Ģimenes studija

Kā bērniem grāmatās stāstīt par smagām slimībām un sociālām problēmām?

Ģimenes studija

Skolēni ar uzvedības grūtībām: kā veiksmīgāk īstenot iekļaujošo izglītību?

Vai pirmās palīdzības mācības ir daļa no Latvijas izglītības sistēmas?

Zinu, protu, daru! Pirmās palīdzības sniegšanas prasmes apgūt sāk jau bērnudārzā

Pirmās palīdzības prasmes bērniem māca jau pirmsskolā, skolēni tās apgūst dažādu mācību priekšmetu ietvaros. Šīs prasmes var apgūt arī Jaunsardzes centrā, piedaloties "Latvijas Sarkanā Krusta" organizētajās sacensībās un citos pasākumos. Pirmās palīdzības sniegšanas prasmes jāapgūst visiem, lai nepieciešamības gadījumā spētu palīdzēt kaut minimāli, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāvis, Pirmās palīdzības apmācības sistēmas organizēšanas nodaļas galvenais speciālists Miķelis Puķītis.

Raidījumā diskutē arī Valsts izglītības satura centra Izglītības iestāžu profesionālā atbalsta departamenta direktore Inta Ozola,  biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts" Pirmās palīdzības un ārkārtējo situāciju programmas koordinatore Evita Semule un Jaunsardzes centra Plānošanas un izglītības departamenta direktore Zita Rukšāne.

Katru gadu septembra otrajā sestdienā pasaulē atzīmē Pirmās palīdzības dienu, un šāda diena kalpo par pamatu, lai uzsvērtu pirmās palīdzības nozīmi dzīvību glābšanā. Šajā dienā pārstāvji no vietējām un globālām organizācijām veicina izpratni par pirmās palīdzības pamatprasmju nepieciešamību un to būtisko lomu ārkārtas situācijās.

Inta Ozola skaidro, ka uz pirmo palīdzību var skatīties caur prizmu – zinu, protu, daru! Prasmju līmenī svarīgi iemācīties prognozēt sekas, iemācīties saprast, kam lūgt palīdzību, kas jāsaka, ja zvana.

Puķītis skaidro, ka ir svarīgi iemācīties aizsargāt sevi ar vienkāršām darbībām. Tikai ar teoriju nav pietiekami, lai bērns spētu veikt pirmo palīdzību.

Biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts" pirmās palīdzības sacensības rīko dalībniekiem no 13 gadiem, jo jaunāki dalībnieki šādās situācijās var sabīties, pauda Semule.

Dažādie drošības aspekti caurauž mācību saturu dažādos mācību priekšmetos un vecumposmos, skaidroja Ozola. Pirmsskolas izglītības vadlīnijās jau ir satura temati, ko pārrunāt ar bērniem, sagaidot, ka pirmsskolas bērns prot prognozēt savas rīcības sekas, meklēt palīdzību, sniegt to. Tie ir arī noteikumi un to ievērošana. Ņemot vērā vecumposmu, vajadzētu būt reālistiskām gaidām pret bērnu, iemācīt, kur meklēt palīdzību. Pamatizglītības programmās šīs tēmas izvērstas plašāk dažādos mācību priekšmetos, skolotāju autonomija ir tas, kā šo saturu izvērst.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Jaunsargu instruktoriem katram līmenim un vecumam ir iespējas apgūt pirmo palīdzību, tā ir arī ļoti praktiska, lai iemācītos un zinātu rīcību tad, kad tas nepieciešams, pauda Rukšāne.

Pirmo palīdzību var nākties sniegt sev vai saviem tuviniekiem, zināt, kā dažādās situācijās reaģēt un sniegt palīdzību, ir ļoti svarīgi, teica Semule.

Pirmās palīdzības sniegšanas prasmes jāapgūst visiem, pauda Puķītis.  "Nevaram sniegt palīdzību visiem, bet jābūt sagatavotiem, lai palīdzētu kaut minimāli. Sargājam sevi, sargājam sev tuvos!"

Jautājumā par to, kā izmērīt, pārliecināties, vai bērniem zināšanas pirmās palīdzības sniegšanā ir pietiekamas, Ozola skaidroja, ka var runāt par kādiem instrumentiem, kā mērīt šīs prasmes. Skolai jānāk ar risinājumiem, kā darīt vislabāk, lai sasniegtu mērķi.

Valda stereotipi par pirmās palīdzības sniegšanu, pauda Puķītis, bailes ir lielākais iemesls, kāpēc pirmo palīdzību nesniedz. Bieži paiet garām, nepieiet klāt cietušajam. Pirmais solis ir pieiet klāt cietušajam. Ir daudz gadījumu, kad cilvēku varētu glābt, bet palīdzības nesniegšana noveda pie nāves. Bieži ir bailes inficēties, elpinot salauzt ribas un citi iemesli, kāpēc cietušajam nesniedz palīdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti