Latvijas uzņēmēji kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Universitātes zinātniekiem un inženieriem radījuši pirmo mobilo smaržu kameru, kas uzsūc, saglabā un sniedz iespēju aromātu baudīt arī pēc laika. “Mēs uzskatām, ka arī smarža kā medijs un maņa ir pelnījusi savu tehnoloģiju,” norādīja Muriņš.
Ir pierādīts, ka smaržas izsauc spēcīgākas emocijas nekā attēls, zināja stāstīt "Scent Camera" tehniskais direktors Mārcis Sējējs: “Tam ir tīri fizioloģisks iemesls, ka smaržu nervi ir tieši sasaistīti ar emociju centriem smadzenēs, turpretī attēlu signāli iet caur tādu regulējošu smadzeņu daļu, kas var slāpēt šīs emocijas.”
Ierīce šobrīd izskatās kā liels koferis, taču pati tehnoloģija aizņem vien ceturto daļu no tā, atklāja uzņēmuma vadītājs. Mērķis ir to uztaisīt iespējami mazu, lietotājam pievilcīgu un ērtu.
Noteiktu laiku smarža tiek sūknētā tādā kā kambarī, kur savienojumus, kuri to veido, akumulē šo smaržu lielākā koncentrācijā un saglabā to. “Tad mēs noslēdzam šo kambari un spējam to pārvietot, aiznest, atstāt, nolikt plauktā, sagaidīt īsto brīdi, kad mēs gribam atgriezties atmiņās, un tad ar noteiktu procesu mēs spējam tās atbrīvot,” skaidroja Sējējs.
Jo ilgāk smaržu sūknē iekšā ierīcē, jo spēcīgāku to pēc tam var dabūt ārā. Tehniskais direktors to salīdzināja ar ūdens pudeles uzpildīšanu: “Mēs pieejam pie krāna un pagriežam ūdeni vaļā. Cik liela ir strūkla, tik daudz mēs uzpildīsim pudeli, un pēc tam tik daudz arī varēsim izliet ārā no tās.”
Vēl tikai plānots pētīt, cik ilgi smaržu iespējams uzglabāt, taču Mārcis zināja stāstīt, ka tas atkarīgs no smaržas, kuru ierīcē saglabā, jo dažādiem aromātiem savienojumi un to īpašības atšķiras. “Viena no īpašībām var būt ķīmiskā stabilitāte – vai [savienojums] viegli gaisā sadalās, vai arī tas ir diezgan stabils,” teica Mārcis, papildinot, ka ir miljoniem savienojumu, kuri veido smaržas, tāpēc šis uzdevums ir sarežģīts.
Uzņēmuma tehniskais direktors zināja stāstīt, ka ir savienojumi, kas ir stabili desmitiem gadu, bet citi sadalās dažu stundu laikā.
“Atšķirībā no audio ieraksta un fotografēšanas šajā gadījumā mēs fiziski noķeram ķīmiskos savienojumus, kas veido smaržu, jo, ja fotogrāfijas gadījumā mēs redzam tādu kā atveidojumu, tad šeit tik tiešām mēs tos noķeram,” sacīja Sējējs.
Uzņēmēji cer, ka līdz gada beigām būs gatavi pirmie produkta prototipi un nākamā gada vidū pirmie lietotāji jau varēs izmēģināt smaržu kameru.