Ģimenes studija

Kā iekļūt bērnam vispiemērotākajā skolā, un kāpēc tas joprojām ir sarežģīti?

Ģimenes studija

"Nav solomammām tik traki." Viesojamies pie Šnuku ģimenes Valkā

Foršā māja. Top jauna atbalsta programma no vardarbības cietušiem bērniem

«Foršā māja» – darbu sāks atbalsta programma no vardarbības cietušiem bērniem

2022. gadā Valsts kontrole nāca klajā ar revīzijas ziņojumu, kur citstarp konstatēja, ka valsts nenodrošina sociālās rehabilitācijas pakalpojumu bērniem, kas cietuši no vardarbības. 1. augustā atvērs "Foršo māju", kur strādās ar šādiem bērniem, kuri ļoti bieži nevienam nav vajadzīgi, lai pēc trim gadiem viņi varētu atgriezties sabiedrībā kā pilnvērtīgi tās locekļi.

Par jauno ieceri un situāciju kopumā raidījumā "Ģimenes studija" runāsim ar Allažu atbalsta centra Klīniskās daļas vadītāju Uldi Ābeli, centra "Dardedze" valdes locekli Lailu Balodi, fonda PLECS valdes locekli, centra ZIN vadītāju Georgu Rubeni un Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecāko eksperti Ingu Martinsoni.

Valsts kontroles ziņojumā teikts, ka Latvijā ir vismaz 10 000 bērni, kuriem jau ir uzvedības traucējumi – klaiņo, ubago, lieto apreibinošas vielas, neapmeklē izglītības iestādes, vēl ir 30 000 bērni, kuriem ir potenciāli uzvedības riski.

Martinsone uzsver, ka Valsts kontroles revīzijas ziņojumā izskanējušie skaitļi – 30 000 ir neredzamā daļa, ne visi cietuši no vardarbības, bet tie, kuri uzvedas acīmredzami slikti, visticamāk, cietuši no vardarbības.

Uzvedība veidojas, dzīvojot starp citiem cilvēkiem, tā neiedzimst, pauž Ābele.

Balode uzsver, ka pēc Bērnu tiesību aizsardzības likuma ir četri vardarbības veidi, viens no tiem ir pamešana novārtā, pat nav nepieciešami ārēji redzami sociālā riska vecāki. Pat nodrošinātās ģimenēs, kur ir aizņemti vecāki, bērni jūtas slikti, to izrāda caur uzvedību.

Uzvedības izpausmes veids un formāts ir valoda, ja ieraugām kādas pazīmes, būtu uzreiz jārīkojas. Diemžēl liela daļa no pieaugušajiem bērnībā nav piedzīvojuši drošu saiti ar pieaugušo, skaidro Rubenis.

Ābele akcentē, ka starp šiem problēmbērniem ir tādi, kuriem mēdz būt vairākas audžuģimenes, bērns nekam vairs netic, nekam.

Labklājības ministrija izstrādā dažādas metodikas, bet

nevar izstrādāt amatu – pieaugušais, kurš bērnu patiesi mīl. Mēdz aizvietot ar sociālo mentoru, kas ir surogātpieaugušais bērnam, tā ir izlīdzēšanās,

uzskata Martinsone.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Vislabāk bērnam ir uzaugt savā ģimenē, bet diemžēl mēdz būt ģimenes, kas dara pāri saviem bērniem, par to ir jāatgādina, pauž Ābele.

Ideja par "Foršo māju" radās centriem, kuros nonāca no vardarbības cietušie bērni. Tur bija arī bērni, ar kuriem nav droši kopā citiem bērniem, tad saprata, ka nepieciešami centri bērniem ar sarežģītu uzvedību vecumā līdz 15 gadiem. Ģimenes atbalsta centrs plāno sniegt šo pakalpojumu. 2012. gadā sazinājās ar skolu no Lielbritānijas, kurā jau ilgstoši strādā ar bērniem ar uzvedības problēmām, kuri cietuši no pieaugušo vardarbības, viņi palīdzēja. Lielbritānijas pieredzē bērnu uzvedību izdodas stabilizēt, lai viņi sāktu mācīties un spētu iekļauties sabiedrībā, ir sekmīga sadarbība ar aprūpētājiem, pie kuriem pēc tam bērni dosies. Lielbritānijas pieredze rāda, ka bērniem spēj ātri palīdzēt, bērni skolā dzīvo līdz trīs gadiem. "Foršās mājas" no Lielbritānijas pārņemtā pieeja – institūcija kā liels resurss un komandas spēks. Personāls ir īpaši sagatavots darbam ar bērniem, pauž Ābele.

1. augustā māja tiks atvērta, tagad procesā ir komandas komplektēšana. Tas būs pakalpojums astoņiem bērniem. Lielbritānijas pieredzē vienā mājiņā ir četri līdz seši bērni, ikdienā pieaugušie visu laiku ir kopā ar bērniem. Katram bērnam nodrošinās individuālu istabu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti