Vējš galvā un sajūta, ka brīvība ir visos virzienos. Tā reizēm var raksturot skolēnu sajūtas, sākoties ilgi gaidītajam vasaras brīvlaikam. Ja kaut kur jānokļūst, tad siltā laikā viens no ērtākajiem vasaras transportlīdzekļiem ir divritenis.
"Vecākiem būs tieši laikā savām atvasēm atgādināt, kā jāuzvedas uz ceļa, kā jārīkojas ceļa tuvumā, vai drīkst skriet, spēlēties un tā tālāk. Tomēr ceļš ir bīstama vieta, un varbūt tajā brīvības eiforijā bērnam tas nedaudz ir aizmirsies," uzsver CSDD satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis.
To, ka bērni pārvietojas ar velosipēdiem, izjūt arī Bērnu slimnīcas ārsti. Liela daļa gūto traumu saistīta ar kritieniem no divriteņiem.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu ķirurgs Jānis Upenieks akcentēja, ka "tiklīdz kā ir siltais laiks, kas parasti sakrīt ar vasaras brīvlaiku, apmeklējumu skaits mūsu traumpunktā ievērojami pieaug. Pamatā tas ir, sākot ar vienkāršiem – mūsu skatījumā vienkāršiem – nobrāztiem elkoņiem, sasistiem celīšiem, līdz pat nopietnām galvas traumām, īpaši gadījumos, kad netiek lietota ķivere. Ir bijuši arī kaulu lūzumi, kas prasa, piemēram, operāciju, palikšanu slimnīcā, ilgāku ārstēšanos pie mums."
Slimnīcas ārsti redz, ka joprojām ne visi bērni valkā ķiveres, vienlaikus atzīstot, ka, salīdzinot ar laika posmu pirms desmit gadiem, situācija ir krietni uzlabojusies, un arvien vairāk gan vecāki, gan paši bērni saprot, kāpēc ir vērts pasargāt savu galvu. Tikmēr policijā aicina gan lielus, gan mazus ikdienā neaizmirst par savu braucamrīku drošību.
VP Reaģēšanas pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis iesaka: "Jāparūpējas gan par saslēdzēju, gan arī noteikti jāizmanto brīvprātīgā iespēja piereģistrēt velosipēdu Ceļu satiksmes drošības direkcijas reģistrā. Tas pasargās gan pašu īpašnieku, gan nelabvēlim, kas viņu būs ieguvis prettiesiskā ceļā, liegs iespēju jau tālāk viņu legalizēt otrreizējā tirgū."
Divriteni drošāk būs atstāt vietās, kur apkārt ir vairāk cilvēku un kas tumsā ir izgaismota. Ļoti labi, ja tuvumā būs arī kāda videonovērošanas kamera.
"Labāk viņu pastumt tālāk un atstāt drošā vietā pieslēgt, nekā viņu pieslēgt iespējamā tuvākajā vietā," pauž Jančevskis.
Lai gan katrs gadījums ir individuāls, nereti velosipēdu prātīgāk ir atstāt pieslēgtu uz ielas, nevis kāpņutelpā, kurā pārvietojas tikai retais. Vēl jāatceras, ka divriteņus mēdz zagt arī no balkoniem un lodžijām. Īpaši piesargāties vajadzētu pirmo un pēdējo stāvu iemītniekiem.