Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Uz Ukrainu dosies "Uzņemēji mieram" un NBS Jūras spēku organizēts konvojs

Pareiza stāja prasa labu fizisko sagatavotību

Pārāk smaga soma, ilgstoša sēdēšana, nepārdomāta sportošana – galvenie bērnu stājas bojātāji

Nepareiza stāja bērnam var izveidoties no pārāk smagas somas nēsāšanas, ilgstošas sēdēšanas pie viedierīcēm, pat sportojot, ja tas tiek veikts nepārdomāti.

Pareiza stāja nozīmē, ka cilvēka muskuļi darbojas tādā kā ekonomiskā režīmā. Tiem nav daudz jāstrādā, lai palīdzētu mums stāvēt, sēdēt un kustēties.

"Ja mums šī stāja ir kaut kādu iemeslu dēļ izveidojusies nepareizi, tas nozīmē, ka muskuļi jau strādā pārslodzes režīmā. Kaut kādu daļu no muskuļiem strādā pārslodzes režīmā. Galvenā sūdzība, ar ko visvairāk sastopamies, ir saistīta ar sāpēm," skaidroja BKUS fizioterapeite Dace Bērtule.

Sāpes, kas rodas nepareizas stājas dēļ, ir tikai viena no problēmām.

Bērtule: "Ja mums ir izteikti sakumpusi stāja, mēs gan sēžam, gan stāvam, gan pārvietojamies sakumpušā režīmā, tad tas nozīmē, ka arī mūsu krūškurvis ir saspiests. Bērns nevar pilnvērtīgi un padziļināti elpot, kas savukārt var novest pie nopietnākām, sarežģītākām elpceļu saslimšanām vēlākā periodā. Tieši tas pats arī attiecas ar tām orgānu sistēmām, kas mums atrodas vēderā."

Tas var izraisīt vēdera izejas problēmas, un palielinās arī nogurums. Lai no nepareizas stājas izvairītos, jāsāk ar pareizu mugursomas nēsāšanu.

"Tas, kas būtu nepieciešams, ir, ka skolas soma tiek nēsāta uz abiem pleciem, nevis uz viena pleca. Vispārējās rekomendācijas neiesaka smagāku skolas somu kā 10% no paša bērna svara. Tas attiecīgi mazajās klasēs būs kādi divi, trīs kilogrami. Kā arī skolas somai ir jābūt tādai, lai viņa ērti pieguļ, attiecīgi lentes ir jāpieregulē,"pauda Bērtule.

Šie paši principi attiecas arī uz pieaugušajiem.

Laba stāja prasa labu fizisko sagatavotību, jābūt spēcīgai rumpja muskulatūrai, spēcīgai plecu joslai, spēcīgām kājām.

Ja tā nav, tad došanās pārgājienā ar smagu somu nenāks par labu. Daudzi bērni pēc mācībām skolā apmeklē dažādus treniņus, tajā skaitā tādos asimetriskos sporta veidos kā hokejs vai teniss. 

"Ļoti būtiski ir, ko treneris ar to sportistu dara konkrētajā treniņu procesā. Jo arī asimetriskos sporta veidos var nodarboties ar tā saucamajām asimetriskajām stājām, bet tur ir nedaudz jāpielāgo treniņu process. Tomēr jāpadomā trenerim, lai šīs te slodzes būtu pēc iespējas simetriskākas," BKUS sporta ārste Dace Augstkalne

Bērniem un pusaudžiem īpaši svarīgi ir nesasteigt ar trenažieru zāles apmeklēšanu.

Augstkalne akcentēja, ka "meitenēm tās ir mēnešreizes, kad sākas. Tad viņas var iet ar papildu noslogojumiem strādāt. Puišiem – tad, kad ir beidzies lielais augšanas lēciens, augšanas pīķis, jāpieskaita gads, pusotrs, un pēc tam var droši ar lieliem svariem sākt strādāt. Katram bērnam tas ir individuāli, līdz ar to sākšana darboties trenažieru zālēs ir absolūti dažādā laikā. Nevar visu komandu, teiksim, 13 gados hokejistus aizvest uz trenažieru zāli".

Tātad nosacījumi, lai nerastos stājas problēmas, ir: jābūt labai fiziskajai sagatavotībai un vienlaikus jāizvairās no lietām, kas stāju bojā – gan somas nepareizas nēsāšanas, gan smagumu celšanas, gan nepareizi sēžot pie datora vai spaidot telefonu.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti