Ģimenes studija

Alimenti: vai iespējams saņemt lielākus uzturlīdzekļus nekā valstī minimāli noteiktie

Ģimenes studija

Mammām palīdzoši ir dokumentēt un izstāstīt savu dzemdību un grūtniecības pieredzi

Izaicinājumi vecākiem, kas cenšas mazuli atradināt no autiņbiksītēm

Kādā vecumā bērnu vislabāk atradināt no autiņbiksītēm. Skaidro speciālistes

Ir vecumposmi, kuros podiņmācību apgūt ir vieglāk, bet vienmēr jāatceras, ka bērna attīstība norit dažādi. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uroloģe, pediatre Natālija Bozotova un psiholoģe, kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas speciāliste Dace Melngalve aicināja vecākus neuzstāt, ka bērnam jau pusotra līdz divu gadu vecumā notiek podiņmācība, ja bērns tam nav gatavs, tas radīs stresu un sliktu pieredzi.

Kādā vecumā bērns jāsāk atradināt no autiņbiksītēm? Bozotova skaidro, ka tiek sadalīti dienas un nakts posmi. Attiecībā uz dienu – līdz trim četriem gadiem, uz nakti – pieci seši gadi, kad bērnam izveidojas urīna saturēšanas kontrole. Šie ir mentālie vecumi, kuri saistīti ar anatomisko un funkcionālo attīstību, to nosaka arī individuāla attīstība.

Ir vairāki vecumposmi, kuros podiņmācību apgūt ir vieglāk, akcentēja Melngalve. Viens posms ir pusotrs līdz divi gadi, kas dabiski veidojas sadzīvē, – bērnam rodas interese, spēja pašam novilkt un uzvilkt bikses, aiziet līdz podiņam, apsēsties un piecelties no podiņa.

Pusotra līdz divu gadu veca bērna mācīšana lietot podiņu ir vecāku vēlme, pauda Bozotova. Bērns piedzimst ar reflektoro urinēšanu, ar laiku attīstoties smadzenēm, varam runāt par iegūtā refleksa stabilitāti.

Vecāku aktivitātes, radinot bērnu uz podiņu no pusotra gada, ir apsveicamas, bet nevar neko piedāvāt uzstājot, jo tad bērnam radīsies negatīva pieredze un protesti.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Podiņmācības sākumam nevajadzētu sakrist ar kādiem citiem svarīgiem notikumiem bērna dzīvē, piemēram, bērns sāk iet uz dārziņu, uzsvēra Melngalve. Vecākiem jābūt nosvērtiem un jāsaprot, ka podiņmācība var izdoties uzreiz, bet var arī neizdoties. "Noteikti ne ar lielu stresu, lai tas nerada sarežģījumus," uzsvēra Melngalve.

Bozotova podiņmācības sākumā iesaka bērnam pēc pamodināšanas novilkt pamperu un uzsēdināt uz poda, bet parasti jau bērna ķermeņvaloda palīdz saprast, kad ir nepieciešams iet uz podiņa. Nav konkrētu ieteikumu par laiku un metodēm. Tuvojoties siltam laikam, velkam nost pamperu, ļaujot bērnam pašam saprast rīcību, pauda Bozotova.

Apmācības procesā ir svarīgi, ka bērns izjūt slapjās bikses, tas palīdz, autiņbiksīšu valkāšana liedz šo sajūtu.

Svarīgi nesākt cīnīties ar bērnu, ja bērns negrib iet uz podiņu, skaidroja Melngalve.

Bozotova akcentēja, ka svarīgi arī vienas ģimenes bērnus nesalīdzināt un nekaunināt bērnu, ja kas nesanāk, jo katrs bērns attīstās citādi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti