Mongolija ir viena no visretāk apdzīvotajām pasaules valstīm. Uz pusotra miljona kvadrātkilometru lielas teritorijas dzīvo vien trīs miljoni cilvēku. Turklāt daudzi no viņiem ir nomadi, kuri regulāri maina savu atrašanās vietu. Un pat Mongolijas galvaspilsētā Ulanbatorā ne visām jurtām ir adreses. Tas būtiski apgrūtina vēstuļu un sūtījumu nogādāšanu. Ja cilvēkam nav precīzas adreses, tad pēc sūtījuma ir jāiet uz pasta nodaļu.
Tādēļ Mongolijas pasts ir nolēmis sākt izmantot jauno sistēmu, ko ir izstrādājis britu uzņēmums ar nosaukumu "What3Words". Turpmāk uz aploksnes varēs norādīt vien trīs vārdus, kuras atdala ar punktu, un pēc tiem pastnieks ar datorprogrammas palīdzību varēs saprast par kuru deviņu kvadrātmetru zonu ir runa.
"Mēs esam radījuši "What3Words", jo pasaules adrešu sistēma vienkārši nav pietiekami laba ikdienas vajadzībām. Pastāv daudzas sistēmas, kas var noteikt precīzu ģeogrāfisko atrašanās vietu, bet nebūtu reāli sagaidīt, ka cilvēki atcerēsies garas platuma un garuma koordinātas. Mums likās, ka ir nepieciešams izveidot kaut, kas ir precīzs, bet tajā pašā laikā ļoti vienkārši izmantojams. Mēs patērējam tik daudz laika, precizējot konkrēto ieeju, stadiona izejas numuru, stāvvietas atrašanās vietu.
Ir tik daudz piemēru, kur parastās adreses vienkārši neder," teica viens no “What3Words” dibinātājiem Kriss Šeldriks.
Nepietiekams adrešu skaits ir ne tikai Mongolijas problēma. Uzņēmums "What3Words" norāda, ka aptuveni 75% pasaules iedzīvotāju jeb četriem miljardiem cilvēku nav precīzas pasta adreses. Tas apgrūtina ne tikai sūtījumu piegādi, bet arī bankas pakalpojumu un ātrās medicīniskās palīdzības saņemšanu.
Piemēram, Brazīlijā graustu rajonos jeb tā dēvētajās favelās dzīvo 11,5 miljoni iedzīvotāju. Un, ņemot vērā, ka bieži vien tā ir nelegāla apbūve, daudziem no šiem cilvēkiem nav adreses.
"Valdībai nav pienākuma piešķirt adreses favelu iedzīvotājiem.
Ja jūs paskatīsieties "Google" kartē, jūs ieraudzīsiet šeit 10-15 ielas. Bet īstenībā to ir ap trim tūkstošiem," teica preču piegādes uzņēmuma "Carteiro Amigo" pārstāvis Karlošs Perdro da Silva.
Tomēr arī daudziem graustu iemītniekiem tagad ir gan viedtālruņi, gan datori un viņi iepērkas internetā. Tādēļ trīs vārdu kombinācija, ko datorsistēma pārvērš precīzās GPS koordinātēs, ļauj viegli atrast īstās durvis.
Mongolijā iedzīvotāju ērtībai visas trīs vārdu kombinācijas ir pieejamas mongoļu valodā. Tāpat sistēma darbojas vēl deviņās valodās, tostarp angļu. Latviešu valoda pašreiz nav pieejama. Tādēļ, piemēram, Latvijas Radio adresi Doma laukumā 8 var aizstāt ar angļu vārdiem "husbands.artist.pursuit", bet Kolkas ragu var atrast pēc frāzes “along.forks.surface”.
Kopumā pasaule ar šīs sistēmas palīdzību ir sadalīta 57 triljonos kvadrātu, katrs no kuriem ir 3x3 metrus liels.