Dezinfekcijai robots izmanto lieljaudas ultravioletā starojuma lampas, un Covid-19 apstākļos tas ir neatsverams palīgs tādā vietā kā poliklīnika. Tāpat to var izmantot arī lidostā, sporta zālē vai skolā.
''Stradiņu'' robots strādā naktīs, jo ultravioletā gaisma ir bīstama ne vien mikrobiem, bet arī cilvēka acīm, tomēr ceturtdien robotu ieslēdza arī dienā, lai parādītu, kā tas darbojas.
Robots strādā autonomi, taču tā palaišanai nepieciešams cilvēks. Slimnīcā skaidroja, ka ir jābūt 100% pārliecībai, ka blakus tam neviens nestāv. Tāpat robots var pārvarēt tikai 1,5 centimetru slieksni, tomēr, neraugoties uz šādiem ierobežojumiem, tas nobeidz ikvienu vīrusu. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Medicīnas tehnoloģiju daļas vadītājs Uldis Jaspers norādīja: "Pēc apstarošanas vairs tur nekas pāri nepaliek!"
Tieši spēcīgā ultravioletā starojuma dēļ uz lampu gaismu nedrīkst skatīties, jo tā var gūt radzenes apdegumus.
"Šīs telpas virsmas ir attīrītas, un mēs jūtam ozonu. Padomju laikā bērnudārzos visi atceras kalnu saulīti. Visi sastājas riņķī un bērni ar brillītēm sauļojās, lai iegūtu D vitamīnu. Mēs neiegūstam D vitamīnu, mēs attīrām telpu," skaidroja Jaspers.
Robots sver 120 kilogramus. Tas bez uzlādes var darboties 2,5 stundas, bet pilnai uzlādei nepieciešamas piecas stundas.
Robots, kuru slimnīcā sauc par Robīti, ir arī gudrs. Sastopoties ar cilvēku, tas apstājas vai apbrauc šķērsli. "Šādu iekārtu, protams, mēs nebūtu nekad domājuši, ja nebūtu šis Covid-19. Covid-19 veica savu ietekmi uz daudzām lietām!" sacīja Jaspers.
Robots ir ražots Dānijā, un tas ir Eiropas Savienības dāvinājums Latvijai. Bez Stradiņiem šādu robotu saņēma arī ''Gaiļezers'' un Valmieras slimnīca.