VIDEO. Latvijas Radio diskusija «Filmēt vai nefilmēt» par podkāstu jomu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Starptautiskajā podkāstu dienā Latvijas Radio organizē diskusiju "Filmēt vai nefilmēt?", lai ekspertu starpā analizētu podkāstu industrijas attīstības tendences un jaunākos datus par raidierakstu lietotāju paradumiem Latvijā.

Diskusijā par podkāstu nākotni piedalās Latvijas Radio podkāstu redaktors – attīstītājs Andrejs Siliņš, raidierakstu "Karsts Karsts" un "Sarunas par mīlestību" veidotājs Artūrs Jenots, Latvijas Universitātes docente, sociālo mediju un digitālās vides pētniece Līva Kalnača, biheiviorists Andrejs Kozlovs, kā arī portāla Kursors.lv galvenais redaktors un tehnoloģiju podkāsta "Ko Kursors Tev Neraksta" veidotājs Kristaps Skutelis.

Latvijas Radio aptaujas dati

Lai izprastu podkāstu klausītāju paradumus un intereses, vasaras izskaņā Latvijas Radio veica aptauju, saņemot vairāk nekā 1000 podkāstu lietotāju atbildes par raidierakstu klausīšanās iecienītākajām platformām, tematikām, svarīgākajiem satura izvēles aspektiem, formātiem u.c.

Podkāstu attīstītājs Andrejs Siliņš skaidroja – lai gan raidieraksts jeb podkāsts pēc definīcijas ir digitāli patērējams audio saturs, pētījumi un aptaujas gan pasaulē, gan Latvijā rāda, ka cilvēki par podkāstiem sauc arī video saturu. Latvijas Radio podkāstu aptaujā teju 40% respondentu norādīja, ka tos klausās "YouTube" lietotnē.

"Aptauja palīdzējusi saprast tendences digitālajā vidē – gan to, kāds saturs interesē klausītājus, gan to, kā vislabāk aiznest šo saturu līdz klausītājiem," norādīja Siliņš.

Viņš skaidroja, ka aptauja atklājusi daudzus interesantus aspektus, piemēram,

ārzemju pētījumos par visinteresantākajiem podkāstu tematiem tiek saukta komēdija, kriminālstāsti un ziņas, bet Latvijā aina ir nedaudz atšķirīga.

"Iespējams, globālā situācija spēlējusi savu lomu tajā, ka Latvijas Radio lietotāju vidū par interesējošāko tematu visbiežāk minēta politika un ārpolitika. Citādi no pasaules tendencēm neatšķiramies – citi visvairāk interesējošie temati arī mūsu aptaujā minēti komēdija, kriminālstāsti, iedvesmojošas personības un izskaidrojoši podkāsti par aktuāliem tematiem," viņš skaidroja.

Aptaujas veidotāji arī norādīja, ka valodnieki gadu gaitā centušies latviskot vārdu "podkāsts", taču tieši oriģinālā versija iesakņojusies klausītāju vidū – 79% aptaujas respondentu norādīja, ka šo mediju produktu dēvē par "podkāstu", kamēr jaunākais Valsts valodas centra piedāvājums "raidieraksts" sakrājis 22,2%, bet 15,8% podkāstu dēvē gluži vienkārši par "raidījumu".

Aptauja arī atklāja, ka ar atrāvienu populārākā platforma podkāstu lietošanai Latvijas Radio klausītāju vidū ir "Spotify", kam seko "YouTube", bet Latvijas Radio jaunā lietotne aptaujā apsteigusi "Apple Podcasts".

Par Latvijas Radio podkāstiem:

Latvijas Radio podkāstu straumēšanas vietnēs piedāvā vairāk nekā 160 dažādus raidījumus, kas pielāgoti raidierakstu formātam. Tāpat pieejami vairāki oriģinālpodkāsti, kas primāri veidoti digitālajai audio videi:

Tāpat Latvijas Radio 4 – Doma laukums piedāvā visaptverošu saturu krievu valodā, tostarp podkāstos lielu popularitāti iemantojušo bērnu literatūras podkāstu "В гостях у книжки" un zinātnei veltīto "Природа вещей".

Ik mēnesi Latvijas Radio paplašina piedāvātā satura apjomu podkāstu straumēšanas vietnēs. Latvijas Radio veidotos podkāstus var klausīties arī Latvijas Radio mobilajā lietotnē.

Jau drīzumā gaidāmi divi jauni oriģinālsatura podkāsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti