«Galvenais, lai jauniešiem patiktu tehnika!» Jaunais speciālists Armands Petkuns par smago spēkratu tehniķa profesiju

Smago spēkratu tehnoloģiju nozare sniedz plašas nodarbinātības un attīstības iespējas ikvienam, kurš tajā izvēlas veidot savu karjeru. Armands Petkuns – jaunietis, kurš absolvējis Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu, jau vairāk nekā divus gadus veiksmīgi strādā vienā no vadošajiem nozares uzņēmumiem, ir izcīnījis labākā titulu nacionālā līmeņa konkursā, kā arī guvis atzinību pasaules  jauno profesionāļu meistarības konkursā. Armands ir spilgts pierādījums tam, kā bērnības aizraušanās var pārtapt par nopietnu profesiju ar izaugsmes iespējām.

Ir agrs rīts, krūzē kūp karsta kafija, Armands iedarbina mobilo darbnīcu – mikroautobusu, lai dotos pie pirmā klienta. Viņš jau zina, kāda tehnika būs jāapseko, un ir sagatavojis nepieciešamo aprīkojumu konkrētas problēmas risināšanai.   

Armands dzīvo Jēkabpils novadā un jau vairāk nekā divus gadus strādā uzņēmumā par smago spēkratu remonta speciālistu. Viņš ir mobilās brigādes pārstāvis, kurš apkalpo gan uzņēmumus, gan privātpersonas, kas strādā ar dažādām tehnikas vienībām – mežtehniku, lauksaimniecības tehniku, būvtehniku, kā arī pacēlājtehniku. Katra diena ir kā jauns izaicinājums – citi klienti, cita tehnika un  arī citas problēmas, un tieši tas Armandam savā darbā patīk visvairāk – risināt problēmas un rast pareizo risinājumu.

 

No motocikliem līdz smagai tehnikai

Armanda aizraušanās ar tehniku sākās jau bērnībā. Viņš atceras, ka tētis garāžā vienmēr kaut ko remontēja, skrūvēja un grieza, un visos šajos procesos  iesaistīja Armandu. Ķimerēšanās ar tehniku zēnam bija ļoti iepatikusies, un drīz vien tēvs  nopirka Armandam pirmo motociklu, ar ko ne tikai braukt, bet arī labot. "Laikam tētis bija sapratis, ka viss, kas ir saistīts ar tehniku un to remontu, man nenormāli patīk," ar smaidu atceras Armands.

Profesionālā vidējā izglītība Latvijā:

  • Šobrīd Latvijā ir 53 profesionālās izglītības iestādes;
  • 2023. gadā profesionālās izglītības programmās uzņemti 10,9 tūkstoši audzēkņu, savukārt absolvējuši 5,9 tūkstoši audzēkņu;
  • Profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem ir iespēja saņemt stipendiju;
  • Ar diplomu par vidējo profesionālo izglītību var turpināt studijas augstskolās vai koledžās;
  • Pēc Ekonomikas ministrijas prognozēm, līdz 2030. gadam var veidoties darbaspēka iztrūkums ar profesionālo vidējo izglītību - līdz ~45,7 tūkstošiem nodarbināto;
  • Plašāka informācija par profesionālās izglītības iespējām Latvijā pieejama Nacionālā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv.

Laikam ejot, jaunietis saprata, ka interese par tehniku nerimst, un, domājot par nākotnes profesiju, izvēle par labu smago spēkratu tehniķa profesijai likās likumsakarīga. Armands atceras, ka mācību laikā Priekuļu tehnikumā (tagad Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums) varēja pagūt gan mācīties, gan arī izbaudīt studentu dzīvi. "Skolotāji tolaik bija ļoti stingri, neļāva pavirši pildīt uzdevumus tikai, lai iegūtu atzīmes, visam bija jābūt kārtībā. Toreiz tas, protams, nepatika (smejas), bet tagad, atskatoties ar profesionāļa skatu, to ļoti novērtēju," atzīst Armands.

Vērtējot savu iegūto profesionālo izglītību, Armands uzskata, ka tai ir daudz priekšrocību: "Tu nošauj divus zaķus ar vienu šāvienu – tu iegūsti gan vidējo, gan arī profesionālo izglītību." Jaunais speciālists piekrīt tam, ka stereotips par to, ka tehnikumi ir domāti tikai tiem, kuri citur netiek, jau sen vairs nav aktuāls.  Īpaši jau tāpēc, ka, mācoties profesionālās izglītības iestādē, jauniešiem savā ziņā ir "jāiespringst" divreiz vairāk, jo paralēli vispārizglītojošiem priekšmetiem ir jāapgūst arī ar profesiju saistītie. "Tu mācies paralēli abus virzienus, bet nav tā, ka nav iespējams ar visu tikt galā, visu var pagūt izdarīt!" iedrošina Armands.

Arī vecāki atbalstīja Armanda izglītības izvēli: "Vecāki nekad necentās mani atrunāt no izvēlētās profesijas, jo redzēja, ka man patīk tas, ko es daru. Viņi atbalstīja arī tehnikuma izvēli, jo tā ir prestiža izglītības iestāde ar bagātu vēsturi tieši šajā nozarē."

Jābūt patiesai interesei par savu darbu

Mācību laikā audzēkņiem bija nepieciešams izvēlēties uzņēmumu, kur iet praksē, un Armands izlēma pieteikties SIA "INTRAC Latvija".

Prakses laikā jaunais speciālists sevi labi pierādīja un jau mēnesi pēc absolvēšanas saņēma darba piedāvājumu no uzņēmuma. Atbildot uz jautājumu, kuras, viņaprāt, bija tās rakstura īpašības, kas palīdzēja viņam izcelties un iegūt darba piedāvājumu, Armands atbild, ka tā, viņaprāt, bija centība, neatlaidība un padziļināta interese par savu profesiju. Prakses laikā Armands bija spējis ne tikai apgūt mācību vielu, bet arī iegūt praktiskas zināšanas, stažējoties uzņēmumā, kā arī vienmēr ir bijis aktīvs, uzdevis sev interesējošus jautājumus un pierādījis, ka ir spējīgs tikt galā ar uzdotajiem uzdevumiem. "Tas, ko noteikti varētu ieteikt visiem, kuri vēlas ātrāk uzsākt savu profesionālo ceļu, ir nevis sēdēt stūrī un bakstīt telefonu, bet gan būt aktīvam, uzdot sev interesējošos jautājumus, iet un prasīt!"

Armanda rakstura īpašības, papildinātas ar tehnikumā apgūtām zināšanām un uzņēmumā uzkrāto pieredzi, palīdzēja jaunajam speciālistam sasniegt augstus rezultātus gan nacionālajā SkillsLatvia 2024* konkursā, gan arī pasaules līmeņa jauno profesionāļu meistarības konkursā WorldSkills Lyon 2024, kas šogad septembrī notika Lionā, Francijā. Prasmju konkursā "Smago spēkratu tehnoloģijas" Armands sacentās ar 13 jaunajiem profesionāļiem no tādām valstīm kā Šveice, Dānija, Ķīna, Austrija, Koreja, ASV. Kopējā reitingā jaunietis ierindojās 8. vietā, iegūstot 699 punktus, savukārt pirmās trīs vietas un medaļas ieguva jaunie profesionāļi no Šveices, Francijas un Dānijas. Līdz ekselences medaļai Armandam pietrūka tikai viens punkts. Par augstu profesionalitāti un labāko sniegumu Latvijas komandā Armands saņēma apbalvojumu "Best of Nation".

 

Plašas attīstības iespējas

Jautājot Armandam, cik pieprasīti ir viņa profesijas pārstāvji, viņš ar pārliecību atbild, ka ar iegūto profesionālo izglītību un nelielu pieredzi darbu vienmēr varēs atrast: "Šīs profesijas speciālistus nevar tā vienkārši "atrast uz ielas". Šeit nepietiek tikai ar iegūtām zināšanām,  ir jābūt arī  pieredzei, un šādi speciālisti vienmēr būs pieprasīti!"

Smago spēkratu tehnoloģiju nozare piedāvā plašas attīstības un karjeras iespējas, kā arī konkurētspējīgu atalgojumu. Praktikants, nonākot uzņēmumā, var sākt veidot savu karjeru kā atslēdznieks, turpināt to, strādājot par mehāniķi ar iespēju kļūt par servisa vadītāju vai pat servisa direktoru. Savukārt nozares pārstāvju sniegtie komentāri liecina, ka jau labu  laiku trūkst šīs profesijas kvalificētu pārstāvju.

Armands ir pārliecināts, ka svarīgi ir atbalstīt jauniešu interesi par tehniku. "Manuprāt, galvenais, lai jauniešiem patiktu tehnika, lai būtu interese darboties ar to, vēlme uzzināt vairāk, tad – aicinājums apgūt šo profesiju – radīsies dabiski! Noteikti ieteiktu izmantot iespēju un iepazīt profesiju klātienē, piemēram, apmeklējot tehnikumu atvērto durvju dienas vai SkillsLatvia konkursus, kur ikviens var atnākt un klātienē ieraudzīt traktorus, pacēlājus, citu tehniku, lai izprastu, vai šī nozare un profesija varētu būt saistoša."

Armands smejas, ka visa viņa dzīve – gan darba, gan arī privātā – ir saistīta ar tehniku: "Brīvajā laikā man patīk braukt ar motociklu vai  remontēt savu mašīnu. Kad ir laiks, palīdzu draugiem un paziņām, piemēram, remontējot viņu mašīnas. Sanāk, ka viss, kas man ir apkārt, ir saistīts ar tehniku!"

Mācību iespējas Latvijā

Latvijā smago spēkratu mehāniķa profesija un tās standarts pēdējo gadu laikā ir piedzīvojis krasas pārmaiņas. Iepriekš profesionālās izglītības programmas piedāvāja apgūt konkrētai jomai sagatavotus speciālistus, piemēram, apgūt meža tehnikas mehāniķa, būvtehnikas mehāniķa, lauksaimniecības tehnikas mehāniķa un citas profesijas. Kopš 2019. gada smago spēkratu mehāniķi iegūst zināšanas par tām sistēmām, kas ir raksturīgas visām tehnikām, piemēram, par dzinēju uzbūvi, transmisiju, hidrauliku, elektroniku, vadības sistēmu u.c. Šobrīd Latvijā smago spēkratu mehāniķa profesiju var apgūt Ogres tehnikumā, Latgales Industriālajā tehnikumā, kā arī Kandavas Lauksaimniecības tehnikumā.

Par Skills konkursiem:

SkillsLatvia ir nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss profesionālās izglītības audzēkņiem vecumā līdz 22 gadiem. Tas tiek organizēts kopš 2017. gada, un tā ietvaros notiek vidēji 20 dažādu prasmju/profesiju konkursi.

Konkursu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra sadarbībā ar Latvijas profesionālās izglītības iestādēm un nozaru uzņēmumiem. Ikviens profesionālās izglītības audzēknis savā izglītības iestādē  var pieteikties un gatavoties dalībai konkursa SkillsLatvia pusfinālā kādā no piedāvātajiem prasmju konkursiem.

Konkursa SkillsLatvia finālā piedalās audzēkņi, kuri ieguvuši augstāko novērtējumu SkillsLatvia pusfinālos.

WorldSkills ir pasaules līmeņa jauno profesionāļu meistarības konkurss, kas tiek organizēts kopš 1946. gada un notiek reizi 2 gados. Valsts izglītības attīstības aģentūrai ir tiesības pārstāvēt Latviju WorldSkills konkursā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti