ĪSUMĀ:
- Nepieciešamie instrumenti zedeņu žoga darināšanai.
- Žoga veidošanas process.
- Puķu dobes apmales veidošana.
Jebkurā būvmateriālu veikalā ir nebeidzami plašs dažādu žoga materiālu piedāvājums, bet reti kurš aizdomājas, ka vēlme norobežoties ir ne tikai praktiska, bet mūsu apziņā teju no tālajiem senčiem atbalsojusies. Koks visos laikos ir bijis vienīgais materiāls, kurš pieejams gandrīz visiem. Šodien ir moderni teikt, ka koka žogs ir ekoloģisks, senatnē tā bija pašsaprotama lieta.
Pinumu meistars Juris Milčs
- Latvijas amatniecības kameras pinumu meistars.
- Amatu mācījies no sava vectēva Geronima Milča.
- Pirmos pinumus veidojis jau sešu gadu vecumā.
- Meistars var uzpīt teju visu – grozus, vāceles, tīnes, mēbeles, dārza dekorus.
- Specializējies zedeņu žogu darināšanā. Veidojis žogus Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā un daudzās citās vietās Latvijā.
- Ar amatniecību saistītos jautājumos ar Juri var sazināties caur viņa “Facebook” lapu, mājas lapu vai zvanot uz tālruni 28725844.
Sīku kārklu žogu pinu
Baltābola kalniņā:
Jāņu nakti ielaidīšu
Savus zvaigžņu kumeliņus.
/Latviešu tautas dziesma/
Vēstures doktors, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumu glabātājs Mārtiņš Kuplais stāsta, ka zemniekam bija nepieciešamas divas lietas, lai uzbūvētu žogu – cirvis un virve. Viens no senākajiem žogu veidiem ir zemē iedurti koka stabi, starp kuriem horizontāli savīti priežu vai lapu koku zari. Veidojas stingrs un stabils žogs, kas nav viegli pārvarams.
Senajām ēkām visi žogi veidoti no zemnieka saimniecībā pieejamiem materiāliem. Latvijā ir bijuši žogi no stabiem ar nosmailinātiem galiem, no kārtīm, no akmeņiem. Attīstoties rūpniecībai, turīgākie zemnieki sāka izmantot dēļu žogus, stiprinot tos ar naglām. Zemnieku sētā nereti žogi norobežoja visu saimniecību un dažādas tās daļas – lopu ceļu, saimnieciskās zonas un puķu dārziņu. Šodien ainavā bieži redzamais dzīvžogs Latvijā popularitāti ieguvis 20. gadsimta sākumā.
Zedeņu žogs šodienas Latvijā nav zudis, to varam vērot pie daudzām ēkām. Tas veido tik ierasto Latvijas sētu ainavu un labi iederas lauku vidē, ir praktisks un lēts. Zedeņu žogu iespējams uzbūvēt savām rokām.
Daži fakti par kārkliem
- Latvijā var sastapt līdz pat 150 kārklu sugas.
- Vislabāk klūgas ievākt pirms sulu tecēšanas laika.
- Baltas klūgas var dabūt tikai ievu ziedēšanas laikā
Nepieciešamie instrumenti
- Dārza šķēres,
- koka āmurs žoga nolīdzināšanai,
- instrumenti stabu un horizontālo kāršu izgatavošanai un ierakšanai.
Žoga veidošanas process
- Vispirms jāsaprot, vai ir pacietība un vēlme to darīt. Žoga izveide nav sarežģīta, bet ir laikietilpīga.
- Lai izveidotu žogu, nepieciešams materiāls. Te ejami dažādi ceļi.
- Iespējams materiālu audzēt pašam no kārklu spraudeņiem. Process ir ilglaicīgs, vismaz trīs gadi, bet rezultātā jums būs savs, kārtīgs materiāls. Izvēlētā kārkla stumbru ar dārza šķērēm sagarina aptuveni 30–40 cm garos posmos, vienu galu aizgriež un iesprauž zemē, mitrā vietā, atstājot 15–20 cm virs zemes. Stāda apmēram 70 cm attālumā vienu no otra.
Video (1 min. 21 sek.): Kārklu izraudzīšanās
- Materiālu var meklēt grāvmalās vai mežā, ja teritorija pieder jums vai esat ieguvis atļauju tīrīt pamežu vai krūmus. No šāda materiāla žogs būs nelīdzenāks, bet izskatīsies senatnīgāks. Jārēķinās, ka materiāla sagāde būs laikietilpīga, daudzums atkarīgs no izvēlētā žoga garuma un blīvuma, kādā veidosiet savu žogu.
- No materiāla izvēles būs atkarīgs žoga izskats un ilgmūžība.
- Vispirms jāveido žoga konstrukcija. Arī te iespējas ir dažādas. Vertikālos stabus zemē ierok apmērām 1,5–2 metru attālumā vienu no otra. Senatnīgam izskatam var izvēlēties koka kārtis, kurām nospicēta un apdedzināta zemē ierokamā daļa.
- Horizontālās kārtis liek trīs – apakšā, vidū un augšā. Ja izvēlētais žoga augstums ir 1,5 metri, kārtis izvieto apmēram 35–40 cm attālumā vienu no otras.
- Ja veidojat kārtīgu žogu, būs nepieciešamas 2–3 cm resnas klūgas.
- Pirms iepīšanas klūgu viegli ieliec.
- Klūgas pin starp horizontālajām kārtīm pamīšus, stingri sablīvējot vienu pie otras. Žūstot un laika apstākļu ietekmē reti saliktas klūgas ar laiku izretināsies un sakritīs, žogs kļūs šķībs un nebūs akurāts.
- Lai žogs veidotos taisns, vienu klūgu liek ar resno galu uz leju, nākamo ar resno galu uz augšu.
- Kad visas klūgas iepītas, ar koka āmuru viegli iesit klūgas zemē, izlīdzinot augšējo malu.
Video (1 min. 39 sek.): Žoga pīšana un stabu izvēle
Puķu dobes apmales veidošana
- Zemē iesit sagarinātas klūgas, apmēram 50 cm–1 m attālumā vienu no otras. Mietiņu garumu izvēlas atkarībā no izvēlētās apmales augstuma.
- Starp sagarinātajām klūgām pamīšus iepin klūgas, stingri sablīvē.
- Katru nākamo rindu sāk ar klūgas pretējo galu – ja iepriekš sākāt ar tievo galu, nākamo rindu sāk ar resno galu.
Video (3 min. 2 sek.): Puķu dobes apmales pīšana
Materiāls pirmo reizi publicēts LSM.lv 2020. gada 29. maijā.