Patentu valdes Juridiskās nodaļas vadītāja Linda Zommere skaidro, ka muita ir atbildīgā iestāde, kas uz robežas pārbauda preces. Starp viltotām rotaļlietām ir lelles un automašīnas, bet ir arī viltoti kvadracikli un tricikli.
Oriģinālās preces ražotājam ir konkrēti noteikumi, viltotājam tādi nav. Šādām precēm nav nekādas drošības garantijas.
Muita izlases kārtībā pārbauda arī pasta sūtījumus. Lielākā konfiskācija notiek caur pasta sūtījumiem.
"Viltojumam ir būtiski augsti riski. Testējam preces izlases kārtībā uz kādām drošuma prasībām – ķīmisko sastāvu, magnētisko rotaļlietu stiprumu. Mēģinām veikt profilaksi, lai nepieļautu viltotu preču nonākšanu tirgū, tāpat informējam cilvēkus par viltotu preču riskiem," uzsvēra Patērētāju Tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Endoskopiju dienesta vadītāja, pediatre Ilze Briuka uzsver: "Lūk, vēl viena prasme, kas jāzina vecākiem – jāzina, kādas rotaļlietas dot bērnam. Mūsu ikdiena ir tāda, ka rotaļlietas pērk, ne gatavo paši. Pirmkārt, vecākiem jādomā, ar kādu mērķi rotaļlietas pērk. Pērkot jāizvēlas pēc iespējas kvalitatīvāka prece, lai būtu uzticība, ka rotaļlieta nebūs kaitīga. Arī ar likumu tiek noteikts, ko nozīmē rotaļlietu drošība. Ja bērns apēd kādu svešķermeni, tad ir grūti prognozēt sekas, tās var būt nopietnas.
Tādas situācijas pavada liels bērna un vecāku satraukums, nav nemaz tik vienkārši pamanīt, ka bērns ir rotaļlietu norijis.
Atbildīgi par bērnu rotaļlietām ir gan ražotāji, gan vecāki, gan arī citi ģimenes locekļi. Aicinām katru dienu divas reizes pārbaudīt rotaļlietas, ar kurām bērni spēlējas. Bērnu pirksti ir stipri, var attaisīt rotaļlietu, piemēram, izņemt baterijas. Ķīmiskais bojājums bērna ķemenī var neprognozējami progresēt. Latvijā ir divi bērnu nāves gadījumi norītu bateriju dēļ.
Gadījumu skaits, kad bērni nonāk slimnīcā ar norītām baterijām, nesamazinās.
Process nebeidzas arī ar to, ka izdodas izņemt no barības vada baterijas, komplikācijas ir smagas. Ja vecāki definē, ka mīl savu bērnu, tad jābūt uzmanīgiem un arī radošiem."
Linda Zommere akcentēja, ka cena ir viens no galvenajiem faktoriem, kāpēc tiek pirkti viltojumi, bet cena par viltoto rotaļlietu var būt daudz lielāka. Visvairāk viltojumu pērk internetā. Ir arī interneta vietnes, kurās iespējams nopirkt pat lietotus viltojumus.
Internetā pasūtītus viltojumus konfiscē, nav zināms, vai pārdevējs atdod naudu pircējam šādās situācijās. Viltojumu dēļ var rasties lielas izmaksas, brīdina Baiba Vītoliņa.
Linda Zommere vērsa uzmanību, ka viltojumu atpazīšanā primārais ir cena.
Jāskatās interneta vietne, vai var atdot izvēlēto mantu, vai kontakti pieejami, kādas kvalitātes attēls, tāpat drukas kļūdas parakstā. Var arī skatīt portālu atsauksmes.
"Padoms – nekad nepirkt neko nevienā veikalā, ja nevar atrast kontaktus un saprast, ar kādu firmu slēdz darījumu. Ir ieviesta jauna uzraudzības metode – lieliem tirgotājiem māca, kā pašam nokontrolēt, lai neievietotu tirgū ko nepiemērotu," norāda Vītoliņa.
Ārste arī aicina pievērst uzmanību uzlīmēm uz rotaļlietām, tās ir cietas, ieliekot mutē, tās nonāk bērna elpceļos, tad nepieciešama ļoti nekavējoša palīdzība. Ir arī jāvērš uzmanība uz rotaļlietu mazajām detaļām. Ir pozitīvi, ka jaunajās LEGO rotaļlietās ir arī rentgenpozitīvas detaļas.
Rotaļlietu pamatā ražo tādu, lai attiecīgā vecuma bērns ar rotaļlietu varētu palikt viens. Sadzīviskās situācijās vecāki skatīsies, vai kādā sadzīviskā situācijā bērnam ir droša vide rotaļām.