Pētniece Vija Strazdiņa jau kopš mazotnes dzīvo netālu no Stendes selekcijas un izmēģinājuma stacijas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc viņa savu dzīvi ir nolēmusi saistīt ar pētniecību.
“Sāku strādāt tūlīt pēc vidusskolas beigšanas. Paralēli mācījos Latvijas universitātē Bioloģijas fakultātē. Un tā es esmu jau 50 gadus šeit,” teica Strazdiņa.
Jau kopš 1922. gada Stendē norit darbs ar kviešu selekciju. 1983. gadā šī joma tika uzticēts tieši pētniecei Strazdiņai.
“90. gadā sapratām, ka zemnieki vēlas audzēt ne tikai ziemas kviešus, bet arī vasaras kviešus. Sākām pievērsties vasaras kviešu selekcijai. Pa šiem gadiem mums ir izdevies konvencionāli selekcionēt divas vasaras kviešu šķirnes,” stāstīja pētniece.
Darbs pie jaunu šķirņu radīšanas prasa daudzus gadus. Modernas selekcijas metodes, kas tiek pielietotas sadarbībā ar Latvijas Universitātes zinātniekiem, ļauj saīsināt šo procesu pat par pieciem gadiem.
Kopš rudens Stendē darbojas arī jauna siltumnīca, kur gada laikā būs iespējams ievākt ražu pat trīs reizes.
Arī tas turpmāk ļaus saīsināt jauno šķirņu pētīšanas laiku.
“Vienas šķirnes izveidošanas laiks ir 10–15 gadi. Tas nav īss laiks. Uzsākot strādāt ar domu, ka veidošu šķirni, jūs nevarat prognozēt, kādi būs nosacījumi pēc 10 gadiem. Ko zemnieks tieši gribēs izvēlēties,” skaidroja Strazdiņa.
Kviešu tirgus pasaulē ir ļoti liels. Šķirnņu ir daudz un dažādas. Pētniece kopā ar kolēģiem Stendē cenšas radīt šķirnes, kas piemērotas tieši Latvijas apstākļiem. Tās tagad audzē arī Igaunijā un Lietuvā.
“Mēs cenšamies ienākt tirgū ar savām šķirnēm. Varbūt viņas ir vairāk piemērotas bioloģiskajiem lauksaimniekiem, bet arī vidējam zemniekam viņas ir ļoti piemērotas,” pārliecināta ir Strazdiņa.
Par pētnieces darbu interesi izrāda ne vien zemnieki, bet arī Latvijas ražotāji: “Grib audzēt cietos kviešus jeb durum kviešus, no kā gatavo makaronus. Līdz šim tā ir bijusi Francijas un Itālijas priekšrocība, kas audzē šos kviešus.”
Augu selekcija ir nebeidzams process. Mainās ne tikai klimats, kam jaunajām šķirnēm jāspēj pielāgoties, bet arī kaitēkļi. Tāpēc Strazdiņas un citu selekcionāru darbs nekad nebeigsies, tāpat kā lauksaimniekiem vienmēr būs nepieciešamas jaunas kviešu šķirnes.