Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Ģimenes studija

Pētījums: Latvijas jaunieši pilsoniskās aktivitātēs iesaistās mazāk nekā citur Eiropā

Ģimenes studija

Ciemojamies pie "Dod pieci! 2023" vēstneša Kaspara Markševica ģimenes

Kur sarežģītu pusaudžu vecākiem meklēt atbalstu un palīdzību?

Pusaudžu uzvedības problēmas nerodas vienā dienā jeb kur vecākiem meklēt palīdzību

Uzvedības problēmas bērnam nerodas vienā dienā vai noteiktā vecumā, tās neietekmē tikai ģimene, bet arī vienaudži izglītības iestādēs un ārpusizglītības sistēmā. Pieaugušajiem jābūt vērīgiem un jāvēršas pēc palīdzības. Bieži palīdzība ir nepieciešama pašiem vecākiem, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda speciālisti.

Signāli, ka ģimenei vajadzīga palīdzība, atnāk ātri. Dažreiz problēmas rodas bērnudārza vecumā.

Var gadīties tā, ka mēs kā sabiedrība signālus, ka bērnam ir grūtības sociālā mijiedarbībā, pamanām jau bērna ātrā vecumā. Skolā to ātri pamana. Tie bērni un jaunieši ir nelaimīgi, viņi jūt negtīvu spiedienu no pedagogiem un vienaudžiem. Kādu dienu viņi aiziet skolai garām. Nereti pamanām to vēlu vai arī pat nepamanām. Kad beidz skolu, vecāki un bērni ir laimīgi, ka neizjūt sabiedrības spiedienu par bērna uzvedību. Nav runa par vecākiem un pedagogiem, kuri izvairās no palīdzības sniegšanas, bet kur saņemt palīdzību? Pedagogi un skolas dara labāko iespējamo pēc savas izpratnes, dažreiz tā ir šausminoša un biedējoša – ar sodīšanu vai kolektīvu sodīšanu, pauda "uzvediba.lv" vadītāja Līga Bērziņa.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa konsultante Ilze Garkalne uzsver, ka ir daudz nesadzirdētu bērnu. Reizēm, aizvedot bērnu pie speciālista, šķiet, ka tā būs burvju nūjiņa. Katra speciālista uzdevums ir informēt vecākus un pusaudžus par iespējamo izmaiņu virzību.

Pusaudži, kuri zvana, grib sapratni un atbalstu, pateikt, ka ir slikti. Tajā brīdī tas ir palīdzoši, tas var būt atbalsts starp vizītēm pie speciālista.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Bērziņa skaidroja, ka vecākus, kuri vēršas pēc palīdzības, sūta uz Pusaudžu resursu centru, tam ir pieeja, ka pirmo konsultāciju organizē iespējami drīz. Tas ir valsts apmaksāts pakalpojums. Izaicinājumi sākas tad, kad nepieciešams sniegt pakalpojumus. Visbiežāk nepietiks ar sešām psihologa konsultācijām. Neviens medikaments nepalīdzēs bērnam, ir nepieciešama ilgstoša sistēma, kas palīdz iemācīties veidot attiecības un tikt vaļā no nevajadzīgām attiecībām. Mums nepieciešams, ka ar jaunieti strādā komanda, izstrādājot atbalsta plānu, tad jaunieti un vecākus vada cauri birokrātijas labirintiem.

Luteriskās baznīcas atbalsta centra bērniem un ģimenēm "Roku rokā" vadītāja Ilze Nagla pauda, ka centrs strādā jau 26 gadus. Bērni, kas "izkrituši caur režģi", ir bijuši visos laikos.

Alkohols, tabletes, viedierīces ir mūdienu jauniešu problēmas. Tās nav tikai sliktās ģimenes, arī tās, kurās vecāki daudz strādā vai nav darba,

tad centrs "Roku rokā" var palīdzēt dienas centros. Pakalpojumus pērk pašvaldības.

Bērziņa akcentēja, ka ir pārāk vispārināti teikt, ka visas nelaimes nāk no ģimenēm. Jauniešu uzvedību var mainīt arī skolas vide.

"Vecākiem jāmeklē regulārs atbalsts, jo diagnozes neparādās 12, 13, 15 gadu vecumā, bieži problēma parādās jau agrīnā vecumā," pauda Garkalne. Vecākiem ir iespējams psihologa un psihoterapeita regulārs atbalsts. Bieži vecāki ir gatavi maksāt par fizisko veselību, bet ne par emocionālo atbalstu.

Bērziņa aicina vecākus: "Ja jums ir grūti, nepalieciet vieni, zvaniet uz krīzes tālruņiem!" Tāpat problemātisks ir darbs ar jauniešiem, kuri nevēlas saņemt palīdzību – Latvijā nav tik augsta līmeņa speciālistu, kuri gatavi strādāt ar jauniešiem, kuri nevēlas saņemt palīdzību, skaidroja Bērziņa.

 

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
  • YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
  • SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds    Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
  • Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
  • Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
  • Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
  • House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
  • Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

UZZIŅAI:

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti