Pūra lāde

"Pūra lāde". 3. sērija. Krāsa

Pūra lāde

"Pūra lāde". 2. sērija. Skaidu jumti

"Pūra lāde". 1. sērija. Māls

Radi māla podu savām rokām! Praktiski padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Patstāvīga iepazīšanās ar senajiem amatiem var būt pa spēkam teju ikvienam. Nepieciešama ir vēlme, interese, materiāli un darba rīki. Praktiskus padomus, kā lietas darināt, nodrošinās portāls LSM.lv sadarbībā ar LTV raidījumu “Pūra lāde”, kas iepazīstinās ar astoņiem senajiem amatiem. Šoreiz piedāvājam padomus, kā pagatavot māla podu pašu rokām.

ĪSUMĀ:

Māls

Arheologi lēš, ka pirmo Latvijas teritorijā atrasto māla trauku lausku rašanās laiks ir apmēram 5 tūkstoši gadu pirms mūsu ēras. Līdz mūsu ēras 11. gadu simtam visi trauki veidoti ar rokām, lipinot un neizmantojot podnieka ripu. Kurzemē, it īpaši Talsu pusē, šī tehnika izmantota līdz pat 14. gadsimtam. Šodien šī tehnoloģija ieguvusi jaunu elpu, Latvijā daudzi keramiķi aizrāvušies ar savas formas meklējumiem un izbauda uguns stihiju, savus darbus apdedzinot malkas ceplī.

Raidījuma “Pūra lāde” pirmo epizodi veidojām Kuivižos pie keramiķes Daces Asnes. Dace savus darbus veido šajā senajā tehnikā un apdedzina malkas ceplī, izmantojot slāpēšanas tehnoloģiju, kas izstrādājumiem piedod tumšu, reizēm pat metālisku nokrāsu, neizmantojot ķīmiski radītas glazūras.

Līdz mūsu ēras 11. gadu simtam visi trauki veidoti ar rokām, lipinot un neizmantojot podnieka ripu.
Līdz mūsu ēras 11. gadu simtam visi trauki veidoti ar rokām, lipinot un neizmantojot podnieka ripu.

Video (1 min. 25 sek.): Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma glabātāja Alise Gunnarssone stāsta par keramikas vēsturi Latvijā.

Keramiķe Dace Asne 

  • Jaunībā bijusi aizrautīga airētāja,  kopā ar trenera stāžu 15 gadi akadēmiskajā airēšanā.
  • Vairākus savas dzīves gadus veltījusi kuģošanai. Bijusi vikingu kuģa prototipa Nameisis kapteine.
  • Akadēmiski izglītota mākslas pedagoģe.
  • Pasniedz plastiku un keramikas nodarbības lielajiem un mazajiem.
  • Dace lepojas ar savu cepli, kuru veidojis Latgales keramikas meistars, izcilais podnieks, daudzu jauno podnieku skolotājs Evalds Vasilevskis.
  • Dace eksperimentē ar formu, veidojot pavisam nelielus traukus un gluži lielas vāzes, kā arī ļoti interesantas un savdabīgas māla rotas.
  • Daces mazie skolnieki jau trīs gadu vecumā māk izveidot mazus sīkplastikas darbus, bet lieli skolnieki aizraujas ar dažādu trauku veidošanu.
  • Daces fotoalbumā atradīsiet skaistu saulrietu kolekciju, kura pastāstīs par Saules gaitu Kuivižu pusē.
  • Sazināties ar Daci jautājumos, kas saistīti ar keramiku, var caur viņas izveidoto ''Facebook'' lapu vai pa telefonu, zvanot uz numuru 22069527.

Keramiķe Dace Asne no Kuivižiem.
Keramiķe Dace Asne no Kuivižiem.

Keramiķes Daces Asnes darbi.
Keramiķes Daces Asnes darbi.

Nepieciešamie materiāli:

Keramiķes Daces Asnes darbnīca.
Keramiķes Daces Asnes darbnīca.

Lai lipināšanas tehnikā izveidotu māla podu, nepieciešamas divas lietas - māls un rokas. Viena neliela trauka izgatavošanai nepieciešams apmēram dūres lieluma māla pikucis, bet, ja vēlaties izgatavot lielāku trauku, protams, vairāk. Veidošanai sagatavotu mālu Latvijā var iegādāties vairākās vietās, atliek pameklēt informāciju un doties uz interesantāko vai tuvāko vietu; šis pirkums var būt arī interesanta ekskursija. Mālu parasti tirgo, iepakotu 10 kilogramu pakās, un no viena iesaiņojuma varēsiet izgatavot daudzus traukus vai figūriņas. Vietās, kur māla masu tirgo, jūs sastapsiet arī zinošus cilvēkus, kuri noteikti neliegs padomu.

Lai izveidotu ornamentu uz gatavā izstrādājuma, var izmantot jebkuru lietu, kura ir pa rokai – kādu dabā atrastu kociņu, nazīti, karotes kātu, saldējuma kociņu vai ko citu. Ja podniecība iepatīkas, var doties uz veikalu un iegādāties speciālus instrumentus, kuri domāti darbam ar mālu vai citām plastiskām masām. Māla podiņa pulēšanai lieti noderēs karotes apaļā puse vai kāds cits ieapaļš, pavisam gluds priekšmets.  

Ja podniecība iepatīkas, var doties uz veikalu un iegādāties speciālus instrumentus, kuri domāti dar...
Ja podniecība iepatīkas, var doties uz veikalu un iegādāties speciālus instrumentus, kuri domāti darbam ar mālu vai citām plastiskām masām.

Izgatavošanas process:

  1. Ja vēlamies izgatavot māla trauku, vispirms nepieciešams laiks un noskaņojums. Māls nemīl "stresainas" un "dusmīgas" rokas. Māls palīdz rokām "izaugt", nomierināties, attīstīties, kļūt jutīgākām. Māls nemieru pārvērš par rimtu mieru un satrauktu prātu vērš apcerīgā noskaņojumā. Māls vēlas uzmanību un pacietību.
  2. Lai izgatavotu māla podu, ņem apmēram dūres lieluma māla piku. Pikā lēnām iespiež iedobi, veidojot bļodiņas formu. Malas jācenšas celt uz augšu, lai trauks veidojas apaļš un nepārvēršas par šķīvi. Māls jāglabā iesaiņojumā, kas neļauj piekļūt gaisam un tādējādi to var glabāt ļoti ilgi. Var izmantot politelēna maisu. Ja māls sakalst, to var mērcēt spainī ar ūdeni un pēc tam pārmīcīt.

Video (55 sek.): Māla izmīcīšana un formas veidošana.

  1. Veidošanas gaitā māla masa ar pirkstiem jācenšas vienmērīgi izspaidīt, lai māla masā nepaliek mikroplaisas un gaisa burbulīši.
  2. Trauka sieniņas ar taustes palīdzību jācenšas veidot vienāda biezuma. Ja trauka daļas sanāks dažviet biezas, dažviet plānas, trauks žūstot plaisās un nesanāks. Dažāda biezuma traukus nemīl arī uguns, tie plīst apdedzināšanas laikā.
  3. Kad bļodiņa gatava, laiks domāt, vai ir drosme trauku veidot lielāku. Ja drosme ir – ņemam vēl nelielu māla pikuci un izrullējam desiņu vai tārpiņu, apmēram trauka malas biezumā. Tālāk desiņa rūpīgi jāpievieno traukam, veidojot trauka formu uz augšu. Te ir laiks eksperimentiem un sava ceļa meklējumiem. Desiņu var rūpīgi piegludināt trauka augšmalai, raugoties, lai nekur neveidojas gaisa burbuļi. Trauka malu var nedaudz saskrāpēt, pavisam nedaudz samitrināt un tad “pielīmēt” desiņu.  Ja atstāsiet ārmalu cieši nenogludinātu, veidosies apļveida kontūras, kuras veidos savdabīgu trauka raksturu.

Video (49 sek.): Apjoma pieaudzēšana un izlīdzināšana.

  1. Ja esiet izvēlējušies trauku veidot gludu un trauka forma šķiet pabeigta – laiks domāt par ornamentiem. Te ir vaļa fantāzijai – ņemam kādu kociņu vai priekšmetu ar smailu, bet ne asu, galu un veidojam ornamentu. Ja esiet senatnes cienītājs – meklējiet seno arheoloģisko trauku rakstus. Te lieti noderēs ieskats muzeju stendos. Ja vēlaties kādus citus rakstus – brīva vaļa fantāzijai – mīkstais māls ļaujas. Tikai visas darbības veicam uzmanīgi, lai nesavainotu trauka formu. Neaizmirstiet uz  trauka dibentiņa  uzrakstīt savu vārdu.

Video (1 min. 2 sek.): Ornamenta veidošana.

  1. Kad ornaments gatavs – liekam trauku žūt. Raugāmies, lai telpa nav pārāk karsta, lai nav tiešu saules staru, lai nepūš vējš vai caurvējš.
  2. Nākamajā dienā, kad trauks kļuvis stingrāks, laiks to pulēt. Pulējot tiek aizvērtas māla poras, trauks kļūst gluds un spīdīgs. Pulēšanai lieti noder karote. Māla podu uzmanīgi paņem rokās un stabili novieto uz plaukstas, otrā rokā ņemam karoti un ar karotes apaļo pusi braukājam pa māla masu. Šī darbība ir jāsajūt, bet, kad uzķerts vajadzīgais uzspiediens, – rezultāts neliks vilties. Šī nodarbe prasa laiku un pacietību, bet ir arī labā ziņa – tā ir labākā meditācijas tehnika un lieliski nomierina satrauktu prātu.

Video (1min. 6 sek.): Māla pulēšana.

  1. Laiks trauku žāvēt. Liekam to ēnainā vietā, kur nepūš vējš, un ļaujam ūdens stihijai mālu pamest. Trauks - atkarībā no biezuma - žūst piecas līdz desmit dienas. 
  2. Tālāk iesācējam jāsēžas pie datora un jāmeklē savs meistars – cilvēks, kuram ir ceplis un kurš nodarbojas ar šo seno tehniku. Latvijā šādi meistari ir un, ja pratīsiet atrast pareizos vārdus, viņi noteikti neatteiks, un varēsiet aizvest savu trauku apdedzināt. Tā kā cepļa kurināšana ir dārgs process, meistari par citu trauku dedzināšanu mēdz lūgt taisnīgu samaksu. Variet meklēt arī dažādas meistarklases vai plenērus. Palīdzību neatteiks arī raidījuma varone Dace Asne, kuras tālruņa numurs ir 22069527.    Lai trauku aizvestu, tas uzmanīgi, neņemot pie malām, jāietin avīzē vai kādā citā materiālā un jāieliek kastītē. Izžuvis, bet nededzināts māls ir trausls.
  3. Pārējo jums izstāstīs meistars, ar kuru būsiet sazinājies. Pēc laika, ja uguns stihija būs labvēlīga, varēsiet lepoties ar paša veidotu māla trauku.  

Esi pagatavojis savām rokām kādu citu māla trauku? Izstāsti mums, kā to darīji soli pa solim! LSM.lv redakcijas e-pasts: [email protected].

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti