Ģimenes studija

Matemātikas trauksme: uzdotā nesaprašana var radīt bailes apgūt mācību priekšmetu

Ģimenes studija

Speciālistu iespējas strādāt ar bīstamajiem pusaudžiem Latvijā

Emocionālā noturība: kā izaudzināt emocionāli veselu un laimīgu bērnu

Kā ģimenē bērnam mācīt tikt galā ar dažādām emocijām. Speciālistu ieteikumi vecākiem

Emocionāli vesels bērns vieglāk tiek galā ar dažādiem dzīves izaicinājumiem. Pirmie skolotāji bērnam ir ģimene – vecāki, kuri ir bērna paraugi un bērnam izskaidro, ka dažādas emocijas ir dzīves sastāvdaļa, tās ir jāizprot un jāiemācās ar tām tikt galā. Bērni no vecākiem mācās pazīt emocijas un arī mācās no vecākiem dažādas metodes, kā tikt galā ar emocijām.

Ģimenes psiholoģijas centra "Līna" psiholoģe Dace Čible akcentēja, ka emocionāli vesels bērns prot vieglāk iziet cauri dažādām grūtām situācijām.

Vecāki, piedzimstot bērniņam, sastopas ar to, ka dzīvi nevar vairs virzīt pēc sava mērķa un plāna, kolīdz ienāk bērns ģimenē, viss izmainās, pauda centra "Dardedze" psiholoģe Madara Grandāne.

Ir ārkārtīgi daudz izaicinājumu, arī tas – ko darīt ar emocijām. Čible, atbildot uz jautājumu, ko darīt ar dusmām un skumjām, pauda, ka pirmais ceļš – sākt apzināties, par ko ir dusmas, kāpēc ir šādas emocijas. Vecāki to var darīt paši vai kopā ar psihologu.

Vecā dzīve pēc bērna piedzimšanas vairs nebūs tāda kā iepriekš – tas ir gan par partnerattiecībām, personīgo laiku, hobijiem, arī par sērošanu, ka nekas vairs nebūs, kā bijis.

Grandāne  uzsver, ka vecākiem arī jāprot pieņemt, ka drīkst izjust šīs emocijas.

Nevar kontrolēt to, kādas emocijas tiks piedzīvotas, bet ir jāmācās kontrolēt emocijas. Kad sajūt savas emocijas, tad mēģina meklēt veidus, kā ar tām tikt galā, saprotot, kāds ceļš katram vislabāk der emociju risināšanai.

Vecākiem ir jāspēj atpazīt emocijas, to ir milzīgs apjoms. Būtiski, ka mēs no apkārtējiem saņemam empātisku attieksmi pret sevi, ka ir kāda atbalsta persona, uzsvēra Čible.

Ja vecāki paši atpazīst savas emocijas, bērni mācās pazīt emocijas un arī mācās no vecākiem dažādas metodes, kā tikt galā ar emocijām.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Grandāne akcentēja, ka tas nav vienkārši. Ja vecāki neatpazīst kādu emociju sevī, tad nespēj tikt galā arī ar bērnu emocijām. Emociju regulāciju jāveicina jau bērna mazā vecumā, bet to var darīt arī bērna lielākā vecumā.

Vecākiem ir jāstāsta bērnam, ka dzīvē ir situācijas, kuras nevaram apiet, kaut arī negribas vai ir bailes. Šādās situācijās nepieciešams kopā ar bērnu meklēt risinājumus. Piemēram, kā tikt galā ar bailēm. Tad ar bērnu kopā var šķetināt, no kā tieši ir bailes, kas ir baiļu iemesls.

Saldus sociālā dienesta daudzfunkcionālā centra "Jumis" sociālā pedagoģe Anita Hļevicka pauda, ka Saldus novadā vecākiem ir iespēja iegūt zināšanas dažādās grupu nodarbībās vecākiem. Nodarbības pieejamas bez maksas. Dienestā sniedz pakalpojumus arī vecākiem, kuriem ir nosūtījumi pēc palīdzības dažādās situācijās, ir arī vecāki, kuri paši meklē palīdzību, lai atvieglotu attiecības ar bērniem.

Bērnu emocionālās audzināšanas programma vecākiem ir plaši zināma. Šobrīd psiholoģijas centrā "Līna"  ir sava programma – psiholoģijas pamati vecākiem, lai varētu izaudzināt emocionāli stabilus bērnus. Ar sociālā dienesta palīdzību vecāki var piedalīties bezmaksas grupās. Arī  centrā "Dardedze" ir pieejami kursi pusaudžu un arī mazu bērnu vecākiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti