorāma

Turcija atbalsta Somijas un Zviedrijas dalību NATO

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Izstrādā metodi ātrai melanomas diagnosticēšanai

Latvijā izstrādā metodi melanomas atklāšanai dažu sekunžu laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Viņa ļoti vēlas palīdzēt cilvēkiem, izveidojot tādas tehnoloģijas, kas to spēj paveikt, – tā par Latvijas Universitātes (LU) Biofotonikas laboratorijas vadošo pētnieci Ilzi Ļihačovu stāsta kolēģi. Pētniece saņēmusi "L'Oreal-UNESCO" balvu sievietēm zinātnē. Viņas vadībā izdevies izstrādāt iekārtu, kas dažu sekunžu laikā ļauj agrīnā stadijā diagnosticēt melanomu.

Ļihačovu jau bērnībā interesēja dabaszinātnes un visi dabā notiekošie procesi. "Man interesē,  kā lietas notiek. Es gribu nevis fantazēt par lietām, kā tās notiek, bet gribu zināt, kāpēc tā notiek," viņa sacīja.

Šobrīd Ļihačova pievērsusies ļoti nopietniem un inovatīviem pētījumiem medicīnas fizikas nozarē.

LU Biofotonikas laboratorijas pētniece Emīlija Vija Ploriņa Latvijas Televīzijai atzina: "Ilze ir ļoti talantīga, izglītojoša pētniece, ar ļoti daudz inovatīvām idejām. Viņa vienmēr spēj šīs idejas novest līdz kaut kam taustāmam."

Savukārt Rīgas Tehniskās universitātes vadošais pētnieks Dmitrijs Bļizņuks atzina: "Noteikti labsirdīga. Var atrast pieeju dažādiem cilvēkiem, apvieno komandu."

"Ilze ir ļoti sirsnīgs cilvēks. Iemesls, kāpēc viņa ir varējusi strādāt šādā sfērā, ir tāpēc, ka viņai ļoti gribas palīdzēt cilvēkiem, izveidot tādas tehnoloģijas, kas var kaut kādā veidā cilvēkiem palīdzēt un nest labumu cilvēcei," norādīja Ploriņa.

Viens no Ļihačovas nozīmīgākajiem pētījumiem saistīts ar jaunas metodes izstrādi, kas ļauj agrīnā stadijā diagnosticēt  melanomu. Tā ir ādas vēža forma. Metodes pamatā ir multispektrālā attēlošana un mākslīgo neironu tīkls.

"Mēs esam atlasījuši specifiskus viļņa garumus, specifiskus gaismas avotus, ar kuriem iegūstam ādas attēlus. Ir izveidots diagnostikas parametrs, lai atšķirtu melanomu no citiem ādas veidojumiem. Tas ir dažu sekunžu jautājums, un tas var palīdzēt ārstam pieņemt lēmumu par konkrēto diagnozi," viņa skaidroja.

Ir tapusi diagnosticēšanas iekārta, kuru jau tagad savā praksē izmanto ārsts savā ikdienas darbā Ungārijā.

Savukārt viņas jaunākais pētījumu virziens ir saistīts ar lāzera speklu attēlošanas tehnoloģijas izveidi, lai ātrāk novērtētu baktēriju reakciju uz antibiotikām, piemeklējot nepieciešamās zāles smagi slimiem pacientiem.

Ļihačova norādīja: "Mums pirmie mērījumi parāda, ka mēs varam noteikt jau pirmo divu stundu laikā. Pacientiem tas dos ātrāku ārstēšanu, kas smagi slimiem pacientiem ir ļoti svarīga. Jo ātrāk uzsāk ārstēšanu, jo lielāka iespēja izdzīvot."

Savā profesijā viņa visvairāk novērtē gudros kolēģus, savukārt lielāko prieku rada brīži, kad darba teorētiskā fāze pāriet praktiskajā, iegūstot gaidītos rezultātus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti