Ģimenes studija

Sterilizācija - kāpēc izvēlas efektīvo, bet teju neatgriezenisko kontracepcijas metodi

Ģimenes studija

Radošā domāšana: kā var izmērīt radošumu un cik būtiski ir prast radoši domāt

Jauniešu izpratne par datu drošību

Slikta finanšu pratība, trūkst zināšanu par datu drošību – biežākās jauniešu problēmas digitālajā vidē

Fakts, ka jaunieši dzimuši digitālā laikā, neliecina, ka viņiem ir pietiekami daudz zināšanu par drošību digitālajā vidē un finanšu pratība. Vecāki ne vienmēr ir labi skolotāji, jo pašiem nav pieredzes un zināšanu šajā jomā. Jautājumos par drošību digitālajā vidē jaunieši būtu jāizglīto skolās, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda "Swedbank" Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.

Šī brīža pusaudži nākotnē dzīvos vairāk digitāli, pauž Datu valsts inspekcijas direktore Jekaterina Macuka.  Datu valsts inspekcija veica sociālu eksperimentu – Latvijas lielveikalos bija uzstādīti stendi, kur bija anketas ar sudraba, zelta un platīna fondu. Sudraba anketā bija jāraksta personas dati, zelta jau vairāk informācijas, tai skaitā politiski uzskati, draugu dati un citi. Platīna anketā bija jāraksta arī dati par vecākiem. Bija viens gadījums, kad bērns atnāca ar mammu, sāka pildīt anketu, bet apdomāja, ka negrib to pildīt, jo jāiesniedz pārāk daudz privātu datu, bet mamma centās pierunāt, jo varēs taču dabūt  iPhone . Šī eksperimenta mērķis bija izglītot jauniešus, bet pirms tam jāsaprot, kāda ir realitāte. Eksperiments parādīja, ka pusaudži par viedierīcēm ir gatavi atdot daudz personīgu datu.

Eksperimentā 70% ar lielāko prieku atdeva visu, 30% nedeva neko vai kādā brīdī apstājās ar datu publiskošanu.

Programmētājs, tehnoloģiju entuziasts Elviss Strazdiņš ir saņēmis dažādus anonimizētus stāstus par to, ar ko jaunieši dalās internetā. Šī ir aktuāla problēma. Ir jādomā, ar kādu informāciju dalāmies publiski.

Jaunieši lieto daudz vairāk un plašākas funkcijas digitālajos rīkos, bet tas nenozīmē, ka viņi ir advancētāki.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Datu izpaušana nav tikai krāpšanas gadījumos, ir gadījumi, ka internetā ievadām visu prasīto informāciju, kaut to ievadīšana nav obligāta.

Jansons uzsver, ka daudz vairāk postu var nodarīt digitālā vide, pieeja datiem – tos prasa visur. Tāpat bērnu proaktīva rīcība ar datu nodošanu, foto un citiem datiem, ir slikta. Tomēr internetā ir jādara lielas muļķības, lai kādam dotu iespēju piekļūt savam kontam.

Pirms trim gadiem pētījumā atklājās, ka jaunieši bija TOP 1 grupa no tiem, kuri iekrīt krāpnieku nagos.

Jaunieši iekrīt vilinājumos, izteikti vairāk ir solījumu, ko dabūs – peļņas procents, manta vai kas cits. Jaunietis ir ar maziem ienākumiem, bet vajadzību ir ārkārtīgi daudz, tāpēc viņs ir pateicīgs krāpnieku upuris.

Jaunieši "piedzimuši ar telefonu", bet neviens viņiem nestāsta par drošību, par drošību stāstām attiecībā uz reālo pasauli, jo ar digitālo pasauli vecākiem nav pieredzes, akcentēja Macuka.

Finanšu pratība un datu drošība būtu izglītības sistēmas jautājums, uzskata Jansons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti