Kā ievākt?
No gaiļbiksītēm var vākt gan tikai dzeltenos ziediņus, gan visu ziedu čemuru ar ziedkātiņiem. Vērtīgas ir arī lapas, tās satur daudz vitamīnu, tās var droši likt arī zaļajos salātos, tomēr lapas labāk ievākt pēc tam, kad augs noziedējis – tad tajās sakoncentrēsies vairāk labumu. Šī ir laba ziņa tiem, kuri nokavējuši ziedu ievākšanu.
Kā žāvēt?
Savāktos augus izber uz papīra lapas (ne uz avīzes!) vai tīras kokvilnas vai lina drāniņas un izklāj plānā kārtiņā. Drogas liek žāvēties labi vēdināmā un noteikti ēnainā vietā, kur tās neapspīd saule, – saules staru iedarbībā ziediņi ātri izbalos un tajos zudīs arī daļa vērtīgo vielu.
Kad un kā lietot?
Gaiļbiksīšu uzlējums lieti noderēs klepus ārstēšanā – tam piemīt atkrēpojoša, nomierinoša un arī spazmolītiska iedarbība. Vēl gaiļbiksītes ir labs urīndzenošs līdzeklis. Pagatavošana: ņem vienu ēdamkaroti izkaltētu drogu un aplej ar glāzi verdoša ūdens. Ļauj ievilkties (ziediem pusstundu, lapām līdz pat stundai), nokāš un dzer pa pusglāzei 3–4 reizes dienā.
Atceries!
Vislabākā iedarbība zāļu tējām ir tad, ja tās lieto kursa veidā (lielākoties 10 līdz 14 dienas pēc kārtas) un šajā laikā nedzer citu drogu uzlējumus.
Raksts pirmo reizi LSM.lv publicēts 2020. gada 10. maijā.