Ģimenes studija

Eiropā rotaļlietas kļūs drošākas – aizliegs hormonālo sistēmu ietekmējošas ķīmiskas vielas

Ielūdz Radioteātris

Un aizdomas krīt uz visiem

Ko nozīmē "baigā" un ko "maigā" pieeja bērnu intensīvajā terapijā?

Ārste: Bērnu slimnīcas intensīvajā nodaļā mazinās traumatiskas diagnozes, nemainīgas ir infekcijas slimības

Diagnozēs, ar kurām Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS)  intensīvās terapijas nodaļā nonāk mazie pacienti, ir mazāk traumatisma, bet saslimšana ar infekcijas slimībām paliek nemainīga. Nodaļas pastāvēšanas 50 gadu laikā ir uzlabojusies spēja palīdzēt slimniekiem, mirstība ir ļoti zema.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" piedalās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas pediatrs Reinis Balmaks, BKUS Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Arta Bārzdiņa un Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesas priekšsēdētājs, Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes loceklis Aivars Krasnogolovs.

Raksturojot to, ar kādām veselības problēmām bērni nonāk intensīvās terapijas nodaļā, Arta Bārzdiņa atzīst, ka diagnozes ir ārkārtīgi dažādas un laika gaitā ir mainījušās viļņveidīgi.

"Ir mazāks traumatisms, vecāki ir kļuvuši apzinīgāki, ne tik bieži vairs bērni krīt pa logiem, kā tas bija divtūkstošo gadu sākumā, ceļu satiksmes negadījumos smagas galvas traumas ir spēcīgi mazinājušās. Toties nemainīgi ir palikušas infekcijas slimības un tādas, kas kādreiz varbūt bija aizmirsušās un studenti varēja tikai apgūt viņas mācību grāmatās, šobrīd ir atkal pacēlušas galvu," atzīst Arta Bārzdiņa. "Ir daudzas metabolas un ģenētiski iedzimtas saslimšanas, ar kurām mums ir jātiek galā un jāsaprot šīs situācijas, un jāpalīdz bērniem. Protams, ķirurģija,  tā nekad nemainīsies, ķirurģiskas lietas būs vienmēr, un būs operējami bērni, gan kardioķirurģiski, gan traumatoloģiski. Tā kā tas spektrs tiešām ir joprojām plašs."

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Jautāti, kas ir šī brīža aktualitāte Intensīvās terapijas nodaļā, mediķe norāda, ka tās ir toksiskās vielas. Daudz vairāk tagad, pēc Covid-19, ir gadījumu, kad kāds pusaudzis pārdozējis ķīmiskās vielas. Ne vienmēr pusaudži nonāk slimnīcā, pietiek ar konsultāciju neatliekamās palīdzības nodaļā, bet ir arī smagi gadījumi, kad neizdodas palīdzēt.

Reinis Balmaks skaidro, ka intensīvajai terapijai ir 50 gadi, tā radās 70. gados. Tagad izdzīvo bērni, kuri iepriekš noteikti nebūtu izdzīvojuši. Gadiem ejot, nodaļā ir zema mirstība, mazāk nekā 3%, to ievērojami uzlabot ir sarežģīti. Uzlabošanā ir domas par bērna attīstību un ģimenes iesaistīšanu, intensīvajā terapijā vecāki un pat abi reizē var atrasties pie bērna. Problēmas, kas līdz nodaļai nonāk, salīdzinoši bieži tiek ārstētas iepriekš, un šādi pacienti nav, to pediatrijas un ātrās palīdzības nodaļā dara.

Vai vecāki saņem atbalstu? Slimnīcā ir īpaša programma slimo bērnu vecāku atbalstam.

Aivars Krasnogolovs saņem ziņas par jebkurām aizdomām, kas rodas ārstiem, nedēļā tās ir trīs vai četras no Bērnu slimnīcas sociālā darbinieka. Gadījumos, kur ir veselības vai dzīvības apdraudējums, iesaista bāriņtiesu. Vecākiem tas, ka bērns ir intensīvajā terapijā, ir liels pārbaudījums, neviens šajā valstī, izņemot policiju vai tiesu, nesoda vecākus. Bāriņtiesa nesoda vecākus. Bāriņtiesai ir iespējas šķirt bērnu no ģimenes, tā noskaidro apstākļus, pie kuriem kas pret bērnu ir noticis, un saprot, vai šie apstākļi var atkārtoties un apdraudēt bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti