Ģimenes studija

Saulīšu ģimene Aronā dzīvo, ievērojot saules ritu visu gadu

Ģimenes studija

Vai un kā skolēniem jāturpina mācīties arī vasarā?

Kā iekļūt bērnam vispiemērotākajā skolā, un kāpēc tas joprojām ir sarežģīti?

Rindas, vietu trūkums, slikta komunikācija jeb problēmas atrast vai mainīt bērnam skolu

Vecāki saskaras ar problēmām, ka atrast mazāko klašu bērniem skolu tuvu mājām ir grūti, īpaši tas attiecas uz centra skolām. Skolas ir pārslogotas, dažās  skolās tagad samazina skolēnu skaitu atbilstoši normatīvajiem aktiem, tāpēc neuzņem jaunus skolēnus, ir rindas, skolas neinformē vecākus par iespējamo vietu skaitu, jo bieži nav informētas par izmaiņām skolēnu skaitā. Tomēr neviens skolēns vēl nav palicis bez iespējas mācīties skolā.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" piedalās vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa, psiholoģe, Rīgas Stradiņa universitātes Veselības un sporta zinātņu fakultātes lektore, pētniece Zane Gulbe un Rīgas Valda Zālīša sākumskolas direktore un 5./6. klašu matemātikas skolotāja Elita Rītere.

Raidījumā lasa kādas mammas vēstuli, kura saskārusies ar problēmām atrast savam bērnam skolu Rīgā pēc tam, kad atgriezusies atpakaļ no ārzemēm. Mammas pieredze izgaismo dažādas problēmas skolu meklējumos Rīgā.

Dokumenti

Mammas vēstule

Lejuplādēt

15.46 KB

 

 

Skolu maiņa Rīgas ietvaros notiek tad, ja vecāki uzskata, ka skola nav pieņemama, ģimene pārceļas uz citu dzīvesvietu Rīgā, Latvijas robežās pārceļas uz citu dzīvesvietu vai no ārzemēm iebrauc Latvijā, iemeslus nosauc Rītere.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Gulbe, raksturojot skolas maiņas ietekmi uz skolēnu, uzsver, ka mainīt skolu bērnam nozīmē būt atvērtam jaunai pieredzei. Piemērotākā skola un klase ir izvērtējami aspekti pirms skolas maiņas. Tāpat vecākiem nevajag bērnam teikt, ka skolā būs jauni draugi, jo ne vienmēr iespējams izveidot ar klasesbiedriem draugu attiecības, bet tās var būt labas.

Tuvākā skola pēc dzīvesvietas definētajā reģionā attiecas uz pirmklasniekiem. Vecākās klasēs skatās iespējas šo noteikumu ievērot, bet tas nav obligāts. Sākumskolas posmā vecāki vēlas drošāko ceļu bērnam uz mājām, tuvu skolu.

Rītere, noklausoties mammas vēstuli, komentē, ka skolām jāatbild uz vecāku iesniegumiem, ja mēneša laikā tas nenotiek, jāsazinās ar pašvaldību. Komunicēt par brīvajām vietām skolas bieži nevar, jo nav zināšanu par to, tā ir ļoti mainīga informācija. Ja ir gadījumi, kad kāds bērns dodas no skolas prom, bet brīva vieta tomēr nav, tas, iespējams, tāpēc, ka normatīvie akti nosaka telpu lielumu atbilstoši bērnu skaitam, šī reglamenta dēļ skolēnu skaits jāsamazina, jaunus nevar pieņemt.

Normatīvie akti nosaka, ka skolēnus skolā uzņem iesniegumu secībā. Nav gadījies, ka bērns paliek bez skolas, uzsver Pēterkopa. Saspringta situācija ar vietām skolās ir vairākās Rīgas skolās, tam par iemesliem arī kādas īpašas skolā realizētas programmas. Ir skolas, kurām nav teritoriāli nosacījumi, mācīties var bērni no visas Rīgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti