Jau septīto gadu pēc kārtas septembra trešā nedēļa ir veltīta bezbērnotības problēmai. Tās mērķis ir sniegt atbalstu bezbērnotības skartajiem cilvēkiem un veicināt sabiedrības izpratni par to, jo bezbērnotība kļūst aizvien izplatītāka.
Kā atrast dzīvē jaunu mērķi? Kāds ir spiediens darba vidē? Kā tiek atspoguļota bezbērnotība medijos un filmās? Katras šīs tēmas ietvaros ir dažādi vebināri, diskusijas, kur cilvēki runā par šīm tēmām. Pasākums ir bezmaksas, taču pieejams tikai angļu valodā tiešsaistes vietnē worldchildlessweek.net.
Sabiedrības neprasme būt iejūtīgiem un saprotošiem ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki bez bērniem bieži jūtas nošķirti no sabiedrības un neiederīgi tajā.
"Mēs ar draudzeni vienā laikā gaidījām bērniņus, un es zaudēju šo bērniņu, un viņai piedzima bērniņš, un tad viņa man nāca pretī pa ielu un, ieraugot mani, aizgāja tā kā ielas otrā pusē un pagrieza vēl galvu uz otru pusi. Un mani tas tajā brīdī sāpināja," pieredzē dalījās Inta Lākute - klīniskā psiholoģe, bezbērnotības skartā.
Inta nevaino sabiedrību tās attieksmē, jo tā ir neziņa, kā rīkoties, nevis izvēle radīt sāpes. Kad bezbērnotības skartie cilvēki sāk runāt par savu problēmu, apkārtējie bieži viņus māca, kā rīkoties, neapdomīgi jautā par iemesliem.
"Tie jautājumi par to, kāpēc tev nav bērnu, kas rada atkal tādu spriedzi, ka tam cilvēkam jāattaisnojas kaut kādā ziņā, bet īstenībā jau nav par ko attaisnoties," skaidro bezbērnotības skartā, dažādības eksperte bezbērnotības jautājumos Vita Stiģe-Škuškovnika.
"Joprojām ir ļoti liels spiediens, un šis vēsturiskais domāšanas veids, ka sieviete ir tas pats, kas māte, bet patiesībā māte ir tikai viena sievietes loma."
Biežākas sarunas par šo tēmu var veicināt sabiedrības izpratni un līdz ar to līdzjūtību, kā arī mazināt radušos stereotipus.
Galvenie stereotipi ir, ka bez bērniem nevar būt ģimenes vai ka cilvēkiem bez bērniem ir ļoti liela brīvība, nav nekādas atbildības un var pilnībā sevi veltīt hobijiem un karjerai.
Latvijā vidēji katra trešā sieviete piedzīvo bērna zaudēšanu kādā stadijā, kā arī katrs piektais pāris Latvijā ir saskāries ar neauglību, stāsta psiholoģe.