Doktorante Dana Kigitoviča ir netipiska zinātniece. Netipiska tādēļ, ka strādā pilnu slodzi nefroloģijas jeb nieru slimību nodaļā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā kā ārste rezidente. Zinātnei paliek naktis un brīvdienas.
"Varbūt tā atšķirība no citiem zinātniekiem ir tāda, ka man ir pilnas slodzes darbs slimnīcā un zinātne ir darbs pēc darba, darbs pēc dežūras, piektdienās, sestdienās un svētdienās. Bet labs plānojums ir bijis. Paralēli es spēlēju klavieres. Pēdējā laikā man ļoti patīk sports, un tad es skrienu. Lai atgūtos no ilgajām stundām pie datora," stāstīja Kigitoviča.
Prestižo apbalvojumu jaunā ārste saņēmusi par pētījumu, kurā meklē jaunu pieeju sirds labā kambara mazspējas ārstēšanai ar jau labi pazīstamu kardiovaskulāro medikamentu meldoniju.
"Medikamenta, kas ārstētu labā kambara mazspēju, ir maz. Tie nav plaši pētīti. Tā arī radās ideja, ka varam pārprofilēt medikamentu, kas ir drošs, un ārstēt labā kambara mazspēju. Un šobrīd tajā pētniecības stadijā, kur esam, preliminārie dati pierādīja, ka varam samazināt gan sieniņas biezuma pieaugumu, gan palielināt funkcionalitāti. Tas mazinātu gan elpas trūkumu, gan slodzes toleranci. Un tie ir jauni, gados jauni pacienti, kuri cieš. Tas būtu liels ieguvums gan Latvijā, gan pasaulē," stāstīja zinātniece.
Pandēmijas laikā klāt nācis arī Covid-19 faktors.
"Ja attīstās smagas komplikācijas, tad palielinās spiediens arī plaušu artērijās, kas noved pie labā kambara mazspējas. Bet ir jau vairāki pacienti, kas no tā var ciest. Līdz ar to pētījuma aktualitāte arī Covid-19 ziņā," norādīja Kigitoviča.
Uzzinot par saņemto stipendiju, zinātniece bijusi ne vien aizkustināta, bet vairākkārt vēlējusies pārbaudīt, vai tā nav kļūda.
"Ļoti saviļņota un pagodināta, tiešām priecīga, es pat pāris reizes pārjautāju, kad zvanīja, vai pareizam cilvēkam zvana," uzsvēra Kigitoviča.
Starptautiskā programma ''Sievietēm zinātnē'' sākās 1998. gadā. Kopš tā laika "L'Oreal Baltic" un Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija apņēmušās veicināt sieviešu skaita pieaugumu zinātniskajā pētniecībā. Patlaban Eiropā 33% no visiem pētniekiem ir sievietes.