4. studija

Ja sociālā dienesta asistentu nodaļa atrodas ēkas 4.stāvā, kā lai tur nokļūst cilvēks ratiņkrēslā?

4. studija

4. studija. Nolaistais bērnudārzs un sociālais dienests

Vecāki apgalvo, ka bērnudārzs ir netīrs un nolaists, vadītāja – ka trūkst naudas! Kuram taisnība?

Nav ūdens, tualetes papīra, remonts no «krievu laikiem» – vecāki sūdzas par bērnudārzu Rīgā

Remonts nav bijis no "krievu laikiem", trūkst higiēnas lietu, nav apgaismojuma – Rīgas 267. pirmsskolas izglītības iestādē esošo bērnu mammām jau ilgāku laiku ir dažādi jautājumi šīs iestādes vadītājai. Tā kā viņa ar vecākiem nevēloties komunicēt, sūdzību par bērnudārzā notiekošo mammas uzrakstījušas ne tikai Valsts prezidentam, bet arī Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija".

"4.studijā" vērsās mammas, kuras apgalvo, ka bērnudārzā ziemas periodā bērni viņas sagaida ar lukturīšiem rokās, jo teritorijā neesot apgaismojuma. Un tie neesot vienīgie trūkumi šajā pirmsskolas izglītības iestādē.

Mammas apgalvo, ka nogurušas cīnīties ar Rīgas 267. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāju, kura neieklausās bērnu vecākos ilgus gadus. Netiekot darīts itin nekas, lai bērni šajā iestādē justos komfortabli.

Iluta, viņas bērns absolvējis 267. pirmsskolas izglītības iestādi: "Kad mēs tikko sākām gaitas, es atceros, ka nebija paklāja, par ko mēs jautājām. Zināt, ko mums atbildēja? Nesiet no mājas kaut vai vecus paklājus."

Elīza cīnās par izmaiņām pirmsskolas izglītības iestādē: "Telpās nav remonta kopš "krievu laikiem". Skapīši veci, durvis pat jūk ārā."

Iluta: "Mans bērns nāk mājās un saka, ka viņam sāp. Es saku – kāpēc? Viņa saka – mums nav tualetes papīra. Arī par ūdeni. Saka, ka ir ūdens. Cik mēs atnākam uz sapulci – "Venden" tukšs."

Mamma: "Kad es bērnu, piemēram, vedu pārģērbt no rīta, es viņam neļauju pat kājas likt uz zemes, jo tur ir tik daudz smilšu, ka tur smilškaste, manuprāt, sanāk."

Elīza: "Lai ietu kaut ko direktorei jautāt? Nav vērts, [viņa saka] nav naudas. Kur tad viņa visu to naudu liek, ja nav nekā grupiņās, nekā nav jauna, pilnīgi nekā.. ne skapīšu. Tur ir tikai divas grupas izremontētas bērnudārzā, kur man tagad lielākā tika, un tas ir viss, pārējais bērnudārzs ir vienkārši nolaists. Nolaists."

Lai bērniem būtu komfortablāka dzīve bērnudārzā, kurā kā galvenais arguments visām nepilnībām tiekot minēts nepārtraukts finansu trūkums, vākuši pat naudu, lai savus bērnus nodrošinātu ar visu nepieciešamo. 

Neērtu un neatbildētu jautājumu vecākiem ir tik daudz, ka uzrakstīta sūdzība ne tikai 4. studijai, bet arī Izglītības ministrijai un pat Valsts prezidentam.

Žurnālistiem, lai lūgtu skaidrojumu pirmsskolas iestāžu vadītājiem par kādām neērtām situācijām vai sūdzībām, sava interese ir jāsaskaņo ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu. Tā arī rīkojāmies. Pirmsskolas izglītības iestādē tikšanās tiek norunāta nākamajā dienā. No vecākiem saņemam ziņas, ka, iespējams, gaidāmās televīzijas dēļ bērnudārzā sākusies ģenerāltīrīšana. Tomēr iztrūkstošo remontu vienā dienā veikt nav iespējams. Direktore Margarita Matīsa, kura savā amatā šajā izglītības iestādē ir jau 32 gadus, neslēpj, ka telpas jau labu laiku kā atstātas novārtā. Izremontētas vien divas grupiņas, kāpņu telpa un viņas kabinets.

Margarita Matīsa: "Jaunas mēbeles... Tās meitenes stāstīja, ka tos paklājus, kādi te ir, nesot vecāki. Nu, kādas muļķības, visi paklāji ir mūsu uzskaitē. Katrā grupā ir. Ir."

Iluta: "Direktore, viņa neko negrib mainīt, viņa tik ļoti ir ieciklējusies uz to savu, cik ļoti viņai ir taisnība, ka viņai viss ir kārtībā, ka viņa tiek galā, bet viņa neieklausās, kas notiek šajā visā."

Margarita Matīsa: "Lūdzu. Tā teiksim, parasta, nav renovēta grupa. Man ir vesela mape – būvdarbi, katru gadu mēs līdz 1. maijam rakstām pieteikumu uz visu gadu un tur ir rakstīts – apgaismojums, iekštelpu remonts... Es jums varu parādīt."

"4. studija": "Jā, un droši vien, ka tie griesti tādi."

Margarita Matīsa: "Es atvainojos, tā nav vadītāja problēma."

Elīza: "Apgaismojumam nav naudas, lai viņi uzliktu katrā laukumiņā, lai spīdētu. Skolotājiem ir jāiet ar lukturīšiem, lai spīdinātu, kur tie mazie bērni paliek."

Margarita Matīsa: "Visos Pļavniekos tā ir. Visos Pļavniekos tā ir."

Mācību iestādes vadītāja rāda mapi, kurā glabājas pieteikumi Rīgas domei, lai pirmsskolas iestādē tiktu veikti uzlabojumi, atbildes nekad neesot bijis. "Pieteikumu man ir daudz, katru gadu līdz 1. maijam vajag iztaisīt un izdarīt pieteikumu. Visi viņi ir, bet.. Daudz ir izdarīts, remontēts jumts, jauni logi, pamainīta santehnika, oi, nu divas grupas izremontētas," skaidro Margarita Matīsa.

Tomēr liela daļa bērnu atrodas telpās, kurās, par spīti jumta nomaiņai, tek griesti, brūk apmetums. Margarita Matīsa: "Nav mana kompetence, viss ir izdarīts, iesniegumi ir, lūgumi ir."

Rīgas domē atbild, ka visām pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm tiek izdalīts finansējums pēc vienotiem kritērijiem – uzturēšanas izdevumiem, kas saistīti ar komunālajiem maksājumiem un algām, tajā skaitā nodokļu nomaksai. Tāpat tiek piešķirti brīvie līdzekļi, kurus iestādes var tērēt pēc saviem ieskatiem. Turklāt, var pieteikties papildus finansējumam remontdarbiem. Margarita Matīsa "Nu, to jautājumu nevajag man uzdot. Es ļoti atvainojos. Tā nav mana kompetence. Es to naudu… vispār bērnudārzam daudz vajag naudas."

Izglītības, kultūras un sporta departamenta Pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla skaidro, ka "noteikti tas ir atkarīgs no iestādes vadītāja, kā viņš spēj panākt viena vai otra jautājuma steidzīgāku atrisinājumu. Es zinu, ka ir arī vadītājas, kuras pašas vēršas arī Īpašuma departamentā, aicina departamenta pārstāvjus, lai ierodas apsekot, izrāda tās vietas, kas, viņuprāt, ir kritiskas, jo, protams, pirmsskolas vadītājas mums Rīgā visas ir sieviešu dzimtes pārstāves un varbūt tādas tehniskās lietas ne visai veiksmīgi redz, bet viņas redz, kur kaut kas nav kārtībā. Un tad Īpašuma departaments ir tas, kurš ierodas, apseko un secina, vai tas patiešām ir kritiski."

Departamentā norāda, ka papildu finansējumu pirmsskolas izglītības iestādes gūst, piedāvājot nomāt telpas interešu izglītības pakalpojumu sniedzējiem. Kā mums paskaidroja mammas, kuru bērni mācās 267. pirmsskolas izglītības iestādē – vienīgais ārpusnodarbību pulciņš ir pastaiga pagalmā vai angļu valoda, kas katram vecākam mēnesī izmaksā 18 eiro.

"Viss ir lielā mērā atkarīgs, kā tā ēka ir ekspluatēta un vai tie mazie darbiņi, kuri ir regulāri veicami, vai tam atliek laiks vai tam tiek pievērsta pietiekama vērība un uzmanība," pauž Nagla.

Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāvji jau nākamajā dienā pēc tikšanās ar "4. studiju" devās uz 267. pirmsskolas izglītības iestādi un secināja, ka raidījuma un vecāku uztraukums par telpu stāvokli ir pamatots. Patlaban tiek izstrādāts plāns, kā pēc iespējas ātrāk tās padarīt atbilstošas mūsdienu prasībām. Pret izglītības procesu ierēdņiem iebildumu nebija. Tomēr direktorei ieteikts mainīt komunikācijas stilu ar vecākiem, kuri šai iestādei uzticējuši savus bērnus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti