4. studija

Kāpēc tik vienkāršs darbs kā zāles pļaušana Rīgā regulāri rada problēmas

4. studija

4. studija. Zāles pļaušana un "Lieldeviņzares" konfiscētie suņi

Kāpēc bērnus ar veselības traucējumiem ir sarežģīti pieteikt mācībām specializētā izglītības iestādē?

Veselības komisiju garās rindas – šķērslis pieteikt bērnus specializētā izglītības iestādē

Lai pieteiktu bērnu specializētajā izglītības iestādē, nepieciešams medicīniskās komisijas atzinums, kas izvērtē, kura izglītības programma bērnam būtu pati piemērotākā, bez šāda atzinuma bērnu specializētajā skolā uzņemt nevar. Pieteikties komisijai var tikai pēc 30. maija, ik gadu vasarā veidojas garas rindas atzinuma saņemšanai, kas rada nevajadzīgu stresu vecākiem un bērniem.

Strazdumuižas vidusskolā mācās bērni ar redzes traucējumiem. 1. septembrī Ermelindas dēlam šeit ir jāuzsāk mācības. Tomēr, lai to izdarītu, ir jāiziet medicīniskā komisija. Un tas nav tik viegli izdarāms.

Ermelindas dēlam drīz būs septiņi gadi. Viņš kopš dzimšanas ir vājredzīgs, un redzes uzlabojumi nav paredzami. Dēls pabeidzis izglītošanos parastajā pašvaldības bērnudārzā, bet vecāki ir nolēmuši, ka mācības labāk turpināt specializētajā izglītības iestādē – Strazdumuižas vidusskolā, kur ir izglītības programmas bērniem ar redzes traucējumiem. 

Mamma Ermelinda: "Man jau sākumā gan bērnudārzā, gan Strazdumuižas skoliņā teica, ka rindas ir garas, tāpēc es jau februārī zvanīju viņiem, lai pieteiktos šajā rindā."

Vecākiem komisijā jāiesniedz virkne dokumentu – ģimenes ārsta un oftalmologa slēdziens, raksturojums no bērnudārza un apliecinošs dokuments, ka tas veiksmīgi pabeigts, un arī psihologa atzinums. Pedagoģiski medicīniskajā komisijā Ermelindai teikts, ka jāzvana maijā.

"Ņemot vērā izlaiduma datumu, kas bija 24. maijs, es biju sarunājusi, saorganizējusi acu ārstu uz 27. maiju, lai šis slēdziens būtu pēc iespējas jaunāks. Un uzreiz, kad mēs bijām pabeiguši izlaidumu, gan bijuši pie acu ārsta, zvanīju atkal atkārtoti uz medicīnisko komisiju. Diemžēl piezvanīju otrdienā, kad viņiem nebija īstais laiks, viņi man teica, lai es zvanu ceturtdienā. Un tad, kad mēs zvanījām ceturtdienā, lai atkārtoti pieteiktos uz šo medicīnas komisiju, mums teica, ka mēs komisiju varēsim iet augustā. Un viņi nevarēja pateikt ne konkrētu datumu, ne laiku."

Te jāprecizē, ka šos atzinumus var izsniegt gan valsts pedagoģiski medicīniskā komisija, gan pašvaldības pedagoģiski medicīniskā komisija. Bērniem ar redzes traucējumiem jādodas uz valsts komisiju. Bez šī atzinuma bērnu Strazdumuižas skolā uzņemt nevar.

Rīgas Strazdumuižas vidusskolas direktore Lita Ģeida pauž, ka tas, ka ir nācies saskarties ar tādu grūtu tikšanu uz šo komisiju, tādas situācijas diemžēl ir bijušas. Īpaši tur tāds sastrēgums laikam ir jūnija un augusta periodā, jo pa vidu visiem cilvēkiem ir atvaļinājumi.

Strazdumižas vidusskolas direktore stāsta, ka agrāk varēja reģistrēties un gaidīt rindā uz komisiju, pa to laiku kārtojot vajadzīgos dokumentus. Tagad šādas iespējas vairs nav. Bet kas notiek, ja līdz 1. septembrim nav komisijas slēdziena? Ģeida skaidro, ka bērnu nevar uzņemt skolā bez likumiska atzinuma.

Diemžēl šis jautājums ir aktuāls gadu gadiem, un tieši vasarā veidojas sastrēgumi, kad vecākiem ir grūtības saņemt komisijas atzinumu. Mūsu skatītāja Ermelinda nav vienīgā, kas saskārusies ar problēmu, kā iziet medicīniski pedagoģisko komisiju. Sazinājāmies ar mammu, kura vēlējās palikt anonīma. Arī viņas bērnam jāuzsāk mācības 1. klasē. Viņai gan izdevies pieteikties vizītei vēl pirms komisijas darbinieku atvaļinājuma.

Raidījuma "4. studija" skatītāja: "Lai uz skolu mums tikt... jo speciāli mūs sūta gan VDEĀVK, gan dārziņš, gan arī acu ārsts, viņi visi sūta uz to skolu, bet komisija mūs negrib apstiprināt. Viņi "piekasās" pie visiem papīriem."

Tad iesniegums nav uz pareizās veidlapas, tad bērnudārza raksturojums nav pareizs – šis dokuments labots jau trīs reizes, tad datums nav īstais. Līdz šim komunikācija notikusi pa telefonu un komisijas darbiniece vairākkārt norādījusi uz dokumentu nepilnībām. Mamma stāsta, ka komisijas darbiniece nevienā reizē nav stādījusies priekšā. "Viņa man zvana. Mēs ar viņu runājam pa telefonu. Mēs klātienē vēl neesam tikušās. Pirmo reizi ar viņu tikšos 19. datumā šajā mēnesī. Man īstenībā bail, ko viņa man "izspļaus". Kāda būs tā tikšanās."

Dzirdētais liek domāt, ka komisijas darbinieku un vecāku komunikācijā ir problēmas. Šobrīd mājaslapā var redzēt pieejamos komisijas darba laikus jūnijā, bet par pieņemšanas laikiem jūlijā un augustā vēl nekas nav zināms.

"Jautājums: kāpēc to visu, pirmkārt, nevar izdarīt ātrāk? Un otrs ir tas, ka visiem šiem dokumentiem, kas ir jāiesniedz – gan no ģimenes ārsta, gan no bērnudārza – ir derīguma termiņi, kas nedrīkst būt vecāki par vienu, trīs vai sešiem mēnešiem," skaidro mamma Ermelinda.

Strazdumaižas vidusskolā šogad mācījās 114 skolēni, un bērnu skaits klasēs ir neliels.

"Ja mums nokomplektējas klasīte, tad tā klasīte ir kādi septiņi bērni. Ļoti daudz viņu nav, bet viņiem tur ir jānokļūst, jo mēs jau neesam vienīgie medicīniski pedagoģiskās komisijas klienti. Jo ir vēl arī citas īpašās vajadzības, kas iet tikai caur valsts medicīniski pedagoģisko komisiju. Kā es varu zināt, kurā brīdī man bērnudārzā jāprasa šis apraksts, ko es varu viņiem iesniegt, kā es varu loģiski izplānot, kad man ir vajadzīgs gan tas psihologa slēdziens, gan oftalmologa slēdziens, jo arī uz tiem ir rindas un ir jāgaida? Un beigās man ir vienkārši jautājums – kāpēc tas viss ir uz pēdējo brīdi?" situāciju raksturo Ģeida.

Šādā situācijā vecāki ir stresā – izdosies vai neizdosies laikus sakārtot dokumentus un pieteikties uz medicīnisko komisiju? Visu laiku jāgaida zvans, kad beidzot varēs doties uz komisiju.

Valsts izglītības satura centra Iekļaujošās un speciālās izglītības nodaļas vadītāja  Anita Falka skaidro, ka "dokumentu termiņš patiešām ir atšķirīgs. Un tas ir noteikts Ministru kabineta noteikumos, kas regulē pedagoģiski medicīnisko komisiju darbu. Piemēram, psihologa atzinums ir derīgs gadu, dažādu ārstu atzinumi ir derīgi gadu, bet izglītības iestādes informācija ir derīga pavisam īsu termiņu. Un tas ir vienu mēnesi".

Lai pieteiktos pedagoģiski medicīniskajai komisijai un saņemtu atzinumu, ka var sākt mācības pirmajā klasē, vecāki savus bērnus var pieteikt tikai pēc 30. maija. Ne agrāk. Ko darīt mūsu skatītājai Ermelindai?

"Viņa var droši mums pārzvanīt vēlreiz un noprecizēt iepriekš saņemto informāciju. Es domāju, ka tur nevajadzētu būt būtiskām grūtībām viņai iziet komisiju un saņemt atzinumu vasaras periodā," pauda Falka.

Pieejamos komisijas datumus jūlijam un augustam Anita Falka sola Valsts izglītības satura centra mājaslapā publicēt jūnija beigās. Cerēsim, ka tā arī būs un vecākiem un bērniem izdosies tikt cauri šiem sarežģītajiem dokumentu labirintiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti