Uz 1000 iedzīvotājiem Latvijā ik gadu noslīkst visvairāk cilvēku, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. Peldēšana nenoliedzami ir veselīga aktivitāte, bet, to darot pārgalvīgi, rezultāts var būt letāls.Šogad no ūdenstilpēm VUGD izcēlis jau 69 bojāgājušos, 26 no tiem peldsezonā, kas sākās 15. maijā.
Padomi vecākiem:
- Atrašanos pie ūdens kopā ar bērnu vecāki sāk ar to, ka ūdens gultni izstaigā; nepieciešams apzināt teritoriju, lai saprastu šķēršļus. Peldbaseins ir drošs, citas peldvietas drošība jānovērtē.
- Jāsagatavo norādes, ja peldot kaut kas apdraud drošību, norādot ar bojām vai citādu apzīmējumu, vai mutisku norādi, kur nevar peldēt. Bieži dzird par nelaimes gadījumiem pašu ierīkotās peldvietās vai piemājas dīķos. Ūdenstilpes gultne var mainīties.
- Sagatavoties peldei; esot ūdenī, vienmērīgi atdzist, pierast pie ūdens.
- Vecāki nedrīkst nolaist acis no bērna. Vecāku atbildība ir bērnu drošība. Vācijā ir konstatēts, ka aug nelaimes gadījumu skaits ūdenī ar bērniem vecāku klātbūtnē, jo vecāki "iegrimuši" viedierīcēs.
- Rekomendācija – viens bērns bez vecākiem vai draugiem iet peldēt atklātās ūdenstilpēs nedrīkst.
- Nerekomendē peldētmācībā izmantot piepūšamas peldlīdzekļus, tos var pārdurt vai no tiem iziet gaiss un zūd drošība. Vislabāk izmantot peldvestes (ne piepūšamās), "nūdeles", pelddēlīšus un citus nepiepūšamus palīglīdzekļus.
Mīti par rīcību nelaimes gadījumā uz ūdens:
1. mīts: Ja jūti, ka nespēj peldēt, kliedz, sauc pēc palīdzības, māj ar rokām.
Pareizā rīcība: To nav iespējams izdarīt cilvēkam, kurš nevar papeldēt un paelpot.
2.mīts: Ja redz, ka cilvēks slīkst, peldēt palīgā.
Pareizā rīcība: Turēties drošā attālumā no slīcēja, lai nebūtu ciešs kontakts un rezultātā divi cietušie. Slīkstošajam jāpamet kāds priekšmets, pie kā turēties.
Noskatieties kopā ar bērniem!
Peldam droši. 1. sērija
Peldam droši. 2. sērija
Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2022. gada 4. maijā.