Ģimenes studija

Bērnu dzirde: kā tā attīstās un kādus risku labai dzirdei sagādā dažādas saslimšanas

Ģimenes studija

No Rīgas uz Kocēniem. Pārcelšanās būtiski izmaina kuplās Neideru ģimenes ikdienu

Bērna gaidīšanas tradīcijas un rituāli agrāk un tagad

No punču ballēm līdz pirtīžai. Bērnu gaidīšanas rituāli senatnē un mūsdienās

Bērna dzimumu paziņošana īpašā ballītē, punču balles un citas jaunas tradīcijas ienāk mūsu ikdienā, turpretī mūsu tradīcijās senatnē slēpa bērna gaidīšanu. Rīgas Stradiņa Universitātes maģistra studiju programmas "Sociālā antropoloģija" lektore un pētniece Diāna Kiščenko akcentē, ka bieži mūsdienās blakus praktizē senas un jaunas tradīcijas un ka tajā nav konflikta.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" par šo tēmu sarunājas arī Latvijas Universitātes Komunikācijas studiju nodaļas vadītāja, asociētā profesore Marita Zitmane un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas fakultātes pētniece Una Smilgaine.

Senāk, pretēji mūsdienām, grūtnieces centās grūtniecību slēpt ar apģērbu, par to citiem neko neteica, pauž Smilgaine. Te pamatā ir apstāķli, kas bija pirms gadsimta, runājot par tā laika medicīnas iespējām, dzemdībām, kas bija riskants pasākums, neteica arī, lai nenoskaustu. Dzimuma atklāšana pirms bērna dzimšanas nav tas, ko senči darījuši. Arī dāvanas deva tikai pēc bērna dzimšanas. Tas saistīts ar mītiskiem priekšstatiem.

Dzīvojot fragmentētā pasaulē, pastāv dažādas prakses, bieži cilvēki tajā neredz konfliktu – uzrīko punču vai dzimuma atklāšanas balli, bet, bērnam piedzimstot, veic pirtīžu,

mūsdienu situāciju skaidro Kiščenko. Tehnoloģijas ļauj uzzināt gaidāmā bērna dzimumu, noņem neskaidrību, tomēr ziņas par iespējamu bērna saslimšanu iedod nākamās neskaidrības un neziņu.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Smilgaine pauž, ka punču balle ir nesena tradīcija, kas radusies pagājušajā gadsimtā ASV, visvairāk tas saitīts ar pirmo bērnu un materiālu nodrošinājumu. Sākotnēji tas bija sieviešu pasākums.

Kiščenko raksturo tradīcijas Meksikā un Indijā, kur arī ir tradīcijas sievietēm satikties, tā var nodot informāciju, stiprināt, atbalstīt, tai skaitā arī materiāli.

Priecāšanās par gaidāmo bērnu ir jauna lieta, senatnē tas ir viens no tumšākajiem laikiem, jo senāk bija liela iespēja aiziet bojā dzemdībās.

Vēlme pēc bērnu dzimuma uzzināšanas grūtniecības laikā ir pastāvējusi vienmēr, ir dažādi ticējumi. Tendence bija, ka vairāk gaida dēlu kā mantinieku, visa sistēma bija tā būvēta, skaidro Smilgaine.

Eksistē priekšstati, ka ir iespējams ieņemt noteikta dzimuma bērnu pēc vecāku vēlēšanās. Zitmane akcentē, ka mums ir dzimuma izvēle latviskajā dzīvesziņā ar cirvi pagultē un citiem ticējumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti