Eksperti iesaka saulē nekādā gadījumā neskatīties ar neapbruņotu aci. Arī saulesbrilles nebūs pietiekami efektīvs līdzeklis, lai pasargātu savu redzi.
Ārsti atzīst, ka saules vērošana var novest pie neatgriezeniskiem acu bojājumiem un aicina aptumsuma vērotājus saulē skatīties tikai ar speciāli tam paredzētiem filtriem. „Mēs varam iegūt saules apdegumu - gan radzenes, gan lēcas, gan tīklenes apdegumu. Visnopietnākais noteikti ir tīklenes apdegums, un šajā gadījumā redzes samazinājums var būt pat neatgriezenisks,” saka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikas vadītāja Sandra Valeiņa.
Pasaulē vidēji ik gadu notiek divi līdz četri daļēji saules aptumsumi. Tomēr lielākoties Latvijā tie nav saskatāmi. Piektdien pie mums Mēness būs aizklājis trīs ceturtdaļas no Saules, kas ir ievērojams notikums. Latvija Astronomijas biedrības pārstāvis Martiņš Gils stāsta, kā pareizi šajā dienā vērot aptumsumu: „Astronomi lieto speciālus teleskopus, tie nav parastie teleskopi. Vēl izmanto tādas brillītes, kurām ir īpaši filtri. Tie gluži nav parasti tumšas plēves filtri jeb disketes materiāli, bet tas ir melnā polimēra filtrs.”
Visdrošākā metode ir izmantot projekciju, tad saulē nebūs jāskatās nemaz, kā rezultātā traumēt savu redzi nebūs iespējams.
„Lapa ar izdurtiem cauriem. Mēs to attālinām no baltas papīra lapas, un uz lapas ir redzama saules diska projekcija. Tajā brīdī, kad būs saules aptumsums, diskā parādīsies robs,” skaidro Gils.
Nākamais daļējais Saules aptumsums Latvijā būs vērojams vien pēc desmit gadiem. Savukārt pilnu aptumsumu Latvijā mūsu dzīves laikā nav lemts redzēt. „Pagājušajā gadsimtā bija divi pilni saules aptumsumi: 1914.gadā un 1954.gadā. Tad var likties, ka ar tādu regularitāti viņi atkārtojas, bet diemžēl 21.gadsimtā Latvijas teritorijā pilns saules aptumsums nav gaidāms, būs vērojami gredzenveida aptumsumi,” norāda Gils.
Tomēr dažviet arī Latvijā Saules aptumsums būs redzams. Uzzini, kur to varēs vērot vislabāk.