Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" diskutē Āgenskalna sākumskolas direktore Ināra Kaķīte, bērnudārza "Saimīte" vadītāja Inga Erdmane-Hermane un Latvijas Ārstu biedrības prezidente un ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.
Ne vienmēr zīmei ir jēga, uzskata Aizsilniece. Ir akūtas pašlimitējošas salimšanas, kur cilvēks var ārstēties pats, ne vienmēr vajadzīgs ārsts. "Mēs joprojām nevaram atkāpties no veselības aprūpes sistēmas kā kontrolējošas."Erdmane-Hermane skaidro, ka viņas mācību iestādes iekšējie kārtības noteikumi paredz algoritmu, kas notiek, ja saslimst bērns. Ja ir īslaicīga saslimšana, bērns var atgriezties dārziņā bez ārsta zīmes. Katrā izglītības iestādē nepieciešama medicīnas māsa, kura izvērtē bērnu veselību. Viss ir atkarīgs no vecāku atbildības; ja bērns no rīta slikti jūtas, bērnam jāpaliek mājās. "Mēs neesam par zīmēm," pauž Erdmane-Hermane.
Aizsilniece pamato piecu dienu skolas kavējumu attaisnojošu zīmi: "Zinot cilvēka ķermeņa fizioloģiskos akūtos procesus – pēc trīs dienu slimošanas vēl divas dienas atpūšas, tad kopā ir piecas dienas."
Kaķīte skaidro savas skolas noteikumus – iekšējās kārtības noteikumos ir trīs dienas, kurās par bērna skolas kavējumu var izmantot vecāku zīmes. Pēc ieteikuma zīmes atļaut rakstīt par piecu dienu kavējumiem bija tikšanās ar vecākiem, vecāki to novērtēja atzinīgi, skolotāji uzskata, ka piecas dienas ir optimālais dienu skaits. Bažas rada lielākie bērni skolās no 7. līdz 9. klasei. Tagad gatavo jaunos skolas noteikumus, kas stāsies spēkā no nākamā mācību gada sākuma. Ja šīs izmaiņas izmantos godprātīgi, tas būs labs risinājums.
Veselības ministrijas pārstāvis raidījumā pauž, ka likumā nav noteikts, ka, pēc slimošanas atgriežoties skolā, bērnam noteikti nepieciešama ārsta zīme, to nosaka skolas iekšējās kārtības noteikumi. Ārsta zīme nepieciešama, lai attaisnotu vecāku neierašanos darbā, tāpat privātos dārziņos vecāki nesaņem līdzmaksājumu.
Aizsilniece uzskata, ka tas, ka vecāki uz dārziņu ved bērnus, kuri nav izveseļojušies, ir darba devēju nostājas rezultāts.
Kaķīte uzskata, ka valsts līmenī būtu jāpadomā, vai bērns var, piemēram, doties izklaides braucienos mācību laikā. Vecāki labi zina, kad ir brīvlaiki, bet tāpat pamanās bērnus aizvest izklaidēties mācību laikā. Vai no vecāku puses ir prātīgi vest bērnu izklaidēties uz divām nedēļām, ja bērnam drīz būs pārbaudes darbs, jautā Kaķīte.