Rudenī kritušās lapas radušas jaunu pielietojumu Ukrainā. Students Valenīns Frečka tajās saskatījis vērtīgu resursu, izveidojis projektu "Re-leaf Paper" un videi draudzīgu tehnoloģiju, kas kritušās lapas pārvērš papīrā, kuru savukārt pēc tam var izmantot jaunu produktu ražošanai.
"Izdevās iegūt papīru, no kura mēs izgatavojām pirmos maisiņus. Šie ir pirmie izstrādājumi, ko izgatavojām ar automatizētajām iekārtām. Tiem piemīt tādas pašas īpašības kā parastajam papīram. Uz tiem ir iespējams drukāt, jūs varat redzēt mūsu logotipu,” norādīja izgudrotājs Valentīns Frečka.
Tehnoloģija balstās šķiedru iegūšanā no lapām speciālā iekārtā, lapās pārvēršot masā, kas pēc tam tiek sajaukta ar citām vielām, galvenokārt cieti, lai papīrs būtu izturīgs un gluds. Galu galā tas viss tiek sapresēts plānos slāņos, kas tiek izžāvēti un pārvērsti papīra ruļļos.
Frečka šo tehnoloģiju patentēja un piesaistīja inženierus ražošanas iekārtu izstrādāšanai. Eksperti uzskata, ka projektu var uzskatīt par videi draudzīgu.
Inovāciju attīstības centra eksperts Vitālijs Seliks skaidroja: “Piemēram, Kijevā katru gadu rodas 140 000 tonnu kritušo lapu, un ar tām kaut kas ir jādara. Ļoti bieži Ukrainā šīs lapas tiek izmestas sapūšanai vai tās sadedzina un izdala kaitīgas vielas, kas piesārņo gaisu.”
Projekta "Re-leaf Paper" autori apgalvo, ka ar šo tehnoloģiju vienas tonnas papīra izgatavošanai nepieciešamas 2 līdz 3 tonnas kritušo lapu.