Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere, komentējot situāciju ar nepieciešamo lietu sarakstiem, ko saņem vecāki no pedagogiem, pauž, ka ir iespējams, ka mācību iestādes vadītāja nezina, ka audzinātāja dod šādus sarakstus, šajās situācijās ir jāvēršas pie vadītājas.
Ko vecākiem drīkst prasīt? Atslēgas vārdi ir – obligātā satura apguve, tam visu nodrošina pašvaldība kopā ar valsti, bet tas, kas ir penālī, tas jāiegādājas vecākiem.
Sporta tērps vai peldēšanas tērps, apavi, maiņas apavi un citas lietas jānodrošina vecākiem – gan lietas, lai ietu uz skolu, kā arī, lai nodrošinātu mācību saturu, piemēram, sportā, pauž Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības, bērnu, jaunatnes un ģimenes jautājumos Ināra Dundure.
Burtnīcas, līmes, krāsas, dažāda platuma otiņas, papīru, mapes, konkrēta zīmola eļļas krītiņus, plastilīnu un citas lietas mācību iestādes mēdz prasīt vecākiem.
Izglītības kvalitātes dienesta Uzraudzības departamenta direktora vietnieks Maksims Platonovs, noklausoties kādas skolas iedoto sarakstu, saka, ka
pamatlietas jānodrošina skolai, ja ir šāds saraksts, jāvēršas pie skolas vadības.
Ja bērnam vēlas konkrēta zīmola krāsas, tad vecāki var iegādāties. Lai līdzētu vecākiem saprast, kas jāpērk skolai, kas vecākiem, 2020. gadā tika sagatavota vēstule, kuru nodeva pašvaldībām, mēģinot rast atbildes uz jautājumu – kas kurai pusei jānodrošina.
Vizuālās mākslas skolotāja Evija Pušmucāne skaidro: "Mūsu izglītības iestādē – Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijā – no vecākiem neko neprasa, izņemot elementāros kancelejas piederumus. Skolai ir jānodrošina viss vizuālajā mākslā mācību procesam. Vecāki pērk tikai skiču bloku, kas bērnam kalpo vairākus gadus."
"Vecāki, īpaši mazāku bērnu, vēlas visu to labāko bērnam; ja pašvaldība nenodrošina, nodrošina vecāki. Ļoti daudz nodrošina vecāki – paklājus un žalūzijas, mēs dzīvojam tādā realitātē, bet tā tam nevajadzētu būt. Ja mamma atsakās piedalīties, tad kļūsti par melno avi un jācīnās ar vainas apziņu. Viens ir ierastā prakse, izglītības iestāde necīnās ar pašvadību par budžeta papildināšanu, visu atstāj vecāku ziņā," pauž Pušmucāne.
Radioklausītāji raksta, ka saskaras ar šo situāciju skolās, vecāki pērk dažādas lietas, daži bērni saņem piezīmes, ja nav nopirktas kādas lietas, kā arī tiek prasīti ziedojumi skolām.
Jāņem arī vērā, ka pašvaldību skolām ir vieni noteikumi, privātajām mācību iestādēm citi.
"Vecāki grib bērniem labāko, arī skolām un pašvaldībām jāvēlas bērniem labākais. Otrs – ir konstitucionālas tiesības uz bezmaksas izglītību, ir nepieņemami, ka bērnam būtu jācieš no pretrunām starp regulējumu un praksi," pauda Grāvere.