Ģimenes studija

Jaunākie dati par bērnu lasītprasmi nav iepriecinoši: vai vispār ir ceļš atpakaļ

Ģimenes studija

Pētījums: Latvijas jaunieši pilsoniskās aktivitātēs iesaistās mazāk nekā citur Eiropā

Dāvanas, dāvanas, dāvanas, jeb kā iepriecināt bērnu Ziemassvētkos

Vai dāvanu var būt par daudz? Kā iepriecināt bērnu Ziemassvētkos

Dāvanas Ziemassvētkos bērniem pieaugušie pērk dažādu iemeslu dēļ – lai iepriecinātu un izrādītu mīlestību, izpildītu bērnu vēlmes, arī lai atpirktos, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda vecāki. Lai dāvanas tiešām būtu noderīgas, nepieciešamas un izmantotas, ģimenē ir jāizvēlas savs vēlamais dāvināšanas modelis, procesā iesaistot arī bērnus. Svarīgs ir dāvināšanas mērķis, ne dāvanu daudzums.

"Pieredze rāda, ka cilvēki, kuri manu bērnu nepazīst, sadāvina dāvanas, kuras viņam nav vajadzīgas. Vērtīgās dāvanas ir tās, kuras bērns pats var izvēlēties," viedokli par dāvanām bērniem Ziemassvētkos izsaka "Zero Waste Latvija" pārstāve Ulla Milberta.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Fonda "Plecs" valdes loceklis, centra "Zin" vadītājs Georgs Rubenis uzskata, ka labi ir pajautāt – kāpēc es ko vēlos dāvināt savam vai citam bērnam? Vai tā izrāda mīlestību, vēlas atpirkties vai ir cits iemesls. Var sapirkties kaudzi ar grabažām, ko nezina pēc tam, kur likt. Šodien jauniešu izpratne ir citāda, 90. gados daudz lietu nebija pieejamas, mūsdienās daudz mantu un lietu ir pieejamas un bērnu attieksme ir citāda. Lielā vērtē manta joprojām ir ģimenēs, kuras nav turīgas.

Centra "Līna" psihologs Emīls Ūdris pauda, ka vecāki bērni var iesaistīties dāvināšanās modelī – izlozējot, tad katrs gatavo dāvanu kādam. Ģimenē ir bijusi apdāvināšanās tikai pieaugušo starpā, izlozējot, ir bijis arī "slepenais vecītis", kurš sagatavo dāvanas.

"Ja bērns raksta Ziemassvētku vecītim un pretī saņem atbildi, tad bērns tic, ka vecītis ir,"

uzskata Milberta.

"Mēs ar sievu esam pārdomās, ko iesākt ar Ziemassvētku vecīša stāstu ģimenē. No psiholoģiskā viedokļa nav viennozīmīgi pareizas un nepareizas atbildes.

Ziemassvētku vecītis ir nozīmīga daļa no kultūras, kultūrās mēdz būt neloģiskas lietas, ko cilvēki dara, neuzdod jautājumus un pieņem.

Ja tā nav patiesība, tas nenozīmē, ka bērnam jājūtas tā, ka viņam ir samelots," pauda Ūdris.

Teikt bērnam, ka tad, ja uzvedīsies slikti, tad nedabūs dāvanu, ir šantāža, un tas nav ceļš, kā uzlabot bērna uzvedību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti