Rīta Panorāma

Intervija ar LTRK prezidentu Aigaru Rostovski

Rīta Panorāma

Eiropas valstis pagarinās iekšējo robežkontroli

Labklājības ministrija uzsāk kampaņu "Vardarbībai patīk klusums. Neklusē!"

«Vardarbībai patīk klusums. Neklusē!» – uzsāk kampaņu vardarbības pret sievietēm un ģimenē mazināšanai

25. novembrī tiks atzīmēta ANO Starptautiskā diena vardarbības izskaušanai pret sievietēm. Diemžēl Latvija ir viena no Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurā vardarbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē ir īpaši izplatīta – turklāt ne vienmēr tā ir pamanāma. Tāpēc Labklājības ministrija (LM)uzsāk sociālu kampaņu "Vardarbībai patīk klusums. Neklusē!", lai mazinātu sabiedrības iecietību pret vardarbību un aicinātu cilvēkus šādos gadījumos nebūt vienaldzīgiem un ziņot par to policijā. 

LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Ilze Kurme Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda, ka gadu laikā ir panākti uzlabojumi aizsardzībā pret vardarbību ģimenē, bet joprojām tiek meklēti labākie risinājumi šajā jomā.

"Vardarbība tiek normalizēta mūsu valstī, un [vardarbības] īpatsvars ir krietni lielāks nekā vidēji Eirops Savienībā. Trešā daļa sabiedrības uzskata, ka vardarbība ir ģimenes lieta, viss, kas notiek, notiek aiz slēgtām durvīm, tur ir arī jāpaliek. Tamdēļ arī šādas akcijas un kampaņas, ko Labklājības ministrija ik gadu organizē, ir par sabiedrības uzmanības pievēršanu," skaidroja Kurme.

Latvija ir viena no Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurā vardarbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē ir īpaši izplatīta. Kopumā 30% sieviešu Latvijā, kuras ir bijušas attiecībās, ir piedzīvojušas vardarbību no intīmā partnera puses. Tāpat aptuveni katra devītā sieviete ir piedzīvojusi seksuālu uzmākšanos darbā, liecina 2023. gadā Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta (EIGE) apkopotie dati.

Pēc LM datiem 2022. gadā pieaudzis visu vardarbības veidu gadījumu skaits, īpaši attiecībā uz bērnu seksuālo izmantošanu, tomēr dominējošais vardarbības veids ir emocionālā vardarbība. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumus 2022. gadā saņēmuši 726 pilngadīgi cietušie, no tiem 690 sievietes un 36 vīrieši. Dati rāda, ka 87% gadījumos vardarbības veicējs ir bijis vīrietis.  

Vardarbība lielākoties notiek starp laulātajiem jeb partneriem, kā arī citiem radiniekiem un personām, ar kurām cietušais dala kopīgu mājsaimniecību.

LM aicina iesaistīties un ziņot par vardarbības gadījumiem. Valsts un pašvaldības iestādes, kā arī nevalstiskās organizācijas piedāvā dažādus pakalpojumus un aizsardzības instrumentus, lai pārtrauktu vardarbību. Vairāk par atbalsta veidiem var uzzināt, zvanot uz bezmaksas atbalsta tālruni noziegumos cietušajiem 116006 vai lasot vietnē www.cietusajiem.lv.

Kampaņā "Vardarbībai patīk klusums. Neklusē!" Labklājības ministrija informēs sabiedrību par to, kā atpazīt vardarbību pret sievieti un vardarbību ģimenē, vienlaikus aicinot līdzcilvēkus runāt un rīkoties, ja pamanīta vardarbība pret sievieti vai vardarbība ģimenē. Kampaņas ietvaros ar dažādiem informatīvajiem materiāliem, video sižetiem un digitālajiem stendiem tiks veicināta  sabiedrības izpratne par vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē un tās dažādajiem aspektiem.

Plašāka informācija par vardarbību pieejama LM tīmekļvietnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti