Kāpēc vārīts olbaltums ir balts?
Pētnieciskie eksperimenti
Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.
Uzmanību! Tā kā darbs vienlaicīgi notiks ar jēlām un termiski apstrādātām olām, vēlams jēlās olas pirms eksperimenta nomazgāt, jo uz olas čaumalas var būt salmonellas baktērijas.
Kāpēc vārīts olbaltums ir balts? 1. variants
Nepieciešams:
- 1 svaiga ola
- 1 vārīta ola
- 4 bļodiņas
- dakšiņa
- divas glāzes ar ūdeni
Norise:
- Ar bļodiņas malu vai dakšiņu iesit pa jēlās olas čaumalu un atdali olas dzeltenumu no baltuma. Katru olas sastāvdaļu ieliec savā trauciņā.
- Paņem vārīto olu un nolobi. Atdali olas baltumu no dzeltenuma. Salīdzini vārītās un nevārītās olas baltumus un dzeltenumus. Vai redzi atšķirības?
- Ieliec nedaudz olas baltuma no katras olas ūdens glāzē. Samaisi ar dakšiņu. Ko vari novērot?
Jēlās olas baltums izšķīdīs, bet vārītās olas baltums ūdenī nešķīst.
Kāpēc vārīts olbaltums ir balts? 2. variants
Nepieciešams:
- panna
- viena ola
- eļļa cepšanai
- Divas glāzes ar ūdeni.
Te jādarbojas ar karstiem priekšmetiem, obligāta pieaugušā uzraudzība!
Norise:
- Iesit jēlu olu bļodiņā, izpēti tās baltuma un dzeltenuma krāsu. Ieliec nedaudz olas baltuma no ūdens glāzē. Samaisi ar dakšiņu. Ko vari novērot?
- Pārējo olu liec uz pannas un vēro, kā mainās tās krāsa. Izceptās olas baltuma gabaliņu ieliec ūdens glāzē un pamaisi. Vai redzi atšķirību?
Jēlās olas baltums izšķīdīs, bet ceptās olas baltums ūdenī nešķīst.
Kāpēc vārīta ola ir balta? Papildu eksperiments
Nepieciešams:
- spilgts lukturītis
- viena jēla ola
- viena vārīta ola
Norise:
Tumšā telpā ņem olu un spīdini lukturīti, pieliekot klāt pie olas. Jēla olas iekšā ir šķidra, un gaisma olā izkliedēsies un ola "spīdēs". Vārītā olā olas baltums ir ciets un gaisma olai cauri praktiski nespīdēs.
Skaidrojums:
Olas baltumā ir olbaltumvielas, kas ir garas ķēdītes. Jēlā olas baltumā šīs ķēdītes ir saritinātas kamolīšos, tādēļ jēlas olas baltums šķīst ūdenī, jo katrs kamolītis nav saistīts viens ar otru. Karstumā šie kamolīši atritinās un saķeras savā starpā, veidojot blīvu tīklu, tāpēc pēc olas karsēšanas olas baltums kļūst cietāks un necaurspīdīgs, jo visi pavedieni saķērušies kopā. Vari iedomāties grozu ar dzijas kamoliem – ja kamoli ir kārtīgi satīti kopā, tad grozā var droši ielikt roku un kamolus pamaisīt, bet, ja kamolu grozā tiek kaķēns, kas ar kamoliem spēlējas un tos atritina, tad grozā paliek dzijas mudžeklis, kur katru kamolu atdalīt vairs nav iespējams.
Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2023. gada 1. aprīlī.
Svinam Lieldienas