Audzētavās Norvēģijas fjordos katrā mājo ap 200 000 zivju. Lašu saimniecības ir ne vien vēsturisks un tradicionāls norvēģu rūpals, bet arī pazīstamas pasaulē savu augsto kvalitātes standartu dēļ. Lašu audzēšana Norvēģijai ik gadu ienes 6 miljardus eiro lielu peļņu.
Taču jau ilgāku laiku zvejniekiem galvassāpes rada sīki kaitnieki, ko dēvē par jūras utīm un kas barojas no zivs asinīm un gļotām. Parazīts novājina zivju imunitāti. Laši zaudē svaru un bieži iet bojā.
Ik gadu šī kaitēkļa dēj lašu audzēšanas nozare Norvēģijā cieš miljoniem eiro lielus zaudējumus.
Pie lietas nolēma ķerties norvēģu izgudrotājs Esbens Beks. Viņš pētīja, kā iespējams apturēt šo sērgu, kas īpaši ātri izplatās zivju audzētavās.
“Pirms kādiem desmit gadiem jūras utis kļuva par milzīgu lašu audzētāju problēmu, un, lai tās apkarotu, lietoja dažādus ķīmiskus un medicīniskus produktus. Taču tad atklājās, ka šie kaitnieki pret to visu bija kļuvuši izturīgi. Un tad es izdomāju, ka šos parazītus var apkarot, nošaujot ar lāzeri. Man šī ideja radās pēkšņi tajā pašā mirklī, kad uzzināju par jūras utīm.
Bērnībā ar lupu un saules staru biju dedzinājis skudras. Es absolūti nelepojos ar šo pieredzi, taču tas atausa manā izgudrotāja prātā un deva pavedienu jaunai idejai,” atklāj Beks.
Pēc ilga un pacietīga darba Esbens Beks radīja ierīci – robotu, kas atpazīst kaitēkļus un precīzi tos nogalina ar lāzera staru un tajā pašā laikā netraumē zivi. “Šī tehnoloģija jau tiek lietota kopš 2014. gada, un visā Norvēģijā zivju audzētavās ir izvietotas ap 300 šo sistēmu,” lepojas izgudrotājs.
Norvēģa izgudrojums ir pamanīts pasaulē un nominēts Eiropas Izgudrotāju balvai.
Vaicāts, vai kādreiz šādu ierīci varētu izmantot Baltijā, ja būtu nepieciešams, Esbens Beks teic, ka tā ir īpaši domāt zivju audzētavām, bet to var lietot arī citām zivju sugām, ne tikai lašiem un citu parazītu apkarošanai. Viņa kompānija aug un tāpat arī interese par moderno robotu.